Verslas

2021.03.10 14:57

Seime pritarta siūlymui didinti išmoką savarankiškai dirbantiems, tačiau gavėjų sąrašo praplėtimas palaikymo nesulaukė

Monika Grigutytė, ELTA2021.03.10 14:57

Seimas po pateikimo trečiadienį nusprendė pritarti Socialdemokratų frakcijos nario Gintauto Palucko siūlymui didinti išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, negalintiems vykdyti veiklos dėl COVID-19 pandemijos.

Iš 131 balsavusiųjų 68 buvo už, prieš – 6, susilaikė 57.

Išmokos savarankiškai dirbančiam asmeniui dydį siūloma didinti iki 1,5 minimalių vartojimo poreikių dydžio (MVPD).

Kaip rašoma projekto aiškinamajame rašte, 2021 metais minimalios algos dydis, atskaičius mokesčius sudaro apie 468 eurus. Įstatymo pataisa siūloma padidinti dabar taikomą paramos dydį ir jį priartinti prie 1,5 MVPD dydžio, kuris sudarytų 390 eurų per mėnesį.

Šiuo metu išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui mokama kas mėnesį už praėjusį kalendorinį mėnesį ir yra lygi vienam einamųjų metų MVPD.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Justas Džiugelis teiravosi, kiek papildomai kainuos parama savarankiškai dirbantiems.

„Matau, siūlote (įstatymo projekto – ELTA) įsigaliojimo datą balandžio 1 d. Tikriausiai esate pagalvoję ir kiek tai kainuos valstybės biudžetui? Iš kur esate numatęs siūlyti paimti šias lėšas? O gal siūlote papildomai skolintis?“, – klausė jis.

G. Paluckas savo ruoštu teigė, kad lėšų poreikis projektui įgyvendinti priklausys nuo to, kokios karantino priemonės bus taikomos artimiausioje ateityje.

„Kalbant apie konkrečias išlaidų apimtis, tai yra lygtis su mažiausiai dviem nežinomaisiais: kam toliau taikysime karantino priemones ir kokį laikotarpį jas taikysime. Todėl apie tai galima šnekėti diskutuojant komitetuose, nes poveikis finansams bus. Tačiau nepamirškime, kad šiandien turime paramos programas ir subsidijoms, kurios yra suprojektuotos. Toks pokytis lygiagrečiai lemtų ir kitų sprendimų priėmimą, t. y. dėl karantino priemonių taikymo imties ir laikotarpio“, – kalbėjo jis.

Tuo tarpu TS-LKD frakcijos narys Mykolas Majauskas, pasisakydamas prieš, akcentavo, kad Vyriausybė jau ėmėsi priemonių spręsdama įvardintas problemas.

„Dar kartą atkreipsiu dėmesį, kad Vyriausybė girdi išsakytą nerimą ir jau ėmėsi konkrečių sprendimų siekdama padidinti išmokas dirbantiems savarankiškai. Tos išmokos yra skiriamos pagal jų sumokėtus mokesčius. Taigi labai aiškus skaidrumo elementas ir motyvacija mokėti mokesčius. Todėl man atrodo, kad kompensacijos ir išmokos veikia, ir jų dabar yra patvirtinta pakankamai“, – tikino jis.

Nepritarta siūlymui plėsti paramą savarankiškai dirbantiems

Po pateikimo Seimas nusprendė nepritarti toliau svarstyti Darbo partijos frakcijos nario Aido Gedvilo siūlymą praplėsti savarankiškai dirbančių ir dėl COVID-19 nukentėjusių paramos gavėjų sąrašą, paramą skiriant asmenims, kurių veikla buvo registruota bent prieš 12 mėn. iki paskelbto karantino.

Iš 129 balsavusiųjų 60 buvo už, 5 – prieš, 64 – susilaikė. Visgi bendru sutarimu buvo sutarta grąžinti projektą tobulinti.

Pateiktu įstatymo projektu buvo pasiūlyta panaikinti nuostatą, jog paramą dėl COVID-19 patirtų nuostolių gautų tik tie savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veikla buvo registruota ne trumpesnį kaip 3 mėnesių laikotarpį, ir praplėsti ją taip, kad ir tie, kurių „veikla buvo registruota per 12 mėnesių iki Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino, kurio metu nustatyti ūkinės veiklos apribojimai, paskelbimo dienos ir nebuvo išregistruota“, galėtų būti remiami.

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, tokiu atveju daugiau savarankiškai dirbančių asmenų galėtų gauti išmokas netekę progos užsidirbti.

Taip pat buvo pasiūlyta koreguoti Užimtumo įstatymo dalį, kurioje teigiama, kad „nustatyta išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui mokama kas mėnesį už praėjusį kalendorinį mėnesį ir yra lygi vienam einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžiui, apskaičiuotam Lietuvos Respublikos socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo nustatyta tvarka.“

Vietoje to pasiūlyta nustatyti, kad išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui būtų lygi minimaliam darbo užmokesčiui.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Mindaugas Lingė prašė A. Gedvilą įvertinti, ar pasiūlytas paramos modelis yra socialiai teisingas.

„Jūs atskaitos tašką paimate minimalios mėnesinės algos (MMA) dydį – tai šiuo metu Lietuvoje yra 642 eurai. Bet žinote, kad žmonės dirba už minimalią algą ir nuo jų dar yra atskaitomi mokesčiai, tad jie gauna gerokai mažiau, ir jie kas mėnesį gauna tokias išmokas mokėdami didelius mokesčius.

Tuo pačiu išplečiate savarankiškai dirbančių ratą, kad net ir vieną dieną savarankiškai iki pandemijos turėjęs galimybę įsiregistruoti darbui žmogus kas mėnesį gautų 642 eurus. Ar jūsų siūloma sistema, jūsų požiūriu, yra socialiai teisinga?“, – klausė jis.

A. Gedvilas atsakydamas pažymėjo, kad siūloma išmoka galėtų būti skiriama atskaičius mokesčius.

„Galbūt pasakysiu, kad MMA galėtų būti skaičiuojamas be mokesčių, taip, kaip ir išmoka. Kadangi kalbame apie išmoką, tą dydį prilyginame minimalių poreikių tenkinimui.

Turiu dar pridėti, kad savarankiškai dirbantys žmonės visą laiką turėjo kur kas didesnes pajamas, ir jie patenka į sudėtingą situaciją, kai Vyriausybė uždraudžia jiems veiklą, o išmoką mokame prilygstančią skurdo ribai ir tikrai nepakankamą visų poreikių tenkinimui, net ir minimalių“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.