Verslas

2016.05.16 15:03

Dėl „Brexit“ gali būti pabloginti ES valstybių narių reitingai

BNS 2016.05.16 15:03

Viena iš trijų pirmaujančių pasaulyje tarptautinių kredito reitingų agentūrų įspėja, kad dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) jai galiausiai tektų pabloginti ES valstybių narių, taip pat ir pačios Didžiosios Britanijos reitingus.

Vadinamasis „Brexit“ prislėgs kitų ES šalių ekonomiką ir dėl jo Europoje padidės politinė rizika, pareiškė „Fitch Ratings“ pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje.

Birželio 23 dieną Didžiojoje Britanijoje rengiamas referendumas, kuriame britai balsuos dėl savo ateities Europos Sąjungoje.

„Fitch“ jau yra pareiškusi, kad Didžiajai Britanijai nusprendus išstoti iš ES, agentūrai teks peržiūrėti šiai šaliai skirtą reitingą „AA+“.

Agentūra teigia, jog artimiausiu metu ES valstybėms narėms nustatytų reitingų greičiausiai nekeis, tačiau vidutinės trukmės laikotarpiu reitingų pabloginimo tikimybė padidėtų, jeigu „Brexit“ ekonominis poveikis būtų „itin didelis“ arba jeigu pasireikštų „didelė politinė rizika“.

Dideliu politiniu rūpesčiu „Fitch“ vadina precedentą, kurį sukurtų Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš ES, dėl kurio galėtų padidėti ES priešiškų ar kitų populistinių partijų palaikymas. Precedentas galėtų būti dar svarbesnis, jeigu pasitraukusi iš ES Didžioji Britanija suklestėtų, rašoma agentūros ataskaitoje.

„Fitch“ taip pat pažymi, jog pritarimas pasitraukimui iš ES galėtų paspartinti Škotijos atsiskyrimą nuo Didžiosios Britanijos, o tai galėtų padidinti separatistinį spaudimą kitose ES dalyse, kaip antai Ispanijos Katalonijos regione.

Derybos dėl pasitraukimo iš ES sąlygų taip pat nebus lengvos, mano agentūra. Jos teigimu, ES šioms deryboms tektų skirti daug laiko ir energijos ir jose „galėtų kilti naujų nesutarimų“.

„Dėl „Brexit“ galėtų pasislinkti ES svorio centras ir bloke imtų labiau dominuoti ... skurdesnės, labiau protekcionistinės ir mažiau ekonomiškai liberalios šalys“, – rašoma agentūros ataskaitoje.

Nors galimas ekonominis pasitraukimo iš ES poveikis Didžiajai Britanijai būtų didesnis negu ES, poveikis Europos Sąjungai taip pat bus „apčiuopiamas“, mano „Fitch“.

Agentūra visų pirma pažymi ES eksporto į Didžiąją Britaniją mažėjimo riziką. Kiek jis sumažės, priklausys nuo to, kaip greitai Didžiajai Britanijai ir ES pavyks pasiekti prekybos susitarimą, taip pat nuo to, kiek svaro kursas smuks euro atžvilgiu.

„Fitch“ vertinimais, labiausiai šioje srityje nukentės Airija, Malta, Belgija, Nyderlandai, Kipras ir Liuksemburgas, kurių prekių ir paslaugų eksportas į Didžiąją Britaniją sudaro ne mažiau kaip 8 proc. jų atitinkamo BVP.

Agentūra taip pat pažymi, kad „Brexit“ ES šalims duotų ir šiokios tokios naudos, nes viso pasaulio įmonės investicijoms bus linkusios rinktis ES, o ne Didžiąją Britaniją.