Verslas

2016.05.31 17:33

A. Medvedevas: Lietuvai reikėjo anksčiau galvoti dėl ilgalaikių sutarčių

BNS2016.05.31 17:33

Lietuvos atstovai norėtų sudaryti ilgalaikę sutartį su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ ir neseniai teiravosi dėl tokios galimybės, pareiškė vienas „Gazprom“ vadovų.

Koncerno valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas teigė, kad apie tai reikėjo galvoti anksčiau, – iki tol, kai „Gazprom“ nusprendė šių metų kovą surengti dujų aukcioną Baltijos šalims.

„Noriu jums pasakyti, neatskleisiu vardų, tačiau visai neseniai mūsų kolegos iš Lietuvos atėjo ir klausė, ar negalima grįžti prie vidutinės trukmės sutarčių sudarymo. Na, šiuo klausimu mes, aišku, pagalvosime ir pateiksime atsakymą. Tik reikėjo anksčiau galvoti. Kai sakė kitką, kad mums nereikia sutarčių. Na, jei nereikia, tai pirkite aukcione. Taip, pirko ir, matyt, pajautė skirtumą, kai yra rizika dėl kainos ir kiekio ir kai yra patikima ilgalaikė sutartis, kuri leidžia planuoti savo veiklą ilguoju ir trumpuoju laikotarpiu“, – antradienį spaudos konferencijoje Maskvoje sakė A. Medvedevas.

Didžiausios dujų importuotojos į Lietuvą, Jonavos trąšų gamyklos „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas BNS anksčiau teigė, kad bendrovė siekia pasirašyti ilgalaikę 2–3 metų dujų tiekimo sutartį, kuri suteiktų daugiau stabilumo ir leistų lengviau prognozuoti veiklą. Pasak jo, įmonė šiuo metu derasi su 7 SGD tiekėjais dėl dujų pirkimo nuo 2017 metų, tačiau kartu kalbamasi ir su „Gazprom“, su kuriuo 2015-ųjų pabaigoje baigėsi ilgalaikė 10 metų dujų tiekimo sutartis.

Šiemet kovą „Gazprom“ pirmąkart surengtame aukcione Baltijos šalims parduota daugiau kaip 420 mln. kubų dujų, kurias įsigijo 6 pirkėjai. Iš viso aukcione siūlyta įsigyti 560 mln. kubų dujų. Tuomet nedidelius dujų kiekius už konkurencingą kainą įsigijo „Lietuvos dujų tiekimas“, „Achema“ bei nedaug dujų perka ntis „Haupas“, tačiau nei kaina, nei jų kiekis nebuvo skelbiamas.

„Lietuvos dujų tiekimo“ (LDT), kurios ilgalaikė sutartis su „Gazprom“ baigėsi 2015-ųjų pabaigoje, vadovas Mantas Mikalajūnas gegužės pradžioje BNS teigė, kad įmonė jau pradėjo derybas dėl kitų metų dujų įsigijomo – ji derasi su SGD tiekėjais ir laukia atsakymo iš „Gazprom“ dėl kitų metų dujų pardavimų.

„Haupo“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Motiejūnas BNS anksčiau teigė, kad įmonė taip pat tikisi pasirašyti dvišalę sutartį su „Gazprom“.

Lietuva šiemet daugiau nei pusę jai reikalingų dujų pirks iš „Statoil“ – apie 1,35 mlrd. kubų, o likusią dalį – apie 0,7 mlrd. kubų – ji įsigis iš „Gazprom“ ar kitų tiekėjų, tikėtina, iš „Statoil“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.