Verslas

2021.05.02 22:47

Siūloma keisti įstatymą dėl pluoštinių kanapių naudojimo: kol sprendimas nepriimtas, prarandamos investicijos ir ūkininkų derlius

Augustinas Šemelis, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.02 22:47

Vyriausybė siūlo, kad visą pluoštinės kanapės augalą, pavyzdžiui, maisto produktų gamybai, Lietuvoje būtų galima naudoti nuo kitų metų gegužės. Įstatymo projektais dar turės pritarti Seimas, tačiau diskusijos vyksta jau kelerius metus, o narkotinio poveikio neturinčias pluoštines kanapes auginantys ūkininkai skundžiasi, kad Lietuva praranda didžiules investicijas.

Dabar ūkininkas Andrius Šironas ruošiasi sėti pluoštines kanapes, tačiau optimizmo dėl šio verslo Lietuvoje turi vis mažiau.

„Vienas iš mūsų ekskliuzyvinių produktų turėjo būti kanapių sėklų arbata, kuri iš pradžių keliavusi puikiai, dabar dūla ir pelija. Nuo 2018 metų gavome signalus, kad negalime ja prekiauti, 2019 m. netgi gavome porą įspėjimų iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, vos negavome baudos, kas mūsų smulkiam ūkiui būtų skausminga“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja A. Šironas.

Pluoštinių kanapių verslui – kliūtys: ūkininkai skundžiasi, kad Lietuva praranda didžiules investicijas

Nors pluoštinių kanapių arbatos Lietuvos prekybos centruose rasti nesunku, jos gamyba Lietuvos ūkiuose nėra įteisinta.

„Viskas, išskyrus sėklas ir pluoštą, yra draudžiama“, – aiškina ūkininkas.

Lietuvoje pluoštinių kanapių augintojams gamybai naudoti leidžiama tik sėklas ir pluoštą, bet ne visą augalą. Todėl negalima gaminti ne tik kanapių arbatos, bet ir aliejaus, maisto papildų – šie importuojami iš kitur.

„Tokie maisto papildai yra gaminami Lenkijoje, Švedijoje. Mūsų pluoštinė kanapė yra išvežama į tas šalis, ten perdirbama, pagaminama ir tada produkcija įvežama atgal“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Lietuva esą netenka milijoninių investicijų.

„Mes per pastaruosius kelerius metus praradom bent 4 investuotojus, kurie buvo pasiruošę Lietuvoje investuoti į šitą verslą“, – tikina ministrė.

Dar prieš kelerius metus Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių plotai Europoje nusileido tik Prancūzijai, bet padėtis keičiasi.

„Dabartiniu metu pluoštinių kanapių plotai Lietuvoje sumažėjo dvigubai“, – aiškina KAPVIA vadovas Rimantas Čiūtas.

„Čia ne marihuana“ – įtariems prašalaičiams skelbia ženklai JAV. Narkotinio poveikio neturinčių pluoštinių kanapių ūkių plotai visoje šalyje per pastaruosius kelerius metus išaugo iki šimtų tūkstančių hektarų.

„Tos investicijos, kurios žadėjo ateiti į Lietuvą, jos net nenusėdo kai kurios Europoje, o vėl nukeliavo į Jungtines Amerikos Valstijas“, – aiškina R. Čiutas.

Seime viso pluoštinės kanapės augalo įteisinimas perdirbimui įstrigęs jau ne vienerius metus. Taip baigdami kadenciją kalbėjo buvusieji valdantieji:

„Visą kadenciją mes su šituo įstatymu dirbame. Kadencijos pabaigoj esam tiesiojoje“, – taip baigdami kadenciją kalbėjo buvusieji valdantieji.

O dabar įstatymas ir toliau svarstomas naujosios Seimo daugumos komitetuose.

„Kiekviena institucija kol pasvarstė, kol pareiškė savo pasiūlymus, pastabas, tai tas procesas vyksta“, – sako Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

A. Armonaitė pabrėžia, kad Vyriausybės išvada priimta ir ji palanki siūlomam įstatymui. Ministrė tikisi, kad įstatymas tuoj bus priimtas Seime, bet iki tol teks palaukti ir Europos Komisijos pritarimo. Jei Seimas pritars, Vyriausybė siūlo, kad įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų gegužės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt