Verslas

2021.04.19 14:56

Elektra Lietuvoje per savaitę brango 47 proc.

BNS2021.04.19 14:56

Vidutinė didmeninė elektros rinkos kaina Lietuvoje praėjusią savaitę, palyginti su ankstesniąja, augo 47 proc., praneša elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“.

Balandžio 12-18 dienomis „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje elektra kainavo 50,8 euro už megavatvalandę (MWh). Estijoje ir Latvijoje kainos augo 45 proc. iki 49,1 euro už MWh.

Operatorės teigimu, sumažėjus vėjo generacijai visame Baltijos jūros regione fiksuotas didmeninių elektros rinkos kainų augimas. Dalyje Europos kainas kėlė dėl atšalusių orų išaugęs vartojimas.

„Vyraujant permainingiems orams ir sumažėjus vėjo generacijai, elektros kainos stipriai pakilo į viršų. Rytinio piko metu trečiadienį 9 valandą jos pasiekė net 125 euro už MWh. Tokia pati valandinė kaina formavosi ir Švedijos pietinėse kainų zonose (SE3 ir SE4), bei Suomijoje“, – pranešime sako „Litgrid“ Strategijos ir tyrimų skyriaus vadovas Ramūnas Bikulčius.

Pasak jo, bendras elektros importas į Lietuvą per savaitę paaugo, tačiau kritus vėjo elektrinių generacijai Švedijoje, srautas per „NordBalt“ jungtį sumažėjo, o tai prisidėjo prie kainų augimo. Sumažėjusį importą iš Švedijos keitė srautas iš Latvijos ir šiluminių elektrinių gamyba, kuri Baltijos šalyse išaugo dviem trečdaliais.

„Šiuo metu kainų augimas stebimas didelėje dalyje Europos, kadangi temperatūrai nukritus net 10 laipsnių žemiau nei įprasta šiuo laikotarpiu elektros vartojimas išaugo. Persiskirstę elektros srautai ir vieningos kainos parodo kaip net ir nutolusios elektros rinkos yra susijusios tarpusavyje“, – sako R. Bikulčius.

Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę augo 3 proc. ir siekė 228 gigavatvalandes (GWh). Elektros gamyba šalyje didėjo 15 proc. iki 95 GWh. Vietos elektrinės užtikrino 42 proc. šalies elektros suvartojimo.

Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 33 proc. Lietuvoje generuotos elektros, vėjo jėgainės – 29 proc., hidroelektrinės – 25 proc., saulės elektrinės 3 proc., kitos elektrinės – 10 proc. elektros.

Gamyba šalies hidroelektrinėse, palyginti su ankstesniąja savaite, augo 44 proc., vėjo jėgainėse sumažėjo 23 proc., šiluminėse elektrinėse augo 103 proc., o kitų elektrinių generacija sumažėjo 16 proc.

63 proc. šalies elektros poreikio praėjusią savaitę buvo importuota. Per savaitę bendras importas augo 19 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt