Verslas

2016.06.01 22:30

Siekdama subalansuoti turizmo srautus Islandija įves apribojimus „Airbnb“

LRT.lt 2016.06.01 22:30

Islandija, bandydama subalansuoti rekordinį turistų skaičių šalyje, kad apsaugotų nepaliestą šalies kraštovaizdį ir tradicinį gyvenimo būdą, ruošiasi pažaboti masišką laikinos būsto nuomos paslaugų per „Airbnb“ svetainę plėtrą.

Pasiūlymu siekiama apriboti dienų, kiek gyventojai gali nuomoti butą ar kambarį, skaičių iki 90 per metus. Viršiję šį dienų skaičių, jie privalės mokėti verslo mokesčius, rašo theguardian.com.

Žengti šį žingsnį paskatino tai, kad Islandija, turinti apie 335 tūkst. gyventojų, šiemet tikisi sulaukti apie 1,6 mln. turistų, tai yra 29 proc. daugiau nei praeitais metais. Turistus į Islandiją vilioja ledynai, fjordai, lavos laukai, karštosios versmės, žygiavimo takai ir vidurnakčio saulė. Keliautojų antplūdį paskatino ir noras aplankyti vietas, kuriose buvo filmuojamas populiarus televizijos serialas „Sostų karai“.

Turizmas tapo šios Šiaurės Atlanto salos išsigelbėjimu. Nuo žvejybos priklausančiai Islandijos ekonomikai 2008 m. smogė pasaulinė ekonominė krizė ir sugriovė šalies bankininkystės pramonę.

Šiuo metu, kai viešbučių statybos mastai nepasiveja turistų skaičiaus augimo, daugybė islandų užsidirba nuomodami savo kambarius ar butus per „Airbnb“ ar kitas trumpos nuomos svetaines. Nuomos pasiūla ypač didelė Reikjavike, kuriame apsistoja daugiausiai turistų. Apytiksliai paskaičiuota, kad šiemet turistams gali reikėti apie 1000 viešbučio kambarių, tačiau pasiūlyta buvo tik 300, teigia analitikas Elvaras Orri Hreinssonas.

Viena iš ataskaitų iliustruoja, kad „Airbnb“ nuomos paslaugų skaičius padidėjo 124 proc. per metus. Vien sostinės pagrindinėje gatvėje yra siūloma išsinuomoti daugiau nei 100 butų. Šie rezultatai skatina didėjančias nekilnojamo turto kainas Reikjaviko centre ir ilgalaikės nuomos sumažėjimą.

Balandžio mėnesį Aukščiausis Teismas nusprendė, kad asmuo, norintis nuomoti kambarį per „Airbnb“ svetainę, turi gauti kitų buto gyventojų leidimą.

Tuo tarpu „Visit Reykjavik“ turistų informacijos centro vadovas yra beveik įsitikinęs, kad naujasis pasiūlymas – riboti nuomos dienų skaičių – bus priimtas ir taps įstatymu, galiojančiu visoje šalyje.

„Visi mato, kad kažko reikia imtis. Mes nenorime, kad Reikjaviko senamiestis taptų sausakimšas turistų ir jame nebūtų nė vieno vietinio islando“, – teigia jis.

Tokios pačios nuomonės laikosi ir vyriausybinės turizmo agentūros „Icelandic Tourist Board“ vadovė. Tačiau ji pridūrė, kad šiuo įstatymu nesiekiama uždrausti „Airbnb“, nes dauguma turistų nori apsistoti privačiuose butuose, o ne viešbučiuose. Pasak agentūros vadovės, „Airbnb“ reikia suteikti vietą turizmo sektoriuje, kuriame kompanija veiktų laikydamasi bendrų taisyklių.

Apskritai vertinant, Islandijos infrastruktūra nėra pajėgi aptarnauti tokio skaičiaus turistų. Turėdama vieną pagrindinį oro uostą, šalis nėra pajėgi paskirstyti turistų po visą teritoriją, todėl jie susitelkia aplink oro uostą, ypač sostinėje. Anot Islandijos universiteto profesoriaus, galima imtis riboti turistų skaičių nuošaliose lankytinose vietose, siekiant apsaugoti kraštovaizdį, tačiau ši priemonė negali būti taikoma miestams.