Verslas

2021.05.03 13:07

Veiklą atnaujinusios turgavietės antrąjį karantiną vadina „peiliu į nugarą“ – dalis prekiautojų atsidarymo nebesulaukė

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.05.03 13:07

Nuo pirmadienio veiklą ir vėl galintys atnaujinti turgaviečių prekiautojai džiaugiasi, kad nemažai jų ir vėl galės dirbti. Vis dėlto dalies smulkiųjų verslininkų ateitis išlieka neaiški, kiti į darbus taip ir negrįžo.

Vyriausybės sprendimu nuo pirmadienio leidžiama veikti turgavietėms ir kitoms viešoms prekybos vietoms. Atitinkamai turės būti užtikrinamas 15 kv. metrų arba 320 kv. metrų prekybos plotas vienam lankytojui.

Prekybos vietose, kuriose veiklą vykdo daugiau nei vienas prekybininkas ir prekybos plotas sudaro mažiau kaip 50 proc. viso prekybos vietos prekybos ploto, vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius apskaičiuojamas pagal bendrą turgavietės ar kitos prekybos vietos prekybos plotą, jo vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Butkevičius: diskriminuojamas verslas ir vėl gali prekiauti

Vertindamas galimybę likusioms turgavietėms atnaujinti veiklą, asociacijos „Lietuvos prekyvietės ir turgavietės“ prezidentas Vytenis Butkevičius LRT.lt sakė, kad nuotaikos sektoriuje geros, tačiau dalies prekybininkų ateitis išlieka miglota.

„Gera diena, nes mes turėsime vėl daug dirbančių žmonių. [...] Nuotaika gera, nes pagaliau ignoruojamas ir diskriminuojamas smulkusis verslas (turgavietės, kaip paskutinis smulkaus verslo bastionas) gali prekiauti, tarp jų ir Gariūnai. Labai daug žmonių, iki šiol priverstų pragyventi už 260 eurų, jeigu jiems ta prekyba eisis, nes nėra jokių garantijų, pabandys užsidirbti daugiau. Įsivaizduojate, kokia šventė?“ – kalbėjo V. Butkevičius.

Kaip nurodė Panevėžio centrinio turgaus vadovė Asta Pačekajūtė, dalis prekiautojų, turėjusių atskirus įėjimus iš lauko, jau kurį laiką dirbo, o tie, kurie veiklą atnaujina tik nuo gegužės 3 dienos, be abejo, džiaugiasi.

Anot pašnekovės, kai kurie pirkėjai stebėjosi, kad dalis prekybininkų dirbti galėjo, o kiti – ne. Kai kurie Panevėžio centrinio turgaus prekiautojai veiklos neatnaujino, neslėpė ji.

„Turime kelis prekiautojus, kuriems tikrai trūksta pinigų, ir tai daro savo. Penkis mėnesius nedirbti ir neturėti pajamų yra tikrai skaudu ir graudu“, – nurodė A. Pačekajūtė.

Antrąjį karantiną vadina „peiliu į nugarą“

V. Butkevičiaus teigimu, ilgą laiką negalėjusioms veikti turgavietėms atnaujinti veiklą yra be galo sunku.

„Pirkėjai yra atpratę eiti pirkti. Verslininkai pravalgė savo apyvartines lėšas, jie buvo užsipirkę kalėdinės produkcijos ir vis dar yra jos neišpardavę. Pirmas karantinas sudavė didelį smūgį, antras karantinas buvo išvis peilis į nugarą.

Žmonės buvo skurdinami mūsų Vyriausybės politikos. Kiek laiko galima išgyventi iš 260 eurų? Tie žmonės prasiskolino. Dabar tikėtis, kad jiems sėkmingai eisis prekyba ir jie nebankrutuos, yra labai nedidelė tikimybė. Gal tiems, kurie yra geriausiose vietose, sėkmingiausi, ir toliau seksis, bet šiaip žmonės yra nusiminę“, – komentavo V. Butkevičius.

Asociacijos prezidentas tvirtino, kad nemaža dalis prekybininkų į darbus taip ir nesugrįžo.

„Taip, yra tikrai daug [negrįžusiųjų dirbti], nes žmonės neturi pinigų, jie juos išnaudojo: vieni sirgo COVID-19 ir išleido daug pinigų gydydamiesi, kiti turėjo skolintis ir prasiskolino, dar kiti sustabdė veiklą, nes ir taip ją vykdė iš skolintų pinigų, ir tai buvo jų darbų pabaiga. Tie žmonės dabar atsidurs darbo biržoje“, – tikino V. Butkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt