Verslas

2016.06.10 17:18

„Klaipėdos nafta“ neatmeta, kad laiku nespės parduoti „Litgas“ akcijų

BNS2016.06.10 17:18

Naftos krovos bendrovė „Klaipėdos nafta“ neatmeta, kad iki nustatytos datos – birželio 22-osios – „Lietuvos energijai“ nespės parduoti trečdalio dujų prekybos bendrovės „Litgas“ akcijų. Jų pardavimas reikš, kad Lietuva galutinai įgyvendino trečiojo Europos Sąjungos energetikos paketo reikalavimus atskiriant dujų tiekimą ir prekybą.

Kainų komisija sako nebausianti dujų perdavimo įmonės „Amber Grid“, jei procesas nebus baigtas – svarbu, kad jis bitų inicijuotas.

Pasak „Klaipėdos naftos“ vadovo Manto Bartuškos, akcijų vertinimo procesas vis dar nebaigtas. Tuo metu „Lietuvos energijos“ vadovas teigia, kad ataskaita baigta ir procedūrų pabaiga priklauso tik nuo Klaipėdos įmonės.

„Mes bendraujame ir su reguliatoriumi, tokia galimybė yra, kad nespėsime, tai klausimas, kaip tuomet elgtis. Jeigu viskas pasiseks, tuomet spėsime, bet terminas įtemptas“, – BNS sakė M. Bartuška.

Jis tikino, kad akcijų vertinimo ataskaitos procedūros dar nebaigtos: „Pirmiausiai reikia turėti vertinimą, galutinę kainą, kad būtų galima kalbėti (apie akcijų pardavimą – BNS), dabar kadangi jų nėra, nepradėtas sekantis etapas“.

„Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas BNS teigė, kad vertintojai pateikė ataskaitą, tačiau jai pastabų turi „Klaipėdos nafta“, tad nuo jos ir priklauso, kada bus baigtas procesas.

„Prieš savaitę pateikta ataskaita. Mes jai pastabų neturime, bet „Klaipėdos nafta“, kiek žinome, turi pastabų, tad kamuolys yra jų pusėje“, – BNS sakė D.  Misiūnas.

Jis teigė negalintis atskleisti, kokią 33 proc. „Litgas“ akcijų vertę nustatė vertintojai bei kokias pastabas išreiškė „Klaipėdos nafta“.

Kainų komisijos narys Vygantas Vaitkus BNS aiškino, kad komisija nebaus „Amber Grid“, jei akcijos ir nebus laiku parduotos, tačiau procesas jau bus inicijuotas.

„Bet kuriuo atveju komisija suinteresuota, kad būtų perleistos akcijos. Jeigu objektyvios priežastys proceso, jeigu iki termino matome, kad šalys sudėjo visas pastangas, viską padarė ir yra priimti sprendimai, kad tos akcijos būtų perleistos, ir liko tik procedūros, manau, kad komisija neprieštaraus. Svarbu, kad procesas būtų jau inicijuotas“, – BNS sakė V. Vaitkus.

Jo nuomone, normalu, kad bendrovės nesutaria dėl akcijų vertės: „Kai tas sprendžiama įmonių lygmeny, natūralu, kad kiekviena įmonė gins savo pozicijas. natūralu, kad nenori vertės prarasti nei viena, nei kita įmonė“.

Kainų komisija už neperleistas akcijas gali nubausti tik su procesu nesusijusią bendrovę „Amber Grid“, kurią, kaip ir „Klaipėdos naftą“, valdo Energetikos ministerija.

„Mes patys puikiai suprantame, kad baudimas yra priemonė, o ne sprendimas. Bauda yra priemonė energetikos įmones paskatinti įvykdyti procedūras, tik tiek, kad šiuo atveju situacija yra keista, nes mes poveikio priemones galime taikyti įmonės atžvilgiu, kuri įtakoti akcininko negali atlikti“, – aiškino V. Vaitkus.

Kainų komisija balandį nurodė „Klaipėdos naftai“ per du mėnesius parduoti 33 proc. „Litgas“ akcijų, kitu atveju „Amber Grid“ bus nubausta iki 10 proc. reguliuojamos veiklos pajamų dydžio bauda. Komisija pripažįsta, kad susidarė kurioziška situacija, kai dėl vienos įmonės veiksmų gali būti baudžiama kita, tačiau kitos išeities esą nėra.

„Amber Grid“ pernai balandį pagal Europos Sąjungos trečiąjį energetikos paketą sertifikuota su sąlyga, jog per metus „Klaipėdos nafta“ perleis „Litgas“ akcijas. Kitu atveju gali kilti interesų konfliktas, mat tiek „Klaipėdos naftos“ valdoma „Litgas“ dalis, tiek „Amber Grid“ yra netiesiogiai valdomos Energetikos ministerijos.

„Klaipėdos nafta“ anksčiau du kartus „Litgas“ akcijų siūlė rinkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.