Verslas

2016.06.09 11:55

Augančios išlaidos ekspertų armijai kliūva ir prezidentei

Ministerijų išlaidos įvairiems ekspertams auga kasmet, ir tai kliūva jau ir prezidentei. Metinėje kalboje ji pastebėjo, kad vyriausybės kanceliarija išlaidas ekspertams padidino 35 kartus. Ministerijos taip pat samdo armiją ekspertų. Čia nepralenkiama Energetikos ministerija.

„14 ministerijų turi 347 pavaldžias institucijas, tačiau Seimo Audito komitetui pateiktos ataskaitos byloja, kad vien pernai ekspertams ir galimybių studijoms išleista 11 milijonų eurų“, – iš tribūnos Seime ketvirtadienį sakė prezidentė.

Seimo audito komiteto duomenimis, išlaidos įvairiems samdomiems ekspertams iš tiesų auga smarkiai. Čia nepralenkiama yra Energetikos ministerija, kuri ekspertams skyrė 7,3 mln. eurų.

Energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas 15min paaiškino, kad beveik visas ministerijos išlaidas ekspertams sudarė atlygis teisininkams už paslaugas Lietuvos arbitraže su „Gazprom“. Arbitraže siekiama žalos atlyginimo dėl taikytos nesąžiningos dujų kainos.

Lietuva siekia įrodyti, kad dujų koncernas „Gazprom“ Lietuvai taikė politinę, o ne ekonominę kainą. Be to, Energetikos ministerija ir ankstesnėje vyriausybėje ekspertams išleisdavo ženklią sumą lėšų, pavyzdžiui, teisinėms kontoroms už įstatymų projektų rengimą.

Lietuvos mokslo taryba ekspertus pernai samdė už 1,1 mln. eurų, Žemės ūkio ministerijai prireikė 470 tūkstančių eurų, Finansų ministerijai – 321 tūkst., Kultūros ministerijai – 310 tūkst., Nacionalinė teismų administracija ekspertams išleido 277 tūkst. eurų.

Seimo Audito komiteto narė Jolita Vaickienė 15min teigė, kad tendencija akivaizdi – išlaidos įvairiems ekspertams auga. „Jie rengia ir finansines ataskaitas, ir įstatymų projektus, ir viešųjų pirkimų konkursus“, – vardino parlamentarė.

Pasak jos, tokius darbus atlikti ministerijų ar jų įstaigų darbuotojai. „Jie juk kelia kvalifikacijas, dalyvauja kursuose, vyksta į komandiruotes. Tam išleidžiama daug pinigų, tačiau darbus vis tiek atlieka ekspertai iš šalies“, – stebėjosi Audito komiteto narė.