Verslas

2021.04.07 20:06

Verslininkai sutrikę: ta pati įmonė, ta pati šalis, o sprendimai dėl lengvatų – skirtingi

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.04.07 20:06

Dalis uostamiesčio verslininkų, kenčiančių dėl pandemijos, norėtų daugiau pagalbos iš miesto. Pasitaiko atvejų, kai veiklą ne tik Klaipėdoje vykdantys verslininkai jaučiasi lyg skirtingose šalyse – viename mieste sulaukia paramos, o kitame – ne. Valdininkai teisinasi, jog taip nutinka dėl to, kad viename mieste vadovaujamasi vienu sąrašu, o kitame – kitu.

Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjunga kreipėsi į uostamiesčio valdžią dėl nekilnojamojo turto bei žemės mokesčių lengvatų.

Pastebima, kad dar pernai Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendė įmonėms, įtrauktoms į Valstybinės mokesčių inspekcijos sudarytą nukentėjusių nuo COVID- 19, sąrašą suteikti 10 procentų dydžio nuolaidą nekilnojamojo turto bei žemės mokesčiams.

Tačiau, anot verslininkų, pasitaiko atvejų, kai verslininkai negauna lengvatos, nors yra nukentėję per pandemiją. Šis klausimas ir uostamiesčio savivaldybės verslui skiriamos paramos galimybės buvo svarstomos Klaipėdos savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto posėdžio metu.

Klaipėdoje lengvatos negavo, o Vilniuje neigiamo atsakymo neišgirdo

Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjungos valdybos narė Inga Česnakienė pasakojo, kad, pavyzdžiui, bendrovė „Pramogų bankas“ į minėtą sąrašą, kaip nuo pandemijos nukentėjusi įmonė, buvo įtraukta papildomai paprašius, o ne automatiškai ir pernai iš Klaipėdos savivaldybės lengvatos nesulaukė.

„Parašę raštą savivaldybei spalį gavome atsakymą, kad negalime gauti 10 proc. lengvatos, nes neautomatiškai patekome į sąrašą“, – pasakojo I. Česnakienė.

Tuo šios įmonės bandymas gauti lengvatą būtų ir pasibaigęs, jeigu ne klausimų sukėlusi patirtis Vilniuje, kur tokią pačią veiklą, kaip ir uostamiestyje, vykdanti bendrovė gavo nuolaidą.

„Ten buvo pasakyta taip, kad visi asmenys, nuomojantys nekilnojamą turtą, nukentėjusiai nuo COVID-19 veiklai, gauna lengvatas“, – pastebėjo verslininkų atstovė.

Tiesa, šiemet lengvata bendrovei „Pramogų bankas“ jau buvo skirta ir uostamiestyje. Taigi, verslininkai neslepia esantys sutrikę, kodėl, atrodytų, dviem analogiškais atvejais skiriasi dviejuose miestuose priimami sprendimai.

Kalti – biurokratiniai procesai?

Aiškėja, jog tai lėmė tiesiog biurokratiniai procesai.

Klaipėdos savivaldybės Finansų skyriaus Kristina Petraitienė aiškino, kad taip nutiko dėl to, jg Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pernai sudarė du sąrašus: į vieną buvo įtraukti mokesčių mokėtojai, nukentėję nuo COVID-19, o į antrąjį – įmonės, kurioms taikomos mokestinės pagalbos priemonės pagal pateiktus prašymus sąrašas. Į pastarąjį, tikėtina, pernai ir buvo įtrauktas „Pramogų bankas“, kai mokestinė lengvata įmonei buvo suteikta Vilniuje, o Klaipėdoje – ne.

Šiemet, pasak K. Petraitienės, inspekcija nebeskaido įmonių į du skirtingus sąrašus. Ar įmonė yra nukentėjusi dėl pandemijos sprendžiama pagal jos apyvartą.

„Todėl šiemet sąrašas yra vienas – pandemijos paveiktų įmonių sąrašas“, – pastebėjo Klaipėdos savivaldybės Finansų skyriaus vedėja.

Vis dėlto VMI atstovai tvirtina, kad nepaisant to, į kurį sąrašą buvo įtraukti mokesčių mokėtojai, mokestinės lengvatoms jiems yra taikomos.

„Tiek pirmojo, tiek antrojo karantino metu VMI sudarytuose sąrašuose esantiems mokesčių mokėtojams, kurie į juos įtraukti ar automatiškai, ar pagal jų pačių prašymus, yra taikomi vienodi principai ir analogiškos mokestinės pagalbos priemonės - nukentėjusios nuo COVID-19 įmonėms, esančioms sąrašuose, neskaičiuojami delspinigiai, nevykdomi mokesčių išieškojimo veiksmai, jos nelaikomos skolingomis valstybės biudžetui. Šie sąrašai – ir pirmojo karantino, ir naujai sudaryti - yra skelbiami ir prieinami viešai VMI interneto svetainėje, o jei kyla klausimų dėl sąrašų sudarymo ar pan., VMI padės juos išsiaiškinti“, – dėstė Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė.

Pastebima, kad pirmojo karantino metu 2020 m. nukentėjusių nuo pandemijos įmonių sąrašą VMI sudarė ekspertiniu būdu pagal apribotas veiklas. Sudarant naująjį sąrašą mokesčių administratorius atsižvelgė ne tik į veiklų apribojimą, bet ir apyvartos kritimą.

L. Mačernienė akcentavo, kad įmonės, neįtrauktos į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, tačiau patyrusios finansinių sunkumų dėl pandemijos, kaip ir anksčiau, taip ir dabar gali pateikti standartizuotos formos prašymą dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo ir būti įtrauktos į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašus jų pačių prašymu.

Prašo nedidinti rinkliavos

Verslininkai taip pat pastebėjo, jog uostamiestyje dirbantiems taikomas didesnis mokesčio koeficientas nei Vilniuje ir Kaune.

Tiesa, šį argumentą Klaipėdos savivaldybės atstovai atmeta ir tvirtina, kad uostamiestyje koeficientas yra netgi mažesnis nei minėtuose didmiesčiuose.

„Jūsų klausantis – nors prie žaizdos dėk. Viskas taip gerai vyksta pas mus mieste, bet visas verslas burbuliuoja“, – valdininkų aiškinimus įvertino I. Česnakienė.

Verslininkai taip pat kritikuoja miesto valdžios planus smarkiai didinti rinkliavą už automobilių stovėjimą. Neabejojama, kad tai turės neigiamos įtakos žmonių pritraukimui į senamiestį – žmonės jį aplenks.

„Prašome iš esmės peržiūrėti lengvatų taikymo sistemą, kad ją realiai gautų visi nuo pandemijos nukentėję verslai ir atidėti bet kokių rinkliavų kėlimo klausimus iki tol, kol baigsis bet kokie su pandemija susiję verslo apribojimai“, – miesto vadovams pateiktame rašte dėsto verslininkai, kurie taip pat tvirtina, jog yra pasiruošę bendradarbiauti su savivaldybės atstovais ir ieškoti geriausių sprendimų miestui.

Viskas taip gerai vyksta pas mus mieste, bet visas verslas burbuliuoja

Posėdžio metu sutarta rasti galimybių aptarti ir plačiau diskutuoti nerimą verslininkams keliančiais klausimais.

Populiariausi