Verslas

2013.03.18 16:40

Europiečiai stoja į kovą prieš bandymus privatizuoti vandens tiekimą

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.03.18 16:40

  Europos profsąjungos ragina pasisakyti prieš Europos Komisijos siūlymus įteisinti galimybę privatizuoti geriamojo vandens tiekimą.  

Europos profsąjungos ragina pasisakyti prieš Europos Komisijos siūlymus įteisinti galimybę privatizuoti geriamojo vandens tiekimą.

Sąjungos piliečiai gali pasisakyti prieš tokius planus balsuodami internete arba pasirašydami iniciatyvos anketas, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Europos profsąjungos siekia, kad visų bendrijos šalių gyventojams būtų  užtikrinta teisė į vandenį ir sanitarines paslaugas, kad vandens tiekimas nebūtų privatizuotas, o jo kaina ir tiekimo paslaugos būtų gyventojams prieinamos. Vandens tiekimo liberalizavimas yra viena iš Briuselyje svarstomos rekomendacinio pobūdžio Europos sąjungos direktyvos dalis.

„Mes turim Lietuvoj tam tikrus pavyzdžius, kai viešos paslaugos buvo privatizuotos. Pavyzdžiui, garsiai nuskambėjęs Ukmergės pavyzdys dėl šildymo sistemos, kuri buvo išnuomota ir kainos padidėjo – iki šiol vyksta bylinėjimosi procesai. O Europos Sąjunga ruošiasi priimti rekomendacinio pobūdžio direktyvą, kad kuo daugiau viešųjų paslaugų būtų privatizuota“, – teigia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

Šiai idėjai prieštaraujančios Europos Sąjungos profsąjungos imasi rinkti piliečių parašus: tą leidžia piliečių iniciatyvos teisė.

Europos piliečių iniciatyva yra instrumentas, kai surinkus milijoną sąjungos piliečių, atstovaujančių 7 šalims, parašų galima kreiptis į Europos Komisiją dėl teisės akto teikimo arba keitimo. Iniciatyvą dėl teisės į vandenį jau yra pasirašę daugiau nei milijonas bendrijos piliečių, tačiau parašai dar nepatikrinti, tad realiai jų gali būti mažiau. Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacijos atstovas Pablo Sanchezas Centellas  sako, kad norint jog šalies gyventojų balsai galiotų, kiekvienai šaliai reikia surinkti numatytą parašų kvotą.

„Penkios šalys jau yra surinkusios tą nustatytą kvotą. Tai Slovakija, Slovėnija, Austrija, Vokietija ir Belgija“, – teigia Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacijos atstovas.

Lietuvos kvota yra 9 000 parašų. Kol kas europinę iniciatyvą parėmė  maždaug 2 000 šalies piliečių. Akcijos iniciatoriai ragina piliečius internete surasti puslapį  „Vanduo yra žmogaus teisė“ ir prieš geriamo vandens tiekimo liberalizavimą pasirašyti internete. Tačiau galima pasirašyti ir popierinę anketą.

„Kviečiame aktyvius piliečius pasirašyti pasaulinės vandens dienos renginių metu, akcijos savanoriai bus viešose vietose, jie kovo 20-21 dienomis bus kavinėje „Coffee inn“, o kovo 22 dieną tokia galimybė bus Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse“, – Darnios plėtros instituto direktorė Sigutė Dautartaitė.

Pasak akcijos iniciatorių Koncesijų direktyvą Europos komisija šalims narėms siūlo svarstyti už uždarų durų, tik ministerijų lygyje, bet ne visuomenėje. Lietuvoje geriamojo vandens tiekimu rūpinasi savivaldybių įmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt