Verslas

2016.05.13 13:19

TVF: pasitraukimas iš ES suduos smūgį Didžiosios Britanijos ekonomikai

BNS 2016.05.13 13:19

Galimas Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES) – vadinamasis „Brexit“ – prislėgs ekonominį aktyvumą šalyje ir išprovokuos kintamumą rinkose, penktadienį įspėjo Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

„Pritarimas pasitraukimui duos pradžią ilgam padidėjusio neapibrėžtumo, kuris skatins kintamumą finansų rinkose ir suduos smūgį ekonomikos plėtrai, laikotarpiui“, – nurodoma penktadienį paskelbtoje TVF ataskaitoje apie Didžiosios Britanijos ekonomikos būklę.

Tačiau Fondas pažymi, jog tuo atveju, jeigu britai birželio 23 dieną rengiamame referendume pasisakys už tolesnę šalies narystę ES, antrąjį šių metų pusmetį ekonomika atsigautų.

Vos prieš dieną Didžiosios Britanijos centrinio banko vadovas Markas Carney‘s įspėjo, kad „Brexit“ gali išprovokuoti techninę recesiją, tai yra ekonomikos smukimą, kuris tęstųsi du ketvirčius iš eilės.

TVF penktadienį taip pat pažymėjo, kad pasaulio rinkos reakcija į Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES „turėtų būti neigiama ir gali būti ūmi“.

Fondo teigimu, dėl „Brexit“ padaugės kliūčių prekybai, investicijoms ir našumui, o tai darys „neigiamą ir reikšmingą“ ilgalaikį poveikį ekonomikos rezultatams.

TVF skaičiavimais, Didžiosios Britanijos bendrasis vidaus produktas (BVP) dėl „Brexit“ sumažėtų 1,5–9,5 procento.

Fondas taip pat įspėja, kad pasitraukimas iš ES sukels pavojų Londono, kaip pasaulinio finansinio centro, statusui.

Galingas Didžiosios Britanijos sostinės finansinių paslaugų sektorius neteks savo įtakos, nes praras vadinamąsias teises steigti filialus. Šias teises turintys finansų specialistai gali dirbti bet kurioje ES šalyje ir jiems nereikia gauti atskirų licencijų veiklai šiose valstybėse. Tokios teisės Didžiajai Britanijai yra itin svarbios, nes didelė jos ekonomikos dalis pagrįsta paslaugomis.