Verslas

2016.05.17 13:39

„Valstiečiai“ siūlo žiniasklaidai kompensuoti pajamas, kurias ji prarastų uždraudus alkoholio reklamą

BNS 2016.05.17 13:39

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, siekianti Lietuvoje uždrausti bet kokią alkoholio reklamą, dėl to žiniasklaidos negautas pajamas žada kompensuoti iš specialaus fondo. Šią iniciatyvą bus siūloma svarstyti kartu su alkoholio prieinamumą ribojančiomis įstatymų pataisomis, kurias parašais parėmė daugiau kaip 60 tūkst. Lietuvos piliečių.  

„Dėl Alkoholio žalos prevencijos fondo yra visiškai atskiras projektas, išaiškinti renkant parašus, kodėl jis reikalingas, kaip tai paveiks žiniasklaidos priemones, tikriausiai nebuvo ir didelės prasmės. Seime tikrai visi supranta, kokios būtų pasekmės, jeigu iš alkoholio (reklamos) gaunamos pajamos nebūtų kompensuojamos. Lėšų tam didinant alkoholio akcizą, alkoholio apmokestinimą bus tikrai daugiau negu pakankamai“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, pataisas dėl paramos žiniasklaidai Seime registruos parlamentarai Rima Baškienė ir Povilas Urbšys. Pataisose, už kurias pasirašė gyventojai, tokio fondo steigimas nebuvo numatytas.

Žiniasklaidos negautos pajamos penkerius metus būtų kompensuojamos užsakant socialinę reklamą, o maksimali iš fondo kompensuojamų lėšų suma sudarytų iki 25 proc. visų žiniasklaidos priemonės pajamų.

A. Karbauskis sakė nemanantis, kad žiniasklaidos rėmimas užsakant socialinę reklamą galėtų iškreipti konkurenciją rinkoje. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis taip pat pabrėžė, kad socialinė reklama yra „pakankamai paveiki priemonė“, pavyzdžiui, kovojant su nelaimėmis keliuose.

„Gaus tie, kurie gaudavo už alkoholio reklamą – būtent tie subjektai ir būtent tiek, kiek jie gaudavo pajamų (už alkoholio reklamą – BNS). Šneka apie konkursus – ne apie tai, kiek sumų bus duodama ir kuriam subjektui, čia daugiau eina kalba apie tai, kokia socialinė reklama užsakoma. Bet kokiu atveju tai yra derybos tarp fondo ir paties subjekto – koks reklamos dažnumas, kokia ji ir taip toliau. Bet kokiu atveju įsipareigojima yra kompensuoti lygiai tą pačią sumą, kokią žiniasklaidos priemonė gaudavo anksčiau iš reklamos“, – aiškino R. Karbauskis.

Kartu siūlomos pataisos dėl alkoholio akcizų didinimo, siekiant, kad 2020 metais jie taptų vienodi visoms alkoholio rūšims, tad dėl to labiausiai didėtų alaus ir vyno apmokestinimas.

„Dabar situacija tokia, kad apmokestinimas stipriųjų alkoholinių gėrimų yra daug didesnis negu silpnųjų alkoholinių gėrimų“, – tvirtino R. Karbauskis.

Visuomenininkai pirmadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) įteikė daugiau kaip 61 tūkst. piliečių parašų už alkoholį ribojančias įstatymų pataisas, kad jos būtų svarstomos Seime. VRK per 15 dienų turi patikrinti atneštus parašus ir įvertinti, ar iniciatyvą palaiko minimalus – 50 tūkst. – piliečių skaičius. Po to projektas bus pateiktas Seimui, tačiau parašai neįpareigoja parlamento jam pritarti.

Alkoholio prieinamumą ribojančiomis įstatymų pataisomis siūloma ne tik visiškai uždrausti alkoholio reklamą, bet ir pardavinėti jį tik specializuotose parduotuvėje, taip pat uždrausti jį parduoti asmenimis iki 20 metų (šiuo metu – 18 metų).

Tarp parašų rinkimo iniciatorių buvo ir R. Karbauskis.