Verslas

2015.02.12 21:36

D. Grybauskaitė: Lietuva geba derinti ekonomikos augimą ir aplinkosaugą

ELTA 2015.02.12 21:36

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kalbėdama Brazilijoje vykstančioje pasaulinėje Jungtinių Tautų (JT) darnaus vystymosi konferencijoje RIO+20, pabrėžė, kad saugų pasaulio vystymąsi užtikrinantys sprendimai turi būti priimami solidariai ir nedelsiant.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kalbėdama Brazilijoje vykstančioje pasaulinėje Jungtinių Tautų (JT) darnaus vystymosi konferencijoje RIO+20, pabrėžė, kad saugų pasaulio vystymąsi užtikrinantys sprendimai turi būti priimami solidariai ir nedelsiant.

Tam, kad pasiektume tvarios plėtros tikslus, turime būti pažangūs, jautrūs ir atsakingi, pažymėjo Lietuvos vadovė konferencijoje, birželio 20–22 dienomis vykstančioje Rio de Žaneire.

„Būdami pažangūs, atsakingi ir jautrūs, mes galime žengti didžiulį žingsnį pirmyn link tvaresnės mūsų planetos ateities. Ir, svarbiausia, turėtume nepamiršti, kad net ir maži darbai yra reikšmingi. Dar daugiau, kartais jie virsta dideliais pokyčiais.

Kai veikiama kartu, peržengiant nacionalines sienas, tuomet netgi tokios mažos valstybės kaip Lietuva gali prisidėti prie aplinką tausojančios ekonomikos užtikrinimo, tuo pat metu skatinant jos augimą“, – teigė Prezidentė.

Lietuva, pasak šalies vadovės, geba derinti ekonomikos augimą ir aplinkosaugą. Perėjus prie rinkos ekonomikos, Lietuvoje tris kartus išaugo energijos naudojimo efektyvumas – tai pačiai produkcijai ar paslaugai sunaudojama keliskart mažiau energijos nei komandinės ekonomikos laikais, o užterštumas 2–3 kartus mažesnis nei sovietmečiu.

Atnaujinus automobilių parką ypač, net 5 kartus, sumažėjo oro tarša iš transporto sektoriaus. „Eurostato“ duomenimis, energijos naudojimo efektyvumas Lietuvoje yra didžiausias tarp naujųjų ES šalių iš Centrinės ir Rytų Europos.

Prezidentės teigimu, tarp ekonominio augimo, energetinio saugumo ir efektyvumo ir aplinkos apsaugos turi būti teisingas balansas. Viena vertus, priklausydami nuo vienintelio išorinio energijos tiekėjo, sunaudojame daug vietinės biomasės, kaip energijos šaltinio, kurio mums reikia, norint atsverti šią priklausomybę.

Tačiau, antra vertus, per 20 metų mums pavyko padidinti savo miškų plotą 11 proc. ir šiuo metu mūsų ekonomikos augimas yra vienas greičiausių.

Pavyzdžiu, kai pilietinė iniciatyva virsta visuotine akcija ir keičia žmonių mąstyseną, šalies vadovė įvardijo akciją „Darom“, kuri kiekvieną pavasarį suburia vietinius žmones švarinti aplinką. Prasidėjusi Baltijos šalyse, ši akcija dabar virto milžiniška tarptautine kampanija visame pasaulyje. Konferencijos išvakarėse akcija vyko Rio de Žaneire, kur buvo tvarkomas šio miesto parkas.

Penktadienį Prezidentė pirmininkaus vienai iš keturių aukšto lygio JT konferencijos diskusijų, kurioje bus svarstomos priemonės darniai pasaulio plėtrai užtikrinti, taip pat sakys kalbą Moterų pasaulio lyderių renginyje.

JT konferencija RIO+20 yra ketvirtoji pasaulinė aukšto lygio konferencija tvaraus vystymosi ir aplinkosaugos tema. 1972 m. Stokholme vyko pirmoji JT konferencija žmogaus aplinkos tema. Po jos konferencijos vyko Rio de Žaneire 1992 m. ir Johanesburge 2002 metais.