Verslas

2016.06.07 16:40

Kritikuoja EK dėl požiūrio į Astravo AE

Rūta Kupetytė, LRT RADIJAS2016.06.07 16:40

Dauguma europarlamentarų teigia, kad Europos Komisijai trūksta ryžtingumo, sprendžiant šalia sienos su Lietuva statomos Astravo atominės elektrinės saugumo klausimą. EK artimiausiu metu iš Baltarusijos tikisi gauti jėgainės testų rezultatus.

EK teigia, kad Baltarusija jai pažadėjo šiemet arba kitąmet pateikti jėgainės testų rezultatus, tačiau taip pat pažymi, kad negali priversti atlikti vadinamuosius „strestetus“ ne Europos Sąjungos šalį. 

Lietuvos europarlamentaras Bronis Ropė teigia, kad EK, sakydama, jog neturi galimybių priversti Baltarusiją atlikti testus, siekia nuo savęs nusimesti atsakomybę. Pasak jo, juos atlikti įpareigoja tarptautiniai susitarimai. 

Europarlamentaro Petro Auštrevičiaus teigimu, Europos Sąjunga turi ir finansinių svertų, tačiau, anot jo, Komisija nesupranta situacijos, kuri – dar ir politizuota, rimtumo. 

Lietuva – vienai didžiausių Baltarusijos, statančios atominė jėgainę šalia Lietuvos sienos, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusija neužtikrina elektrinės saugumo. Minskas tokius priekaištus atmeta.

A. Butkevičius tikisi EK tarpininkavimo

Tuo metu Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius LRT RADIJUI sako, kad tikisi, jog tarpininkaujant EK, Astravo AE streso testai bus atlikti. „Tikiuosi, jog tarpininkaujant EK streso testai bus atlikti, bus atlikti visi reikalingi vertinimai iki pradedant eksploatuoti elektrinę“, – pabrėžė A. Butkevičius.

„Susitikęs su EK pirmininku išsakiau nuogąstavimus dėl statomos Astravo atominės elektrinės saugumo. Europos Sąjunga neturi atsakymų dėl seisminių tyrimų atlikimo, taip pat neatlikti streso testai. Buvo aiškiai pabrėžta, kad sprendimas statyti jėgainę prie pat išorinės ES sienos buvo politinis sprendimas, todėl šitą projektą vertiname ne tik kaip grėsmę Lietuvai, bet ir visai Europai“, – LRT RADIJUI sakė ministras pirmininkas. 

Pasak jo, EK pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris sakė, kad turėtų būti akivaizdu, jog EK palaiko Lietuvos poziciją. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt