Verslas

2016.05.25 15:12

„Lietuvos geležinkeliai“ bus pertvarkomi

BNS2016.05.25 15:12

Susisiekimo ministras teigia, kad valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ bus pertvarkyta pagal Europos Sąjungos reikalavimus - tokiu atveju įmonei nereikės mokėti jai gresiančios kelių dešimčių milijonų eurų baudos už išardytą ruožą į Latviją.

Rimantas Sinkevičius po susitikimo su šalies prezidente trečiadienį teigė, kad EK bus pateiktas siūlymas pertvarkyti „Lietuvos geležinkelius“ pagal ketvirtąjį ES geležinkelių paketą, kuris numato veiklų atskyrimą.

„Racionaliausias sprendimas – laikytis tų teisinių normų ir įstatymų, tų teisinių normų, kurie Europos Sąjungoje yra priimti. Turiu galvoje ketvirtą geležinkelių paketą, dėl jo sutarta Europos Parlamente ir mes siūlysime skaidrinti „Lietuvos geležinkelių“ veiklą, kaip numatyta ketvirtame geležinkelių pakete, kuris iš esmės dokumentas pasirodys jau labai greitai“, – žurnalistams sakė R. Sinkevičius.

„Tai reiškia – išlaikyti vertikaliai integruotą struktūrą“, – pridūrė jis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina vyriausybę kuo greičiau apsispręsti dėl „Lietuvos geležinkelių“ pertvarkos ir tikisi, kad tai bus padaryta iki birželio 3 dieną vyksiančio premjero ir Europos Komisijos pirmininko susitikimo.

„Komisija reikalauja Lietuvos vyriausybės per mėnesį priimti sprendimus dėl „Lietuvos geležinkelių“. (...) Nepateikus veiksmų plano, Komisija gali priimti sprendimą atstatyti ruožą ir skirti Lietuvai baudą iki 43 mln. eurų“, – po D. Grybauskaitės ir R. Sinkevičiaus susitikimo sakė prezidentės patarėja Lina Antanavičienė. Ji pridūrė, kad dėl išardyto ruožo „Orlen Lietuva“ ir Latvijos geležinkeliai bei kai kurios kitos galėtų reikalauti patirtų nuostolių atlyginimo.

L. Antanavičienė teigė, kad D. Grybauskaitė ragina pertvarkyti geležinkelius.

„Pasak prezidentės, vyriausybė turi skubiai apsispręsti ir informuoti Europos Komisiją apie sprendimus, kurie padėtų išvengti sankcijų. Įvertinus galimas ekonomines ir finansines pasekmes, Vyriausybei būtina neatidėliojant priimti sprendimus dėl esminių pertvarkymų valstybės įmonėje „Lietuvos geležinkeliai“, – sakė L. Antanavičienė.

Anot jos, „Lietuvos geležinkeliai“ elgiasi kaip valstybė valstybėje“.

R. Sinkevičius teigė dėl tokios padėties savo atsakomybės neįžvelgiąs – anot jo, kaltė tenka geležinkeliams ir jų vadovybei: „Dėl jos visa kaltė tenka „Lietuvos geležinkeliams“.

„Nesutikčiau su pasakymu, kodėl nieko nedarėte. Pirmiausiai, aš atsakomybę įžvelgiu tam, kam iškelta byla, tai yra akcinei bendrovei. Nesvarbu, kad akcininkas yra valstybė. Antra, pasakyti, kad nieko nedarėme, būtų ne visai teisinga. Jeigu būtume nieko nedarę, tai byla nebūtų šešis metus tęsusis. Mes siūlėme įvairius variantus, tame tarpe – ruožo atstatymas, alternatyvaus ruožo modernizavimas“, – tikino ministras.

Jis taip pat neatmetė galimybės nušalinti nuo pareigų geležinkelių vadovą Stasį Dailydką: „Šiek tiek ankstyvas klausimas, bet aš ir tokio dalyko neatmetu“.

Paklaustas, kada bus priimti sprendimai, ministras teigė, jog galimus sprendimus penktadienį aptars su premjeru.

„Aš aptarsiu penktadienį šiuos klausimus su premjeru, mes turime įvertinti pasekmes ekonomines, politines ir tai, kad artėjam link rinkimų tiesiosios. Tai taip pat tam tikras faktorius. Pasakysiu kaip pavyzdį – jeigu eiti į pilną geležinkelių išskaidymą, tam reikalingas Seimo sprendimas, pasiekti Seimo sprendimą šioje situacijoje sunku prognozuoti“, – tikino R. Sinkevičius.

2013-ųjų kovą tyrimą dėl „Lietuvos geležinkelių“ veiklos pradėjusi EK mano, jog Lietuvos įmonė galbūt ribojo konkurenciją geležinkelių rinkoje Lietuvoje ir Latvijoje, kai 2008 metais išmontavo ruožo Bugeniai–Rengė bėgius. Pasak EK, taip buvo apribotos galimybės geležinkeliais vežti krovinius tarp Lietuvos ir Latvijos. Komisija mano, kad remontui būtų užtekę lokalių darbų, eismas galėjo būti atnaujintas greitai.

„Lietuvos geležinkeliams“ gresia iki 10 proc. bendrovės metinės apyvartos bauda – maždaug 43 mln. eurų. Bendrovės konsoliduotos pajamos pernai siekė 431,067 mln. eurų – 8,4 proc. mažiau nei užpernai, ji uždirbo 5,076 mln. eurų konsoliduoto grynojo pelno – 3,8 karto mažiau.

„Lietuvos geležinkeliai“ pernai išmokėjo 8,232 mln. eurų dividendų už 2014 metus. Siūloma, kad šiemet „Lietuvos geležinkeliai“ sumokės 845,7 tūkst. eurų dividendų  – 20 proc. pelno, nes įmonė įgyvendina svarbius valstybei projektu, pirmiausia „Rail Baltica“.

Europos Parlamento neseniai priimtas 4-asis geležinkelių paketas numato, kad infrastruktūrą ir keleivių bei krovinių vežimo paslaugas valdytų skirtingos įmonės. Tokiam rinkos atvėrimui Lietuva iki šiol prieštaravo.

„Geležinkelių paketo liberalizavimo esmė tokia, kad leidžiama geležinkelių bendrovėms sudaryti holdingines bendroves. Šiuo atveju „Lietuvos geležinkeliai“ yra kaip tik holdinginė įmonė, turinti savo pavaldume atskirą keleivių vežimą, krovinių vežimą ir infrastruktūros valdymą. Be to, dar turi savo antrinių kompanijų. Mums, jeigu toks sprendimas, kuris išėjo iš EK, bus patvirtintas ir Parlamente, tai mums tereikės atlikti tik teisinius veiksmus, kad įteisintume tą atskyrimą rimčiau ir labai esmingai pati valdymo struktūra nepasikeistų“. – šių metų kovą, EP dar nebalsavus dėl galutinio paketo projekto, BNS sakė R. Sinkevičius.

Jis tuomet teigė, kad 4-asis geležinkelių paketas nėra toks griežtas kaip 3-asis energetikos paketas.

R. Sinkevičius pernai yra teigęs, kad Lietuva baiminasi geležinkelių rinkos liberalizavimo, nes tai leistų į rinką ateiti Rusijos ar kitų šalių vežėjams ir kiltų grėsmė šalies nacionaliniam saugumui, be to, sumažėtų krovinių srautas į Klaipėdos uostą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt