Verslas

2016.05.25 08:24

Lietuviai neišradingi: steigia įmones tokiais pačiais pavadinimais

15min.lt2016.05.25 08:24

Ieškote bendrovės pavadinimu „Ąžuolas“? Tokių Lietuvoje yra devynios. O gal firmos „Klevas“? Teks atsirinkti iš dešimties. O „Arų“ Lietuvoje – net vienuolika. Įmonių tokiais pačiais pavadinimais Lietuvoje – nors vežimu vežk, ir nė viena nenori keisti vardo. Todėl ir pasiklysta laiškai, sąskaitos, o kartais – ir klientai.

Daugiausia pelno siekia arai

Be jau minėto „Ąžuolo“, populiarumu Lietuvoje gali pasigirti tokie pavadinimai kaip „Draugystė“ ir „Vairas“, kuriais pavadinti atitinkamai 67 ir 62 ūkio subjektai.

Itin dažnai vienodais pavadinimais gali pasigirti įvairios kultūrinės ar auklėjimo įstaigos, taip pat garažų ar namų statybos bei eksploatavimo kooperatyvai ir sodų bendrijos. Štai iš 21 ūkio subjekto „Nykštukas“ didžioji dauguma – vaikų darželiai, nors taip vadinasi ir sodininkų bei daugiabučio namo savininkų bendrijos ir viena uždaroji akcinė bendrovė.

Žvelgiant tik į komercines struktūras ir atmetant įmonių filialus paaiškėja, kad Lietuvoje pirmauja „Aras“. Net trys tokio pavadinimo uždarosios akcinės bendrovės veikia Vilniuje, Klaipėdoje ir Kelmės rajone. Toks pats pavadinimas yra ir septynių individualių įmonių bei vienos žemės ūkio bendrovės ir vienos tikrosios ūkinės bendrijos. Iš viso pelno siekiančių „arų“ Lietuvoje vienuolika.

Veikia šešios UAB „Parama“

Antroje vietoje – pavadinimas „Klevas“ su 10 bendravardžių. Iš dešimties įmonių, besididžiuojančių vardu „Parama“, net šešios vadinasi visiškai taip pat – UAB „Parama“. Pusės jų veikla – statybos.

„Ąžuolas“ tarp pelno siekiančių Lietuvos įmonių pasikartoja devynis kartus. Beje, didžiosios daugumos „ąžuolų“ užsiėmimas – medienos apdirbimas. Tiek pat bendravardžių turi ir „Žuvėdra“ bei „Fortūna“. Po aštuonias įmones steigėjai yra pavadinę „Viltimi“, „Žaibu“, „Sodžiumi“ ir „Gija“. Septyniskart tarp Lietuvos įmonių sutinkame ir pavadinimus „Šilas“, “Beržas“, „Rytas“, „Vingis“, „Viktorija“, „Statyba“, „Spektras“, „Miglė“, „Rida“, „Meda“ bei „Sodyba“.

Ąžuolų ir vilties žemė

Dėl to, kad šiuo metu net 106 Lietuvos ūkio subjektai pavadinti „Ąžuolo“, o 87 – „Vilties“ vardu, derėtų kaltinti ne skurdžią lietuvių verslininkų vaizduotę, o ilgai galiojusią tvarką, pagal kurią už įmonių registravimą būdavo atsakingos savivaldybės.

„Niekas netikrino, ar įmonės tokiu pavadinimu nėra kaimyniniame ar tolimesniame rajone, todėl Lietuvoje prisikūrė nemažai ūkio subjektų su visiškai identiškais pavadinimais“, – pasakojo naujausią informaciją apie įmones renkančios UAB „Creditreform Lietuva“ direktorius Saulius Žilinskas.

Šiuo metu įmonių vardų registravimas yra nebe savivaldybių, o „Registrų centro“ valdomo „Juridinių asmenų registro“ (JAR) atsakomybė. Vos įkūrus JAR buvo bandyta spręsti tokių įmonių problemą prie kai kurių bendravardžių prirašant „UAB“, prie kitų „Uždaroji akcinė bendrovė“, taip pat savininkų paprašant papildyti pasikartojantį pavadinimą, kad jis bent kažkuo skirtųsi nuo panašių.

Vis dėlto įmonių bendravardžių klausimas iki galo išspręstas taip ir nebuvo, todėl šiuo metu registre vis tiek priskaičiuojama kiek daugiau nei du tūkstančiai verslo subjektų, turinčių vieną ar daugiau bendravardžių.

„Bent du kartus pasikartoja daugiau nei 800 vardų. Logiška, kad tarp taip pat besivadinančių įmonių pasiklysta laiškai, sąskaitos, o ir interesantai. Ypač jei įmonės savo verslą vysto tame pačiame regione ar toje pat srityje“, – apie problemas, su kuriomis susiduria tokios įmonės, kalbėjo S. Žilinskas.

Pavadinimų keisti nežada

Vis dėlto ne visi daugybę bendrapavardžių Lietuvoje turinčių ūkio subjektų savininkai patiria nesklandumų. Kaip 15min tikino Pasvalio rajone įsikūrusios ŽŪB „Ąžuolas“ vadovas Virgilijus Valantonis, su nepatogumais dėl pavadinimo medienos gamyba užsiimanti įmonė nesusiduria.

„Nesusipratimų nepatiriame, matote, mes esame ŽŪB“, – aiškino V. Valantonis ir pridūrė, jog jo įmonė yra viena iš pirmųjų Lietuvoje, dar 1991 m. pasivadinusi „Ąžuolu“.

Dariumi prisistatęs žemės ūkio technika Radviliškyje prekiaujančios UAB „Žaibas“ komercijos direktorius neslėpė, jog pasitaiko atvejų, pavyzdžiui, pristatant pašto siuntas, kuomet ši įmonė supainiojama su Šiauliuose ir Kaune veiklą vystančiais „Žaibais“.

Nuo 1992 m. „Žaibo“ vardą naudojančios Radviliškio įmonės atstovas teigia, kad įmonės pavadinimas keičiamas tikrai nebus.

„Negalime keisti, nes pakankamai žinomas vardas, į ženklą investuota nemažai pinigų. Be to, dalyvaujame parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, dirbame su užsienio tiekėjais. Tai būtų skausminga“, – kalbėjo Darius, kuris teigė, kad nors ir būtų gerai, jeigu įmonių pavadinimai nesidubliuotų, tačiau dabar jokia įmonė jų keisti tikrai nenorės.

„Regis, geriausias būdas išnaikinti vienodus pavadinimus yra laikas ir rinka, – sako UAB „Creditreform Lietuva“ direktorius. – Jau dabartiniu metu iš įmonių registre įregistruotų bendravardžių realiai veikia toli gražu ne visos įmonės. Pavyzdžiui, iš devynių „Fortūna“ pakrikštytų įmonių darbuotojų turi trys, iš aštuonių „žaibų“ – penki, o iš dešimties „klevų“ tik viena. Visos kitos nebeveikia arba yra „numestos“..

Populiariausi

Aušrinė Armonaitė
8

Verslas

2021.04.14 09:04

Armonaitė: mano nuomone, visa prekyba jau galėtų veikti

tikisi, kad visuomenė ir verslas susipažins su 2,2 mlrd. eurų planu; atnaujinta 09.22
8