Verslas

2021.04.20 15:58

Dalis gidų nebegrįš į rinką: dėl koronaviruso krizės išėjo dirbti vadybininkais, floristais, kebabų pardavėjais

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2021.04.20 15:58

Dalis gidų ir kelionių vadovų, dėl koronaviruso krizės netekę darbo ir pajamų, nebegrįš į rinką ir nebeteiks paslaugų, įspėja Lietuvos kelionių vadovų ir gidų sąjungos vadovė. 

Pasak Editos Muraškaitės, gidai ir kelionių vadovai renkasi kitas profesijas ar veiklas, nes per pandemiją negavo „jokių paramų, jokio dėmesio“ ir neturėjo iš ko gyventi.

„Gausybė žmonių išėjo dirbti vadybininkais, floristais, kebabų, drabužių pardavėjais, pati su vyru prekiauju kilimais. Turime situaciją, kai žmogus, kelionių vadovu išdirbęs 20 metų, puikiai išmano istoriją, bet neturi aukštojo išsilavinimo ir neturi gido pažymėjimo, nes įstatymu gidai nuo kelionių vadovų nebuvo atskirti, tos specialybės nebuvo atskirtos. Pandemijos metu gidų ir kelionių vadovų problemos dar labiau išryškėjo“, – antradienį Seime spaudos konferencijoje teigė E. Muraškaitės.

Lietuvos kelionių vadovų ir gidų sąjungos viceprezidentė Ilona Gričialauskaitė apgailestavo, kad atlaisvinant veiklas, valdžia gidus ir kelionių vadovus pamiršo.

„Gidų veikloje atsirado įrašas, kad ekskursijas galima vesti tik tiems žmonėms, kurie persirgę koronavirusu arba jau yra paskiepyti. Kaip gidas tai nustatys?“ – klausė ji.

I. Gričialauskaitė piktinosi, kad individualios veiklos vykdymas gidams užkerta kelią tapti bedarbiais ir kreiptis dėl išmokų į Užimtumo tarnybą išmokų, o dėl perteklinių saugiklių jie negali gauti subsidijų, kurios apskaičiuojamos atsižvelgiant į sumokėta gyventojų pajamų mokestį.

„Tam, kad gauti šią išmoka 2020 metais turėjome ne mažiau kaip 90 dienų vykdyti gido veiklą. Tačiau ji nuo 2020-ųjų kovo 16 dienos yra draudžiama – mes jau beveik 14 mėnesių nedirbame“, – kalbėjo I. Gričialauskaitė.

Ji pastebėjo, kad vis dažniau kelionių organizatoriai samdosi neprofesionalius gidus ir kelionių vadovos bei susitaria dėl atlyginimų dydžių.

„Žinome situacijas, kada kai kurios kelionių agentūros, kelionių organizatoriai slapta susitaria tą vadinamąją viršutinę ribą, kokią per sezoną mokės gidams ar kelionių vadovams. Apatinė atlygio riba irgi nėra apibrėžta, todėl turime kainų dempingavimą“, – kalbėjo Lietuvos kelionių vadovų ir gidų sąjungos viceprezidentė.

I. Gričialauskaitė įsitikinusi, kad reikia įpareigoti turizmo informacinius centrus, kelionių organizatorius įdarbinti tik kursus baigusius, turinčius atitinkamus dokumentus gidus.

Kelionių vadovų ir gidų atstovė siūlo leisti šio sektoriaus darbuotojams paslaugas teikti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt