Verslas

2016.06.09 19:07

Minskas žada atsakyti į visus klausimus apie Astravo AE statybą

BNS 2016.06.09 19:07

Minskas pasirengęs aptarti visus klausimus apie atominės elektrinės statybą Astrave per konsultacijas birželio 21–22 dienomis Vilniuje, teigia Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas.

„Birželio 21–22 dienomis Vilniuje vyks ekspertų konsultacijos, per kurias bus aptartas visas klausimų spektras apie Baltarusijos atominę elektrinę: statybos vietos parinkimą, statybos darbų eigą ir kita“, – žurnalistams Minske ketvirtadienį sakė Baltarusijos URM atstovas spaudai Dmitrijus Mirončikas.

„Mūsų požiūriu tai kaip tik tas formatas, kuriuo turi vykti dialogas: ramiai, profesionaliai, nepolitizuotai, be išpūstų sensacijų ir „atskleidimų“, padarytų specialiųjų tarnybų“, – pabrėžė jis.

Komentuodamas Lietuvos notą Baltarusijai dėl galimų incidentų statant elektrinę, D.Mirončikas teigė, kad „atsakymus paskelbė profiliniai kompetentingi Baltarusijos organai dar iki notos gavimo“.

Jis sakė, kad birželio pradžioje Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus „aiškiai išdėstė poziciją Lietuvos pretenzijų dėl atominės elektrinės statybos atžvilgiu“.

„Tiesa, mano duomenimis, nė vieno lietuviško leidinio ši informacija nesudomino, ir jie net nepasistengė pasidalinti ja su savo skaitytojais“, – kalbėjo D.Mirončikas.

„Toks (nuomonių) vieningumas kelia tam tikrų minčių “, – pridūrė jis .

Lietuva trečiadienį įteikė Baltarusijai notą dėl galimo incidento Astravo atominėje elektrinėje. Informaciją apie galimą incidentą tiria Valstybės saugumo departamentas. Savo ruožtu Minskas neigia, kad incidentas įvyko.

Jei žinios pasitvirtintų, tai būtų antras žinomas incidentas statant Astravo elektrinę. Anksčiau joje sugriuvo būsimo branduolinės priežiūros pastato atraminės konstrukcijos. Nors iš pradžių Baltarusijos atstovai neigė informaciją apie šį incidentą, vėliau patys ją patvirtino.

Lietuva yra aštriausia Baltarusijos, statančios atominę jėgainę apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusija neužtikrina projekto, statomo 20 kilometrų nuo šalies sienos, saugumo. Vilnius reikalauja, kad Astravo atominės elektrinės statybos vyktų prižiūrint tarptautiniams ekspertams. Minskas atmeta Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.