Verslas

2016.05.19 15:29

Norima, kad didelės įmonės teiktų daugiau informacijos apie savo veiklą

LRT.lt2016.05.19 15:29

Vyriausybei įteikti Įmonių finansinės atsakomybės ir Įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatymų pakeitimai, kuriais siekiama įpareigoti didžiąsias šalies įmones atsiskaityti visuomenei už savo veiklą, pateikiant ne tik finansines, bet ir socialinius, aplinkosaugos, žmogaus teisių užtikrinimo ir kitus klausimus apimančias nefinansines ataskaitas. Kaip rašoma pranešime spaudai, naujoji tvarka palies beveik pusšimtį didžiausių šalies įmonių.

„Finansų ministerijos siūlomi pakeitimai privers pasitempti didžiąsias šalies įmones, nes įpareigodami verslą teikti nefinansinę informaciją, skatinsime ilgalaikį, socialiai atsakingą planavimą. Be to, vartotojai, turėdami informacijos apie socialinius, aplinkosaugos ir kitus nefinansinius aspektus, galės rinktis tik jų lūkesčius ir įsitikinimus atitinkančią veiklą vykdančias įmones“, – sako finansų ministras Rimantas Šadžius.

Siūlomame projekte numatyta, kad didelės įmonės, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, į metinį pranešimą įtraukiamoje bendrovių valdymo ataskaitoje taip pat privalėtų pateikti politikos, susijusios su amžiumi, lytimi, išsilavinimu, profesine patirtimi ir kt. aprašymą, jos tikslus, įgyvendinimo būdus ir rezultatus.

Nauja prievolė būtų taikoma tik toms listinguojamoms įmonėms, kurių ne mažiau nei du rodikliai viršijami: turtas – 20 mln. eurų, grynosios pajamos – 40 mln. eurų ir jose dirba ne mažiau kaip 250 darbuotojų. Skaičiuojama, kad Lietuvoje tokių įmonių galėtų būti apie 21.

Rengti socialinės atsakomybės ataskaitas taip pat siūloma įpareigoti ir dideles viešojo intereso įmones (tai biržinės bendrovės, bankai, draudimo bendrovės ir kt.), kurių vidutinis metinis darbuotojų skaičius per ataskaitinius finansinius metus viršija 500.

Siekiama, kad pastarosios privalėtų pateikti su aplinkosaugos, socialiniais ir personalo, žmogaus teisių užtikrinimo, kovos su korupcija ir kyšininkavimo klausimais susijusią informaciją. Tokia siūloma nuostata paliestų apie 20 įmonių.

Be to, ketinama nustatyti, kad didelių įmonių grupių patronuojančiosios viešojo intereso įmonės taip pat privalėtų rengti konsoliduotąsias socialinės atsakomybės ataskaitas.

Įstatymų projektuose numatyta, kad įmonės galės pasirinkti, ar socialinės atsakomybės ataskaitą (konsoliduotąją socialinės atsakomybės ataskaitą) įtraukti į metinį pranešimą (konsoliduotąjį metinį pranešimą), ar rengti atskirą ir skelbti savo interneto svetainėje.

Projektais į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Sąjungos (ES) Nefinansinės atsakomybės direktyvos nuostatos.

Pakeitimus priėmus Seimui, šie įsigaliotų nuo 2016 m. gruodžio 1 d., įstatymų nuostatos būtų taikomos rengiant 2017 m. sausio 1 d. ir vėliau prasidedančių ataskaitinių laikotarpių įmonės (įmonių grupės) metinius pranešimus (konsoliduotuosius metinius pranešimus).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt