Verslas

2016.06.17 13:20

Briuselis dėl „Rail Balticos“ kelia sąlygas

15min.lt2016.06.17 13:20

Briuselis „Rail Baltica“ atkarpai Lietuvoje ketina skirti 190 mln. Eur. Tačiau pasiimti šiuos pinigus lengva nebus – Europos Komisija kelia griežtas sąlygas, kurias Lietuva privalės įvykdyti, kad gautų geležinkelio vėžės tiesimui reikalingas lėšas. Jei Lietuva to nepadarys, žadama finansavimą nutraukti.

Briuselis griežtina toną dėl „Rail Baltica“ finansavimo. Europos Sąjungos Transporto komisarė Violeta Bulc penktadienį pranešė, kad Europos Komisija (EK) ketina finansuoti „Rail Baltica“ projektą, tačiau paramos siekianti Lietuva turės atitikti tam tikras sąlygas.

„Rail Baltica“ projekto įgyvendinimas yra ne tik didžiausias infrastruktūros projektas Baltijos valstybių istorijoje. Tai taip pat yra gyvybiškai svarbi tarpvalstybinė susisiekimo grandis, kurios trūksta“, – sakė ji.

Šį kartą Lietuva prašė 196 mln. Eur. Komisija, pabrėždama, kad pasitiki Lietuva, nutarė skirti 190 mln. Eur finansavimą, tačiau mainais iškėlė kelias sąlygas, kurias turės atitikti Lietuva.

Jose kalbama apie Europos geležinkelio eismo valdymo sistemą, susitarimą su pagrindiniais projekto partneriais ir bendros įmonės „RB Rail“ valdymą.

„Lietuvai parama bus suteikia tik tuo atveju, jeigu ji visiškai atitiks EK iškeltas sąlygas“, – sakė ES Transporto komisarė.

EK akcentuoja Europos traukinių eismo valdymo sistemos (ERTMS) įdiegimą Kaune – jai Lietuva prašė net 72 mln. Eur, tačiau šis prašymas Briuseliui pasirodė nepakankamai detalus. Todėl dabar EK prašo Lietuvos pateikti visas trūkstamas detales, kad galėtų įsitikinti, jos sistema atitinka visus techninius Europos geležinkelių agentūros reikalavimus.

Briuselis taip pat pabrėžia, kad projekto finansavimas yra neįmanomas be „stipraus susitarimo tarp visų Baltijos valstybių ir Europos Sąjungos“. Dėl to EK reikalauja atlikti galimybių studiją, kaip traukinys galėtų pasiekti 240 km/h greitį ir pan.

EK pareikalavo, kad kuo greičiau būtų sutvarkyta bendra Baltijos valstybių įmonė „RB Rail“ įmonė, kurios valdyba dėl nesutarimų iki šiol nėra suformuota.

Europos Komisija vis griežčiau kalba Lietuvos adresu. Perspėjama, kad Lietuva gali netekti paramos europinei vėžei, jei nepagreitins darbų.

„Klausimai, kuriuos kelia EK, yra sprendžiami, ir problemos nėra naujos. Lietuva turi unikalią galimybę projektui gauti 190 mln. Eur finansavimą ir tolimesnę ES paramą ateityje, jeigu tik artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais dirbs, kad išpildytų EK keliamas sąlygas“, – sakė V. Bulc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.