Verslas

2013.03.18 20:54

Problemos slegia ir Europos, ir JAV bendroves

15min.lt 2013.03.18 20:54

Italijos verslo federacija skelbia, kad beveik trečdalis šalies bendrovių negali normaliai vykdyti savo veiklos dėl likvidumo trūkumo. Tuo tarpu JAV atlikti tyrimai rodo smunkantį vartotojų pasitikėjimą. Savaitės rinkų apžvalgą ruošia bendrovės "Orion securities" ekspertai.

Italijos verslo federacija skelbia, kad beveik trečdalis šalies bendrovių negali normaliai vykdyti savo veiklos dėl likvidumo trūkumo. Tuo tarpu JAV atlikti tyrimai rodo smunkantį vartotojų pasitikėjimą. Savaitės rinkų apžvalgą ruošia bendrovės "Orion securities" ekspertai.

Trečiadienį Italijos verslo federacijos atstovai pranešė, kad šalies verslas yra gilioje depresijoje. Verslo sąjungos atstovai teigė, kad net apie 29 proc. Italijos kompanijų negali normaliai vykdyti veiklos dėl likvidumo trūkumo. Bijoma, kad dėl to Italijos verslą gali ištikti trečioji nuosmukio fazė – tokia kaip 2008–2009 ir 2011 metais.

Trečiadienį JAV paskelbta, kad praėjusio mėnesio mažmeninė prekyba augo daugiausia per pastaruosius penkis mėnesius. Pranešta, kad per vasarį JAV mažmeninės prekybos apimtys didėjo 1,1 proc., palyginti su sausio mėnesiu, nors tikėtasi 0,5 proc. augimo. Be to, toks augimas viršijo visas analitikų prognozes. Teigiama, kad tokį spartų JAV mažmeninės prekybos didėjimą lėmė mažėjantis JAV nedarbas.

Penktadienį JAV paskelbtas vartotojų pasitikėjimo indeksas. Šios rodiklio reikšmė sudarė 71,8 ir buvo net 6,4 mažesnė nei tikėtasi. Tai žemiausio JAV vartotojų pasitikėjimo rodiklio reikšmė per pastaruosius 12 mėnesių. Skelbiama, kad tokį rodiklio smukimą lėmė gyventojų nepasitikėjimas šalies ekonomine politika ir mažesnis skaičius gyventojų, tikintis situacijos darbo rinkoje pagerėjimu. Priminsime, kad JAV gyventojų nepasitenkinimą ekonomine politika smarkiai padidino politikų nesugebėjimas susitarti dėl taupymo priemonių atidėjimo, dėl kurio per šiuos metus JAV savo išlaidas turės apkarpyti 85 mlrd. JAV dolerių.

Paskutinėmis savaitės dienomis 17 euro zonos šalių atstovai sprendė, ar skirti Kiprui finansinę paramą. Nors Kipras prašėsi 17 mlrd. eurų pagalbos, šaliai skirta tik apie 10 mlrd. eurų paramos. Tuo tarpu, 7 mlrd. Eurų paramos trūkumą nuspręsta padengti iš Kipro bankų indėlininkų pinigų. Priimta, kad Kipro bankų indėlininkai, kurių depozitų dydis mažesnis už 100 tūkst. eurų turės prisiimti 6,75 proc. nuostolį, o tie kurių depozitai viršija 100 tūkst. eurų galės atgauti 9,9 proc. mažesnius depozitus. Šis gelbėjimo planas dar turi būti priimtas Kipro parlamente, kuris turėtų balsuoti šį pirmadienį. Kol kas nėra aišku ar dauguma parlamentarų pritaria tokioms paramos sąlygoms. Priminsime, kad Kipras atsidūrė ant bankroto ribos kai sprogo šalies nekilnojamojo turto burbulas ir sumenko eksportas į Graikiją.

Šią savaitę:

Antradienį bus skelbiamas Vokietijos ZEW ekonomikos lūkesčių rodiklis ir skaičius JAV išduotų leidimų būstams statyti.

Trečiadienį vyks JAV Federalinio rezervų banko susitikimas dėl pinigų politikos. Po valdybos posėdžio Fed vadovas B. Bernanke pateiks centrinio banko įžvalgas apie artimiausias JAV ekonomikos tendencijas.

Ketvirtadienį Europoje bus skelbiami euro zonos šalių PMI rodikliai, o JAV bus praneštas Filadelfijos Fed gamybos indekso įvertis.

Penktadienį bus paskelbtas Vokietijos Ifo verslo lūkesčių rodiklis.