Verslas

2012.06.21 11:01

A. Kubilius: nesant tinkamo finansavimo, teks peržiūrėti IAE uždarymo programą

ELTA 2012.06.21 11:01

Jeigu Europos Sąjunga (ES) dviem trečdaliais sumažins finansavimą Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo darbams, Lietuvai teks peržiūrėti jėgainės uždarymo programą, teigia Premjeras Andrius Kubilius.

Jeigu Europos Sąjunga (ES) dviem trečdaliais sumažins finansavimą Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo darbams, Lietuvai teks peržiūrėti jėgainės uždarymo programą, teigia Premjeras Andrius Kubilius.

Ketvirtadienio rytą kalbėdamas „Žinių radijui“ Vyriausybės vadovas sakė, kad išaiškėjęs faktas apie buvusios Ignalinos AE vadovybės galimus kyšininkavimo atvejus yra apgailėtinas, bet dėl to jėgainės vadovybė dar 2009–2010 metais ir buvo pakeista.

„Mes galbūt nežinojome konkrečių faktų, bet matėme darbo ir veiklos stilių, kurį siekėme pakeisti ir tai padarėme. Šioje vietoje turiu pasakyti, kad dabar iš tiesų turime paveldėję nemažai problemų - ne tiktai paaiškėjusią šią kyšininkavimo istoriją, bet paveldėję 2005 metais to paties Viktoro Ševaldino pasirašytą sutartį su „Nukem“ kompanija, kas kelia mums didelį susirūpinimą, rūpesčių, nes nėra apginti Lietuvos interesai, dėl to vėluoja labai svarbių projektų įgyvendinimas“, – kalbėjo A. Kubilius.

Ketvirtadienį dienraštis „Respublika“ spausdina interviu su V. Ševaldinu, kuriame jis neslepia iš amerikiečių jubiliejaus proga dovanų gavęs brangų laikrodį. A. Kubilius sako, kad dovanas reikia deklaruoti pagal įstatymą. Kita vertus, teigia A. Kubilius, kaip galimas korupcijos ar kyšininkavimo atvejis yra nustatytos ne tik dovanos, bet ir ženklios pinigų sumos.

Europos Parlamento narys Marianas Jeanas Marinescu, kuris yra Biudžeto kontrolės komiteto pranešėjas dėl Ignalinos AE uždarymo, kritiškai atsiliepia dėl jėgainės uždarymo efektyvumo ir šią savaitę Briuselyje viešintiems Lietuvos žurnalistams pareiškė, kad Lietuva panaudojo 1 mlrd. eurų, bet elektrinę gali įjungti nors dabar. A. Kubiliaus pasiteiravus, ar sutinka su šia kritika, jis sakė neturįs pagrindo abejoti, kad pinigai išleisti teisėtai.

„Noriu priminti, kad ES įsipareigojusi adekvačiai finansuoti Ignalinos AE uždarymą ir pati prižiūri tų pinigų panaudojimą. Tai pinigai panaudoti ne tikrai pačioje Ignalinos AE, jos uždarymo ir ardymo darbuose, bet panaudota, pavyzdžiui, Elektrėnuose statant naują elektrinės bloką, kuris, kaip žinoma, šį rudenį bus oficialiai atidarytas“,  aiškino A. Kubilius.

Kita vertus, Premjeras sakė, kad Lietuva nėra patenkinta vėluojančiais jėgainės uždarymo darbais ir juos vykdančių „Nukem“ kompanijos darbų tempais.

„Noriu priminti, kad uždarymas yra bendras ES ir Lietuvos įsipareigojimas ir, jeigu nebus tinkamai finansuojama, tokiu atveju teks peržiūrėti visą uždarymo programą. Mes negalime nefinansuodami uždarymo atlikti tų darbų, kurie yra būtini atlikti“,  pasiteiravus, ką darys, jei ES dviem trečdaliais sumažins finansavimą uždarymui, atsakė Vyriausybės vadovas.

Pasak A. Kubiliaus, šiuo metu yra statomos specialios saugyklos, jų statymo darbai vėluoja. Reaktorių ardymo darbai priklausys nuo ES valstybių sutarimo.

„Šioje vietoje negalime įgyvendinti patys vieni to, ką yra įsipareigojusi padaryti visa ES“,  tvirtino Ministras Pirmininkas, pridūręs, kad vienai Lietuvai finansuoti atominės uždarymą yra nepakeliama našta.

Lietuva Ignalinos AE uždarymui prašo skirti 770 mln. eurų, tačiau Europos Komisija sutinka duoti tik 200 mln. eurų.