Verslas

2016.06.08 09:36

EP ragina pažaboti nesąžiningą prekybos centrų praktiką

BNS2016.06.08 09:36

Antradienį svaria balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje (600 pasisakius už, 48 – prieš, 24 susilaikius) europarlamentarai ragina sukurti Europos Sąjungos (ES) taisykles, kurios užkirstų kelią nesąžiningai prekybos maisto produktais praktikai.

Europos Parlamento (EP) nariai pažymi, kad nesąžininga prekybos praktika pirmiausia atsiranda dėl pajamų ir galios disbalanso maisto tiekimo grandinėje, o tai labiausiai atsiliepia ūkininkams ir smulkiesiems verslininkams. Jie neretai priversti dirbti nuostolingai dėl nesėkmingų derybų su prekybos centrais, kurie verčia taikyti nuolaidas ar nukainoti produktus. Be to, stambių mažmenininkų praktika nustatyti mažesnes nei gamybos sąnaudos kainas kelia pavojų ilgalaikiam maisto produktų gamybos tvarumui ES.

Rezoliucijoje minimi tokie nesąžiningos prekybos praktikos pavyzdžiai: mokėjimų atidėjimas, apribojimai patekti į rinką, vienašališkas sutarties sąlygų pakeitimas ar nepagrįstas jų nutraukimas, atsisakymas sudaryti sutartį raštu, spaudimas sumažinti kainas, reikalavimas besąlygiškai atsiimti neparduotas prekes, mokesčių rinkimas už fiktyvias paslaugas.

Nors ES turi taisykles, skirtas kovoti su nesąžininga verslo praktika vartotojų atžvilgiu, nėra jokių ES teisės aktų, kurie pažabotų tokią praktiką tarp maisto tiekimo grandinės verslo subjektų, pažymi europarlamentarai.

Jie pripažįsta, kad savanoriškas maisto tiekimo grandinės dalyvių tarpusavio santykių reguliavimas kol kas nedavė naudos, nes nėra galimybės užtikrinti tinkamą jo įgyvendinimą, nepakankamai atstovaujama ūkininkams, o ginčų sprendimo mechanizmai neįvertina tiekėjų baimės faktoriaus. Todėl Europos Komisija raginama pasiūlyti teisės aktą, kuris leistų kovoti su nesąžininga prekybos praktika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.