Verslas

2021.04.20 13:29

Gidai apie subsidiją: pridėta tiek saugiklių, kad 95 proc. gidų ir kelionių vadovų neatitinka reikalavimų

Kornelija Mykolaitytė, ELTA2021.04.20 13:29

Lietuvos kelionių vadovų ir gidų sąjunga teigia, kad dėl subsidijos skyrimo individualią veiklą vykdantiems darbuotojams pridėta tiek saugiklių, kad 95 proc. gidų ir kelionių vadovų neatitinka reikalavimų ją gauti.

„Čia pridėta tiek saugiklių ir tiek prieštarauja įstatymai vieni kitiems, kad 95 proc. gidų, kelionių vadovų, deja, neatitinkame reikalavimų. Tam, kad gautume šitą išmoką, mes turime 2020 metais ne mažiau kaip 90 dienų vykdyti gido veiklą. Gido veikla nuo 2020-ųjų kovo 16 dienos yra draudžiama. Klausimas, kaip vykdyti veiklą, kuri yra draudžiama. Taip pat individualios veiklos vykdymas mums užkerta kelią tapti bedarbiais, kitaip tariant, bent jau gauti minimalias socialines garantijas“, – spaudos konferencijoje Seime antradienį sakė Lietuvos kelionių vadovų ir gidų sąjungos viceprezidentė Ilona Gričialauskaitė.

„Negalime gauti nei išmokų, nes nevykdome veiklos ir taip pat negalime gauti išmokų kaip bedarbiai, nes saugome individualios veiklos pažymą“, – sakė I. Gričialauskaitė.

Jos teigimu, sprendimo būdas šioje situacijoje, išėjus iš pandemijos, būtų stipendijos, kurios galėtų būti teikiamos gidams ne sezono metu.

„Geras pavyzdys yra Kultūros ministerija, kurios tam tikroms profesinėms grupėms skiria stipendijas. Tą patį modelį būtų galima panaudoti ir gidų, kelionių vadovų situacijoje, mat mūsų veiklai didelę įtaką daro sezoniškumas. Tam tikru momentu, tarkime, nuo sausio iki kovo, neturime darbo, tad šita dalis mūsų darbinio laiko gali būti padengta stipendijos, iš kurios mes galime mokytis, lankyti kursus, kaupti medžiagą. Iš šitų pinigų galėtume kelti kvalifikaciją ir ramiai ruoštis kitam sezonui“, – sakė I. Gričialauskaitė.

Ji taip pat teigė, kad iš esmės šiuo metu gido veikla draudžiama.

„Praėjusią savaitę atlaisvinimų plane Vyriausybė mums iškrėtė pokštą, mat iki to laiko mes turėjome leidimą vesti ekskursijas ne daugiau kaip 5 žmonėms naudojant ausinukus, t. y. sistema, kuri leidžia gidams ir turistams laikytis saugaus atstumo ir atviroje erdvėje. Po praėjusios savaitės atlaisvinimų plano gidų veikloje atsirado įrašas, kad galime vesti ekskursijas tik asmenims, persirgusiems COVID–19 arba tiems, kurie yra vakcinuoti. Klausimas, kaip gidas nustatys, ar žmogus vakcinuotas, taip pat, ar žmogus yra persirgęs. Gidas kaip individualus darbuotojas neturi teisės gauti informacijos iš e.sveikatos, vadinasi, situacija, mus priveda prie to, kad iš esmės gido veikla draudžiama“, – sakė gidų ir kelionių vadovų atstovė.

Pasak I. Gričialauskaitės, kita problema susijusi su darbo apmokėjimu ir profesionalaus darbuotojo samdymu.

„Niekur nėra apibrėžta, kaip turi būti įkainojamas gido darbas. Kelionių vadovas kartais dirba 21-24 valandas, jei problema yra grupėje, dirbame ir 26 valandas be miego, be poilsio, be maisto. Todėl atlygis turėtų būti adekvatus. Žinome situacijas, kai kai kurios kelionių agentūros, kelionių organizatoriai slapta susitaria viršutinę ribą, kokią tą sezoną mokės kelionių vadovams ir gidams. Apatinė riba taip pat nėra apibrėžta ir čia turime kainų dempingavimą. Išryškėja kita problema, kai samdomi neprofesionalūs kelionių vadovai“, – sakė sąjungos viceprezidentė.

Pasak jos, tokiais atvejais pasamdomi neprofesionalūs kelionių vadovai, kuriems galima mokėti mažiau.

„Mes siūlome, kad įstatymiškai kelionių organizatoriai, turizmo informaciniai centrai turėtų būti įpareigoti įdarbinti tik įstatymu aprašytus darbuotojus – tuos, kurie yra baigę kursus, tuos, kurie turi patvirtinantį dokumentą“, – sakė I. Gričialauskaitė.

Parama savarankiškai dirbantiems pagal pažymą asmenims susieta su 2019 metais apskaičiuotu gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), o dirbantiesiems pagal verslo liudijimą – su sumokėto nustatyto fiksuoto dydžio pajamų mokesčio suma. Parama siekia 100 proc. apskaičiuotos arba sumokėtos GPM sumos, ne mažiau kaip 100 eurų ir ne daugiau kaip 18 minimalių atlyginimų (MMA) – tai sudaro beveik 11 tūkst. eurų.

Subsidiją gali gauti gyventojai, kurie individualiai ar su verslo liudijimu yra dirbę ne trumpiau kaip tris mėnesius per pastaruosius metus, o jų pajamos iš kitokios veiklos per 2019 metus neviršijo 12 minimalių algų (7284 eurų).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt