Verslas

2021.03.22 20:37

Elektronikos įmonėms Lietuvoje trūksta darbuotojų, tačiau į inžinerines specialybes stoja vis mažiau studentų

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.22 20:37

Plėtrą Kauno regione planuojančios tarptautines elektronikos įmonės sunkiai randa darbuotojų. Inžinerinės pramonės specialistų paklausa pasiūlą viršija beveik 5 kartus, tačiau stojančių mokytis – vis mažiau.

Kauno technologijos universiteto (KTU) doktorantas Audrius Merfeldas inžinerija susidomėjo dar mokykloje. Dabar laboratorijoje, kurios įranga kainuoja apie milijoną eurų, atlieka mokslinius tyrimus ir su verslu kuria naujus produktus.

„Pirmam kurse man atrodė labai sunku, nes aš supratau, kad yra daug tokių nesuprantamų dalykų iš mokyklos, bet po bakalauro aš jau išėjau į įmonę dirbti kaip projektuotojas, tai man buvo labai įdomu. Kai įdomu, tai nėra sunku“, – pasakoja jis.

Panorama. Naujas skiepijimo rekordas Jungtinėje Karalystėje (su vertimu į gestų k.)

Elektronikos inžinerijos studijas KTU ir Kauno technikos kolegijoje pastaraisiais metais renkasi vis mažiau jaunuolių. Skaičiuojama, kad per ketverius metus stojančių į inžinerines specialybes sumažėjo penktadaliu. Pernai elektronikos inžinerijos studijas Kaune pradėjo 156 pirmakursiai.

Profesinis orientavimas mokykloje tikrai nėra tobulas. Yra toks kompleksinis reiškinys, mes negalime pasakyti tik, ar vien tik mokykla kalta, ar vien tik šeima, manau, tie stereotipai, kurie labai gajūs. Rinktis lengvesnius socialinius mokslus yra populiariau“, – aiškina KTU rektorius Eugenijus Valatka.

Kaune ir rajone įsikūrusių elektronikos įmonių vadovai sako planuojantys plėtrą, tačiau rasti elektronikos inžinierių sunku, nors keturios stambios bendrovės jų artimiausiais metais galėtų įdarbinti apie tūkstantį.

„Mes turime investuotojų pasitikėjimo indeksą, kur apklausiam įmonių vadovus, kodėl jie investavo Lietuvoje, tai tikrai apie 60 procentų sako dėl to, kad yra talentų. Juos tenkina lietuvių parengimas, bet tuo pačiu labai panašus procentas, virš 50 proc., irgi pasako, kad talentų trūksta“, – pasakoja Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Kaune veikianti Skandinavijos elektronikos gamybos paslaugų įmonė „Kitron“, kurioje iš maždaug 800 darbuotojų dešimtadalis – inžinieriai. Kasmet bendrovė įdarbiną naujų inžinierių.

„Perspektyva vienareikšmiška ir net nereikia žiūrėti vien tik į Lietuvą, jeigu žiūrėti pasauliniu mastu – lygiai tas pats. Visas automatizavimas, robotika, medicina, gynybos visi sektoriai. Jau dabar daug šalių, įskaitant Kiniją, paskelbusių, kad 2040 ar 2050 metais visi automobiliai bus elektriniai“, – tikina „Kitron“ generalinis direktorius Mindaugas Šeštokas.

Mokslo įstaigos ir verslas pradeda elektronikos inžinerijos populiarinimo kampaniją „Ateitis elektronikams“. Ja sieks, kad per dvejus metus elektronikos inžineriją Kaune studijuotų dvigubai daugiau studentų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt