Verslas

2016.05.20 08:35

Japonijoje prasideda G7 finansų vadovų derybos

BNS 2016.05.20 08:35

Penktadienį Japonijoje prasideda Didžiojo septyneto (G7) finansų ministrų ir centrinių bankininkų susitikimai, kuriuose, kaip manoma, gali išryškėti šio turtingų valstybių klubo narių nesutarimai dėl valiutos politikos ir būdų paskatinti pasaulio ekonomikos augimą.

Pasak analitikų, šiose derybose, kurios tęsis dvi dienas, Japonija sieks pritarimo savo pozicijai, kad pasaulio ekonomikos plėtrą galėtų pagyvinti fiskalinis skatinimas.

Tačiau kitos G7 valstybės, įskaitant JAV ir Vokietiją, šiuo klausimu gali nepritarti Japonijai, kuri yra įspėjusi, kad gali surengti intervencijas valiutos rinkoje, kad pažabotų jenos kurso kilimą, kuris yra nepalankus šalies eksportuotojams ir visai šalies ekonomikai.

Derybose dalyvaujantis Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas taip pat yra atmetęs idėją, kad šalys pranašumą prekyboje galėtų įgyti manipuliuodamos savo valiutomis.

„Šiandien esame bendradarbiavimo etape, o ne intervencijų ar valiutų karo etape“, – pareiškė jis agentūrai AFP.

G7, kuriai taip pat priklauso Didžioji Britanija, Kanada ir Italija, bandys parengti strategiją, kaip būtų galima išvengti pasaulinės recesijos.

Lėtėjant Kinijos ir kitų besivystančių ūkių augimui ir didėjant susirūpinimui, kad tikrieji sunkumai dar tik laukia priešakyje, balandžio mėnesį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) trečią kartą per mažiau kaip metus sumažino pasaulio ūkio augimo prognozes.

„Aktyvios finansinės politikos ir piniginio skatinimo reikia, bet to nepakanka“, – sako Japonijos Niigatos universiteto ekonomikos profesorius Ivanas Celiševas.

„G7 turi labiau stengtis įgyvendinti struktūrines reformas, didinti ekonomikos efektyvumą... ir investicijas, įskaitant investicijas iš didelių besivystančių šalių“, – pareiškė jis.

Derybose, kurios vyks už uždarų durų, be kita ko, dalyvauja JAV iždo sekretorius Jacobas Lew, Europos Centrinio Banko (EB) vadovas Mario Draghis ir TVF vadovė Christine Lagarde.

Pinigų plovimas

Susitikimuose taip pat bus kalbama apie teroristų finansavimą ir ofšorinius mokesčių rojus, kurių vaidmuo ypač išryškėjo per pastarąjį vadinamųjų „Panamos popierių“ skandalą.

Į darbotvarkę taip pat gali būti įtraukti klausimai, susiję su galimu Graikijos skolų sumažinimu ir su Didžiosios Britanijos referendumu dėl ateities Europos Sąjungoje (ES).

„Padidėjus neapibrėžtumui dėl pasaulio ekonomikos“, bus kalbamasi apie „makroekonominę politiką ir struktūrines reformas“, ketvirtadienį surengtame oficialiame priėmime pareiškė Japonijos finansų ministras Taro Aso.

„Kaip parodė „Panamos popierių“ atvejis, dabar ypač daug dėmesio skiriama tokiems klausimams kaip mokesčių vengimas ir pinigų plovimas. Mes puikiai tai žinome“, – pridūrė jis.

Tačiau susitarti, kaip grupės valstybės galėtų skatinti savo pačių ekonomikos ir taip pat viso pasaulio ekonomikos augimą, gali būti sudėtinga, mano ekonomistai.

Finansų ministrų susitikimai vyksta likus savaitei iki G7 aukščiausiojo lygio susitikimo, kuris taip pat vyks Japonijoje.