Verslas

2016.06.10 10:24

Premjeras: Lietuva derasi su JAV dėl kviečių ir kiaušinių produktų eksporto

LRT.lt2016.06.10 10:24

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius penktadienį vyriausybės rūmuose priėmė bendradarbiavimo galimybių aptarti į Vilnių atvykusį Jungtinių Amerikos Valstijų žemės ūkio sekretoriaus pavaduotoją Michaelą Scuse`ą, rašoma pranešime spaudai.

Pokalbyje aptarti žemės ūkio ir maisto produktų prekyba su Jungtinėmis Valstijomis, rengiamo Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (angl. TTIP) susitarimo tarp Europos Sąjungos ir JAV būsima nauda, bendresni ekonomikos klausimai ir verslo pritraukimo į Lietuvą galimybės.

„JAV Lietuvai yra prioritetinė rinka ir svarbi prekybos partnerė. Šiuo metu vienas aktualiausių klausimų – mūsų bendrovių įsitvirtinimas JAV rinkoje. Susitikime su aukštu JAV pareigūnu aptarėme ne tik prekybą pieno ir mėsos gaminiais, bet kalbėjomės ir apie eksporto leidimus kviečiams ir kiaušinių produktams“, – teigia premjeras.

Artimiausiu metu laukiama JAV Maisto saugos ir kontrolės tarnybos (FSIS) pareigūnų apsilankymo Lietuvoje sprendžiant šį klausimą.

Lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų eksportas į JAV 2015 m. sudarė 46 mln. eurų, tačiau pastebimas reikšmingas eksporto apimčių augimas: 2014 m. išaugo 62 proc., 2015 m. – 50,2 proc. Praėjusių metų lapkritį leidimus vežti mėsą į JAV gavo 9 Lietuvos bendrovės, šiuo metu bandančios įsitvirtinti JAV rinkoje, kai kurios iš jų yra išsiuntusios bandomąsias gaminių partijas.

Susitikime aptarti ir bendresni ekonomikos ir prekybos klausimai.

„Jau dabar visų lietuviškos kilmės prekių eksportas į JAV yra 3 kartus didesnis nei į Rusiją. Pasirašius laisvosios prekybos sutartį, vadinamąjį TTIP susitarimą, ir pašalinus kai kurias kliūtis mūsų eksportuotojams atsivertų dar platesnės galimybės“, – sako vyriausybės vadovas. TTIP susitarimas būtų ypač naudingas ne tik Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų eksportui, bet ir mašinų ir įrenginių bei elektronikos ir optikos prietaisų, informacinių ir ryšių technologijų, finansinių ir kitų verslo paslaugų sektoriams.

Premjeras pažymėjo, kad Lietuva remia Europos Komisijos bendrą požiūrį dėl pasirengimo baigti derybas iki 2016 m. pabaigos, tačiau yra priimtinas tik išsamus ir abiem pusėms naudingas susitarimas, atsižvelgiantis ir į bendrus ES interesus.