Verslas

2016.05.27 08:53

Nuo PSD įmokų besislapstančių lietuvių skolos gali būti nurašytos

15min.lt 2016.05.27 08:53

Žmonių, nemokančių privalomojo socialinio draudimo (PSD) įmokų, skaičius Lietuvoje jau viršijo dešimties tūkstančių ribą. Nemažai įsiskolinusių lietuvių šiuo metu naujaisiais namais laiko užsienio šalis, todėl jų skola labiau teorinė ir gali būti lengvai nurašyta deklaravus išvykimą. Tačiau labiausiai dėl nemokamų PSD įmokų turėtų sunerimti niekur nedirbantys šalies gyventojai.

Emigrantai skolas gali nubraukti lengvai

Kaip 15min teigė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Rytas Stalnionis, šiuo metu galima įvardinti tik individualią žemės ūkio veiklą vykdančių asmenų, kurie neskuba sumokėti PSD įmokos, skaičių. Gegužės 20 d. duomenimis, tokių ūkininkų skaičius siekė 11 858.

R.Stalnionis pažymėjo, jog įvardyti bendrą PSD įmokų nemokančių lietuvių skaičių sunku, nes dalis jų jau gyvena ir dirba ne Lietuvoje.

„Pastarųjų skola yra labiau teorinė, t.y. jei jie deklaruos savo išvykimą – kad ir atgaline data – jų skola „Sodrai“ bus panaikinta ir įmokos toliau nebus skaičiuojamos“, – aiškino R.Stalnionis. Jo teigimu, labiausiai dėl nesumokamų PSD įmokų turėtų sunerimti niekur nedirbantys gyventojai.

Jiems prireikus medicinos paslaugų, jos, išskyrus pirmąją būtinąją pagalbą, galėtų būti teikiamos tik panaikinus skolą, kuri kiekvieną mėnesį ūgteli 31,5 Eur.

Nuo 2016 m. PSD surinkimą iš „Valstybinės mokesčių inspekcijos“ (VMI) perėmusios „Sodros“ atstovas priminė, kad pasitikrinti, ar yra skolingi, žmonės gali apsilankę Socialinio draudimo fondo interneto svetainėje.

Tiesa, nemažai emigraciją pasirinkusių, bet anksčiau Lietuvoje verslu užsiėmusių asmenų nežino, jog kai kuriais atvejais, net ir deklaravus išvykimą iš šalies, PSD įmokas turi mokėti net ir neveikiančių ar likviduojamų individualių įmonių savininkai.

„Bet nuo 2016 m. kovo 19 d. teisės aktuose įtvirtinta nuostata, kad asmenims, kurie išvykę iš Lietuvos ir išvykimą deklaravę Gyventojų registre, PSD įmokos skaičiuojamos iki jų išvykimo dienos, todėl įmokos nuo minėtos datos nėra skaičiuojamos ir neveikiančių ar likviduojamų individualių įmonių savininkams“, – pažymėjo R.Stalnionis ir pridūrė, kad šiems asmenims užpildžius deklaracijas apie išvykimą iš šalies, pastarosios įsigalioja nuo užpildymo dienos, o jų teikti atgaline data negalima.

Keis gyventojams nepalankią tvarką

Ne tik PSD, bet ir valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas administruojančios „Sodros“ atstovas pakomentavo ir dalies mokesčių mokėtojų pasipiktinimą keliančią tvarką, pagal kurią šių įmokų sumos apskaičiuojamos jas suapvalinant nuo kiekvieno mėnesio, o ne nuo metinės draudžiamųjų pajamų sumos.

Dėl šios priežasties iki šiol kai kuriems mokesčių mokėtojams tenka mokėti keliais centais didesnes įmokas, negu jos būtų mokamos VSD įmokas skirstant ne mėnesiais, o metais.

„Šiais metais planuojama pakeisti skaičiavimo metodiką ir pradėti VSD įmokas skaičiuoti bei apvalinti nuo metinės draudžiamųjų pajamų sumos“, – žadėjo R.Stalnionis.