Verslas

2021.03.26 16:47

Svarbiausios penktadienio naujienos: vėl griežtinamas karantinas ir privalomas testavimas kai kurių specialybių atstovams

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Paulius Viluckas, BNS2021.03.26 16:47

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Ribojimų sugrąžinimas. Vyriausybė nusprendė nuo šeštadienio vėl įvesti judėjimo ribojimus visoje šalyje, jie galios iki balandžio 6-osios imtinai. Generalinis komisaras Renatas Požėla siūlo gyventojams prieš kelionę į kitą savivaldybę pasikonsultuoti su pareigūnais. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, jog šios priemonės reikalingos suvaldyti pavojingų atmainų plitimą Velykų laikotarpiu, kai žmonės intensyviau keliauja. Artimiausiu metu taip pat bus tariamasi, kaip užtikrinti reikalavimų prekybos vietose laikymąsi.

Privalomas testavimas. Ministrai patvirtino specialybes, kurių atstovams bus privaloma pasitikrinti, ar neserga COVID-19. Prieš grįždami į darbą vieną kartą pasitikrinti turės pardavėjai, kirpėjai, pramogų ir kitų sričių, kurioms pritaikyti karantino ribojimai, atstovai. Periodiškai tirtis turės medicinos, socialinių paslaugų, švietimo sektorių darbuotojai bei vaistininkai.

Koronaviruso situacija:

* Per parą nustatyta 816 naujų COVID-19 atvejų, mirė šeši žmonės. Ligoninėse gydomi 809 COVID-19 pacientai, iš jų 81 – reanimacijoje. 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų toliau kyla ir šiuo metu siekia 297. Viruso genomo sekoskaitos tyrimai rodo, kad Vilniaus regione jau dominuoja didesniu užkrečiamumu pasižyminti britiškoji koronaviruso atmaina.

* Vyriausybės atstovai pripažino, kad jiems nepavyko pasiekti prieš mėnesį iškelto tikslo per kovą paskiepyti didžiąją dalį 70 metų ir vyresnių žmonių. Kaip vieną iš priežasčių jie nurodo „AstraZeneca“ vakcinos patikimumo krizę. Šiuo metu bent viena doze paskiepyta apie 40 proc. vyriausių šalies gyventojų.

* Preliminariais ministerijos vertinimais, masinė gyventojų vakcinacija nuo koronaviruso galėtų prasidėti birželį – maždaug mėnesiu vėliau nei planuota iki šiol.

* Lenkijoje trečią parą iš eilės nustatomas iki šiol didžiausias paros atvejų prieaugis.

* Vokietija pranešė kad naudotų rusišką „Sputnik V“ vakciną, jeigu ją patvirtintų Europos vaistų agentūra. Tuo tarpu Prancūzija apkaltino Rusiją naudojant savo sukurtą vakciną kaip įrankį skleisti Maskvos įtakai ir propagandai.

* Norvegija paskelbė iki balandžio 15-osios pratęsianti draudimą skiepyti bendrovės „AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19. Anksčiau tokį draudimą pratęsė ir Danija. Šios šalys aiškinasi galimą ryšį tarp vakcinos ir retų kraujo krešulių susidarymo atvejų.

Kasiulevičiaus atleidimas. Santaros klinikos patenkino žinomo šeimos gydytojo, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekano Vytauto Kasiulevičiaus prašymą atleisti iš darbo po to, kai paaiškėjo jo sutuoktinės skiepijimo nuo COVID-19 aplinkybės.

Vasiliausko karjera. Kadenciją baigiantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas nuo 2023 metų dirbs Tarptautinio valiutos fondo valdyboje, kur atstovaus Šiaurės ir Baltijos šalių regionui. Sprendimą į šias pareigas deleguoti V. Vasiliauską priėmė aštuonių šalių centriniai bankai.

Gyvybės draudimas. Didžiausia Vokietijos ir viena didžiausių pasaulyje draudimo grupių „Allianz“ paskelbė už 2,7 mlrd. eurų perkanti gyvybės draudimo grupės „Aviva“ įmones Lietuvoje ir Lenkijoje. Ekspertai mano, jog didelių pokyčių gyvybės draudimo rinkoje tai atnešti neturėtų.

Sprendimas dėl Jakubausko. Seimo valdyba nusprendė siūlyti Seimui atleisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovą Adą Jakubauską iš pareigų. Jis pats teigia palankiai vertinantis šį sprendimą. Socialiniuose tinkluose pasklido įrašas, kuriame A. Jakubauskas Krymo totorių televizijai sako tapęs skirtingų pasaulėžiūrų susidūrimo auka. Centro vadovas sakė apgailestaujantis dėl šių savo komentarų ir pripažino pasirinkęs netinkamą retoriką. Jis sako, kad tai nulėmė patiriamas spaudimas ir nuovargis.

Bideno konferencija. JAV prezidentas Joe Bidenas surengė pirmąją spaudos konferenciją, praėjus daugiau nei dviem mėnesiams po jo inauguracijos. Svarbiausios temos:

* JAV vadovas padvigubino vakcinavimo tikslus – anksčiau žadėjęs per pirmąsias 100 savo prezidentavimo dienų paskiepyti 100 mln. amerikiečių, šį tikslą jis padidino iki 200 mln.

* Pasak J. Bideno, JAV iki nustatyto termino gegužės 1-ąją bus sunku išvesti visus amerikiečių karius iš Afganistano

* Jis perspėjo Šiaurės Korėją, kad Jungtinės Valstijos „atitinkamai atsakys“, jeigu Pchenjanas intensyvins ginkluotės bandymus.

* 78-erių prezidentas taip pat pareiškė besitikintis 2024-aisiais siekti antros kadencijos.

* Lietuvai atstovavęs prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo sakė, kad J. Bidenas yra pasiryžęs „atversti naują puslapį“ JAV ir ES santykiuose.

Europos Vadovų Taryba. Ketvirtadienio vakarą į nuotolinį posėdį susirinkę Europos vadovai susitiko su Jungtinių Valstijų prezidentu J. Bidenu. Viena svarbiausių susitikimo temų tapo įtampa dėl lėtos vakcinavimo kampanijos, bendrovėms nesilaikant sutartų vakcinos pristatymo grafikų. Po šio susitikimo Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pareiškė, kad „AstraZeneca“ nebus leidžiama eksportuoti savo vakcinos, kol ji netesės pažadų Bendrijai.

Konfliktas Tigrėjuje. Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas pranešė, jog pavyko sutarti su kaimynine Eritrėja, kad ši iš Tigrėjaus regiono išvestų savo karius. Abi šalys ilgą laiką neigė Eritrėjos įsitraukimą į praėjusių metų lapkritį prasidėjusį konfliktą tarp centrinės ir regiono valdžios Etiopijoje.

Kinijos sankcijos. Kinija paskelbė sankcijas devyniems Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjams ir keturiems juridiniams asmenims dėl jų pasisakymų apie Pekino elgesį su musulmonų uigūrų etnine mažuma. Tai naujausias žingsnis vis aštresniame diplomatiniame ginče, kai Vakarų šalys reiškia griežtus protestus dėl žmogaus teisių padėties Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione.

Nelaimė Egipte. Pietų Egipte susidūrus dviem keleiviniams traukiniams žuvo mažiausiai 32 žmonės, dar 66 buvo sužeisti. Pastaraisiais metais Egipte dėl saugumo reikalavimų neatitinkančios infrastruktūros ir prastos geležinkelių tinklo priežiūros nelaimės geležinkelyje yra dažnos.

Navalno būklė. Įkalintas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas pranešė kenčiantis skausmus ir patiriantis kankinimus, o jo komanda teigia bijanti dėl jo gyvybės ir sveikatos. Opozicionierius teigia, kad jam neleidžiama miegoti, žadinant jį po aštuonis kartus per naktį. ES, reaguodama į šiuos pranešimus, vėl paragino Rusiją paleisti A. Navalną.

Vincento van Gogho paveikslas. Vienas iš vos kelių privačiose kolekcijose likusių Vincento van Gogho paveikslų parduotas už daugiau nei 13 mln. eurų. Parduotame olandų dailininko paveiksle, kurį jis nutapė gyvendamas Paryžiuje, vaizduojamas vienas iš vėjo malūnų, stūksojusių Monmartre tais laikais, kai jis buvo šiaurinis sostinės priemiestis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt