Verslas

2021.04.28 20:20

Po ginčo su namo statytoju vilnietis sunerimo dėl savo būsto vertės: esu diskriminuojamas

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.04.28 20:20

Į naują būstą Vilniuje, Manufaktūrų g., įsikėlęs Arnas (redakcijai pašnekovo pavardė žinoma – LRT.lt) sako besijaučiantis apgautas. Vyras tvirtina, jog, prieš įsigyjant butą, statytojas žadėjo galimybę išsipirkti nuosavą garažą, taip pat viešai reklamuota, kad bus numatytos ir nemokamos parkavimo vietos. Vis dėlto tokie privalumai tebuvo apgaulė, sako vilnietis, o statytojas į namo gyventojo pretenzijas nereaguoja.

„Rodo, kad garažai laisvi, bet neparduoda ir saugoja būsimiems klientams. O aš ne klientas? [...] Man pasakė „verslas yra verslas, nepatinka, ieškokitės, kur kitur gyventi“, – pasakoja jis.

Projektą vystančios įmonės atstovas tvirtina, kad gyventojui buvo suteiktos visos teisės įsigyti parkavimo vietą, tačiau šis pats tuo nepasinaudojo, kai tam turėjo galimybę.

Žadėjo papildomų privalumų

Kaip LRT.lt pasakoja vilnietis Arnas, praėjusiais metais jis nusipirko butą Vilniuje, Markučiuose esančiame projekte „P9“. Vienas iš nurodytų projekto privalumų, patraukusių vyro akį, buvo galimybė įsigyti požeminę parkavimo vietą arba garažą. Taip pat viešai reklamuota, kad bus numatytos nemokamos parkavimo vietos.

Vis dėlto, anot vilniečio, šie teiginiai neatitiko tikrovės, esą tik įsigijus būstą paaiškėjo, kad vietos, kur statyti automobilį, jis turėti negalės.

„Pradėjau domėtis parkavimu, nes nėra, kur statyti automobilį, – dažniausiai aplinkui viskas užimta. Galvojau, kad nusipirksiu. Paskambinau ir man atsakė, kad neparduos, o parduos būsimiems klientams, kurie pirks butą, neva reikėjo galvoti anksčiau. Kadangi siūlo viešai, manau, esu diskriminuojamas, yra pažeistos mano, kaip vartotojo, teisės, kadangi ne visi gali įsigyti viešai reklamuojamą turtą“, – skundėsi pašnekovas.

Man pasakė „verslas yra verslas, nepatinka, ieškokitės, kur kitur gyventi“.

Sako, kad turtas tapo mažiau likvidus

Dėl šios priežasties Arnas sako parašęs projekto vystytojui pretenziją, kad šis atsisako parduoti viešai reklamuojamą automobilių stovėjimo vietą, o ir klaidina pirkėjus reklama dėl nemokamo parkavimo, kurio, pašnekovo teigimu, iš tiesų nėra.

„Kitą dieną [interneto svetainėje] pažymėjo, kad parkavimo vietos neva išparduotos, o nemokamo parkavimo privalumą iš svetainės apskritai ištrynė, nors butą pirkau remdamasis šiuo privalumu. Išeina, jog reklamavo, o po įsigijimo ištrynė. Tai klaidinanti reklama.

Taip pat mūsų namas turi feisbuko grupę, kur sprendžiami einamieji namo klausimai, ir jos administratoriai, namo statytojai, su butų savininkais bendrauja storžieviškai. Jeigu išlenda kokia nors problema, atsako „nereikėjo čia pirkti buto“, „ieškokitės kitos kaimynystės“ ir pan., o mane išvis išmetė iš grupės, kai pradėjau kritikuoti ir sakyti tiesą“, – pasakoja Markučių gyventojas.

Arnas sako, jog kaip pirkėjas liko apgautas: „Mane suklaidino, o mano įsigytas NT turtas yra mažiau likvidus, jo vertė mažesnė, nes nėra parkavimo vietos.“

Pašnekovo manymu, jam turėtų būti suteiktos vienodos teisės įsigyti garažą pagal viešai prieinamos informacijos sąlygas arba turėtų būti sumažinta įsigyto turto kaina.

Tvirtina, jog buvo suteiktos vienodos teisės

Vis dėlto „P9“ NT ekspertas Rytis Pietaris sako, kad nusipirkus pirmąsias patalpas projekte minėtam gyventojui buvo pasiūlyta įsigyti ir parkavimo vietą, tačiau šia teise jis nepasinaudojo ir pats prisiėmė riziką, kad, pageidaujant parkavimo vietą įsigyti vėliau, tokios galimybės gali nebebūti, kadangi parkavimo vietų skaičius yra ribotas.

„Kitas patalpas Arnas pirko 2021 metų vasario mėnesį, jam taip pat buvo pasiūlyta įsigyti parkavimosi vietą, jis ta teise pasinaudojo ir mes jam ją pardavėme. Šiuo metu visos patalpos „P9“ projekte yra parduotos, rezervuotos ar nuomojamos, taip pat ir parkavimosi vietos. Įsigyti parkavimosi vietą klientai turi teisę tol, kol yra parduodamų vietų. Šiuo metu jų nėra.

Galbūt klientą suklaidino tai, kad mūsų internetiniame puslapyje rezervuotos ar nuomojamos kartu su butais parkavimo vietos pažymėtos kaip rezervuotos, tačiau dėl jų visų yra pasirašytos preliminarios pirkimo arba nuomos sutartys. Nemokamas automobilių parkavimas yra įrengtas Kaukysos ir Manufaktūrų gatvėse, jomis jis, kaip ir kiti gyventojai, gali naudotis“, – aiškina įmonės atstovas.

Jo tikinimu, rezervuojant butus, rezervuojamos ir parkavimo vietos: „Yra pasirašytos sutartys, jų sąlygų turime laikytis.“

„Dėl likvidumo sunku komentuoti, kiekvienam gali atrodyti skirtingai. Klientui pardavėme tokį turtą, dėl kurio buvo tartasi, ir reikalauti kompensacijos jokio pagrindo nėra“, – komentuoja R. Pietaris.

Be sutarties padėti sudėtinga

Advokatų profesinės bendrijos „Walless“ partnerio Evaldo Klimo aiškinimu, teisės aktai nenumato privalomųjų reikalavimų kiekvienos patalpos (buto) pirkimo–pardavimo sutartyje numatyti būtinai ir automobilio stovėjimo vietos pardavimą.

„Todėl, jei šalys aiškiai nesusitarė sutartimi, kad patalpos (buto) pirkimo–pardavimo būtinoji sąlyga yra ir automobilio stovėjimo vietos pardavimas, vėliau padėti pirkėjui iš esmės nėra galimybių“, – teigia E. Klimas.

Jis akcentuoja, jog kiekviena šalis, eidama į sutartinius santykius, turi atidžiai vertinti dokumentus, kurie yra pasirašomi.

„Jei pasirašytoje sutartyje nebuvo įtvirtintas aiškus pardavėjo įsipareigojimas, neturėtų būti traktuojama, kad pardavėjas pažeidė sutartį“, – komentuoja teisininkas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, formuodamas teismų praktiką ikisutartinių santykių bylose, teisininko teigimu, yra nuoseklus – asmuo neturėtų ir negali būti priverstas sudaryti pagrindinės sutarties. Galimas tik žalos atlyginimas, sako jis.

„Tai, kas buvo aptarta ikisutartiniuose santykiuose, o vėliau neužfiksuota pagrindinėje sutartyje, ir turėtų būti pamiršta. Nebent tai yra susiję su konkrečiais įsipareigojimais ir patvirtinimais, nurodytais pagrindinėje pirkimo–pardavimo sutartyje“, – nurodo E. Klimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt