Verslas

2016.06.16 14:06

Prezidentė ragina „nepriskaldyti daug malkų“ svarstant socialinį modelį

BNS2016.06.16 14:06

Seimui svarstant naują socialinį modelį ir siūlant vis dosnesnes išmokas gyventojams, prezidentė ragina politikus nerealiais pažadais neapgaudinėti žmonių prieš rinkimus. Kalbėdama apie siūlymus didinti tėvystės išmokas, skirti darbuotojams mažiausiai 25 proc. įmonių pelno ir kitus Darbo kodekso ir socialinio modelio siūlymus, Dalia Grybauskaitė teigė, kad finansinio pagrindimo neturintys pažadai partijų neišgelbės.

„Populistiniai pažadai, kurie neturi finansinio pagrindimo, neišgelbės nė vienos partijos rinkimuose, dabar liko 3–4 mėnesiai iki rinkimų. Turime patyrimą, ir tris kartus pensijos buvo keliamos, žmonių neapgausi taip pigiai ir turbūt nereikia, nes apgaudinėjame ne žmones, apgaudinėjame ir savo valstybę, ir save. Ir tokių pažadų, kurie yra neįgyvendinami, ir kurie netgi vieni ar kiti bus nenaudingi verslui ir tiems patiems žmonėms, tikrai nereiktų skubėti priimti, nes dabar logikos tikrai procese nėra – yra didelis chaosas ir tikrai tai ne tas fonas, kuriame gali būti priimami logiški, naudingi valstybei sprendimai“, – žurnalistams sakė pratybas „Geležinis vilkas“ stebinti D. Grybauskaitė.

Anot jos, socialinio modelio prieš rinkimus apskritai nereiktų priiminėti.

„Iš tiesų aš labai atsargiai žiūrėjau į Darbo kodekso ir tame tarpe socialinio paketo svarstymą, kuris yra labai didelis, vienu metu, ir kadencijos pabaigoje, prieš rinkimus. Matome, kad dabar pasirodo pasiūlymai, kurie labai kontraversiški, labai brangūs ir neįgyvendinami. Todėl tiesiog šitoje situacijoje, ko gero, vertėtų atsitraukti, pagalvoti, nes galime priskaldyti labai daug malkų ir priimti tokių sprendimų, kurie bus kenksmingi, o kiti tiesiog neįgyvendinami, nes kainuos labai brangiai“, – sakė prezidentė.

Seime svarstant socialinį modelį, atsiranda vis naujų pasiūlymų, kuriais bandoma didinti gyventojų pajamas. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas jau pritarė tokiai Vytauto Antano Matulevičiaus Darbo kodekso pataisai, jog bendrovės mažiausiai 25 proc. pelno skirtų darbuotojų skatinimui. Šis siūlymas susilaukė ekspertų kritikos.

Seimas taip pat linkęs nuo 2018 metų pakeisti vaiko priežiūros iki dvejų metų išmokų skaičiavimo tvarką ir pirmaisiais metais mokėti 100 proc. atlyginimo, o antraisiais – 85 proc. vietoj dabartinės tvarkos, kai pirmaisiais metais mokama 70 proc., o antraisiais – 40 proc. atlyginimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.