Verslas

2016.05.14 20:17

„Moody`s“ sumažino Lenkijos kreditavimo perspektyvą

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.14 20:17

Lenkijos kreditavimo perspektyvą dėl sunkiau prognozuojamų konservatorių išlaidų politikos prasčiau įvertino valstybių galimybes skolintis vertinanti agentūra „Moody`s“. Ji šalies reitingo perspektyvą iš pastovios pakeitė į neigiamą, bet paties reitingo nepakeitė.

Jei Lenkijai skolinti ketinę investuotojai pasitiki Niujorko agentūra „Moody`s“, tai jie turėjo suklusti. Viena iš trijų įtakingiausių valstybių galimybes grąžinti skolą vertinančių agentūrų Lenkijos reitingo perspektyvos jau nelaiko pastovia, bet neigiama.

Tiesa, pats reitingas lieka A2 – tai penktas pagal stiprumą reitingas, Lenkijai suteiktas dėl pastaruoju metu nuolat augančio ūkio, kuris nepriklauso nuo kokios nors vienos pažeidžiamos šakos. Šiemet laukiama 4 proc. augimo.

Tačiau pirmą kartą per dešimtmetį „Moody`s“ mano, kad reitingo perspektyva neigiama dėl Lenkijos vyriausybės konflikto su konstituciniu teismu ir sunkiai prognozuojamos valdančiųjų konservatorių išlaidavimo politikos. Konservatoriai akcentuoja dosnius pažadus mokėti išmokas už vaikus, į pensiją išleisti anksčiau ir keisti gyventojų paskolas, paimtas Šveicarijos frankais, į Lenkijos zlotus.

„Suprantama, kad agentūra paliko gerą Lenkijos ekonomikos reitingą, simbolizuojantį Finansų ministerijos pastangas. Tačiau labai ginčytinas sprendimas pakeisti perspektyvą į neigiamą. Mes savo programas vykdome žingsnis po žingsnio. Todėl tikrai perdėtas rizikos vertinimas, apie kurį kalba „Moody`s“, nerimaujanti dėl galinčios prasiversti skylės tarp išlaidų ir pajamų“, – komentavo Lenkijos finansų ministras Pawelas Szalamacha.

Metų pradžioje kita reitingavimo agentūra dėl konservatorių įtakos valdžios institucijoms savo reitingą nežymiai sumažino. Šalies politiką akylai seka ir vis daugiau ekonomistų, nerimaujančių, kad ji gali neigiamai paveikti visos Europos Sąjungos ūkį.

„Jeigu Lenkija ar Didžioji Britanija nenori daugiau integracijos – tebūnie. Čia jų reikalas, tačiau tai neturi sutrukdyti euro zonos šalims siekti vieningesnės politikos“, – sakė Paryžiaus socialinių mokslų mokyklos ekonomistas prof. Thomasas Piketty.

Lenkijos „Moody`s“ reitingas lieka nežymiai didesnis už Lietuvos A3 įvertinimą, geriausiai agentūra vertina Jungtinių Valstijų, Šveicarijos ir Švedijos galimybes grąžinti skolą, o blogiausiai – Ukrainos, Graikijos, Puerto Riko ir Venesuelos.