Verslas

2021.04.08 23:11

Žinia apie skiepus didesnių įmonių darbuotojams suteikė vilčių verslui: mums tai galimybė netrikdomai dirbti

Aistė Valiauskaitė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.08 23:11

Sveikatos apsaugos ministerijai paskelbus, kad bus skiepijami didesnių įmonių darbuotojai, verslininkai pradėjo rengti sąrašus. Ministerija kiek vėliau patikslino, kad vis dėlto pirmenybė tebeteikiama senjorų skiepijimui. Savivaldybių atstovai sako, kad į prioritetus įtraukus tiek daug naujų grupių, kils painiavos.

Parduotuvėse, kurios dirbo per visą karantiną, įrengtos įvairios pertvaros, saugomasi kitais būdais. Netrukus čia dirbantieji tikisi, kad bus apsaugoti ir vakcina.

Nuo rytojaus galės būti skiepijami didelių įmonių darbuotojai: savivaldybės baiminasi painiavos

Parduotuvių kasininkai, salės, apsaugos darbuotojai bus skiepijami likus vakcinų po senjorų bei sergančių lėtinėmis ligomis.

„Kasininkai kontaktų turi daugiau, įdiegta prevencinių priemonių: nuo dezinfekavimo iki kaukių dėvėjimo. Situacija leidžia užtikrinti saugias darbo sąlygas, bet vakcinavimas būtų postūmis į priekį užtikrinantis dar saugesnę aplinką“, – sako „Lidl“ atstovas Valdas Lopeta.

Klaipėdos baldų darbuotojai pakliūtų į naują skiepijimo prioritetinę grupę – įmonių, kuriose yra daugiau nei 100 žmonių. „SBA grupė“ apklausė beveik 3 500 darbuotojų iš skirtinguose miestuose esančių gamybos įmonių, pirminiais duomenimis – vakcinos nori pusė.

„Labai tikimės, kad darbuotojai bus sąmoningi ir jei bus sudaryta galimybė, jie pasitikės mokslo pasiekimais ir supras, kad tai kelias į laisvesnį gyvenimą su mažiau įtampos. Be abejo, mums tai galimybė netrikdomai dirbti“, – tikina „SBA grupės“ personalo vadovė Auksė Žukauskienė.

Visgi įmonių darbuotojai būtų kviečiami tada, jei pakvietus aukštesnėms prioritetinėms grupėms priklausančius asmenis liks vakcinų. Pirmiausia ketinama skiepyti bendroves, kuriose fiksuojama daugiausia užsikrėtimų koronavirusu. Tai – įvairios gamybos įmonės, fabrikai, siuvyklos. Pasak ministerijos, norinčių skiepytis darbuotojų sąrašus savivaldybėms gali teikti ir kitų sričių įmonės, tačiau mažai tikėtina, kad jos greitai sulauks vakcinos. Visgi prioritetas vis dar lieka senjorai.

„Yra dvi skirtingos problemos – skiepyti daugiau žmonių, kurie turi didžiausią riziką susirgti sunkiai – 65+ (amžiaus grupė – LRT.lt). Tai yra prioritetas, kuris yra pirmas ir pagrindinis. Šalia, tos vakcinos, kurios kaupiasi dideli kiekiai, jos greitam sunaudojimui didesnių kolektyvų skiepijimas galėtų būti puikus papildomas procesas, tikrai nepagrindinis“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Pasak premjerės, netrukus Lietuva gaus tiek „Pfizer“ ir „Moderna“ dozių, kad paskiepytų senjorų skaičius gali pasiekti 70 procentų. Prieš judėdamos prioritetais žemyn, savivaldybės lauks savaitę. Kaunas savaitės gale tikisi skiepyti pareigūnus.

„Jei tą savaitę besiregistruojančių skaičius bus nepakankamas pagal turimas vakcinas eisim prie (to – LRT.lt), kurio pradžioje policija, toliau – priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, kitos tarnybos“, – aiškina Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Savivaldybių asociacijos vadovas sako, kad į naujus prioritetus įeina labai daug žmonių, gali kilti painiavos, ką pirmą skiepyti.

„Kai sakoma, kad pirma paisykime prioritetų, paskui – įmonėms, tai aišku, apsunkina, nes yra per daug pozicijų. Artėjame prie masinio vakcinavimo, prioritetų – jų tiek daug, nes tai tampa ne prioritetų, o viso ko eilė“, – teigia Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Darbuotojai gali rinktis bet kurią vakciną, tačiau paprastai lieka „Vaxzevria“. Pasak M. Sinkevičiaus, ją jau reikėtų leisti naudoti visiems norintiems.

„Gal reikėtų galvoti dar kiek įmanoma laisvesnį skiepijimą, organizuoti su viena iš vakcinų, ne ji nepopuliari – tą matome ir didžiuosiuose miestuose“, – nurodo jis.

Statistikos departamento duomenimis, skiepijimo centruose likę nepanaudotų 120 000 vakcinų.