Verslas

2016.06.07 21:21

Įtariama, kad Astravo AE įvyko dar vienas incidentas

Valstybės saugumo departamentas (VSD) įtaria, kad Baltarusijoje statomoje Astravo atominėje elektrinėje praėjusią savaitę įvyko dar vienas incidentas.

„Galiu patvirtinti, kad VSD tikrina informaciją apie galimai įvykusį incidentą Astravo atominėje elektrinėje“, – antradienį BNS sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas BNS sakė, kad taip pat girdėjo apie galimą incidentą ir kad jis „rimtesnis“ nei anksčiau įvykęs.

„Aš šiuo metu komandiruotėje Gruzijoje. Vakar vakare prieš išvykdamas išgirdau, kad kažkas įvyko, bet nieko negaliu konkrečiau pasakyti. Tik, kaip supratau, kad kažkas rimtesnio nei anksčiau“, – BNS telefonu sakė K. Trečiokas.

Energetikos ministras Rokas Masiulis sako, kad informacija apie galimą incidentą statomoje Astravo atominėje elektrinėje kelia didelį nerimą dėl jos saugumo.

Nerimą Baltarusijoje statoma elektrinė jau kelia ir Briuselyje. Per artimiausius mėnesius Europos Komisija ketina siųsti į Minską savo ekspertus, tačiau neaišku, ar jų ten laukia. Komisija taip pat pripažįsta, kad negali priversti baltarusių atlikti vadinamųjų streso testų, tad vertins tik tai, ką jie pateiks.

„Kai tik gausime nacionalinę ataskaitą, kartu su ekspertais ją įvertinsime. Tai jau yra teigiami procesai, tačiau Komisija norėtų juos dar paspartinti ir kuo greičiau gauti streso testo rezultatus“, – sakė Christos Stylianides, EK narys, atsakingas už humanitarinę pagalbą ir krizių valdymą.

Lietuvai didžiausią nerimą kelia būtent tai, kad visus bandymus atliks patys baltarusiai, o tiksliau jėgainę statanti Rusijos kompanija. 

„Jei, sakysim, viena Rusijos „Rosatom“ kompanija tikrins, kaip dirba kita „Rosatom“ kompanija, tai mus tokie tikrinimai tikrai neįtikins“, – teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tuo metu Baltarusijos Atominės elektrinės informacijos centro vadovas LRT TV naujienų tarnybai atsisakė komentuoti bet kokius pranešimus, pareiškęs, kad jo darbo valandos baigėsi penktą vakaro.

Jei informacija apie naują incidentą pasitvirtintų, tai būtų jau antrasis įvykęs statant atominę Astrave. Maždaug prieš mėnesį buvo pranešta apie konstrukcijų griūtį. Baltarusiai tuomet aiškino, kad tai tik pagalbinės patalpos.

L. Linkevičius pažadėjo artimiausiu metu išsiųsti notą, ministerija taip pat reikalaus paaiškinimų arba paneigimų.

„Šiuo atveju turime siekti kartu bendro supratimo, kad būtų pokyčiai situacijoje. Kol kas pokytis tik vienas – neatmetama galimybė kalbėtis, bet neatsakoma į esminius užklausimus apie techninę galimybę, apie streso testus, kuriuose dalyvautų Europos ekspertai“, – dėstė ministras.

Lietuva yra aštriausia Baltarusijos, statančios atominę jėgainę apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusija neužtikrina projekto, statomo 20 kilometrų nuo šalies sienos, saugumo. Vilnius reikalauja, kad Astravo atominės elektrinės statybos vyktų prižiūrint tarptautiniams ekspertams.

Minskas atmeta Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.

Birželį Lietuva ir Baltarusija surengs dvišales konsultacijas, kurių metu aiškinsis nesutarimus dėl statomos elektrinės.

Astravo atominę elektrinę stato Rusijos branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“.