Verslas

2016.05.09 08:09

Euro zonos ministrai spręs dėl paskolos Graikijai

Graikijos parlamentas naktį iš sekmadienį į pirmadienį pritarė naujoms taupymo priemonėms prieš pirmadienį Briuselyje rengiamą nepaprastąjį euro zonos šalių finansų ministrų pasitarimą, kur bus sprendžiama dėl naujos paskolos dalies mokėjimo. Lietuvą atstovaus finansų ministras Rimantas Šadžius. Tūkstantiniai protestai pasitiko parlamento posėdį dėl pensijų karpymo ir mokesčių kėlimo – šių priemonių jau beveik metus reikalauja tarptautiniai skolintojai. Tačiau jie patys nesutaria: Europos Sąjunga sutinka su švelnesnėmis reformomis, Tarptautinis valiutos fondas reikalauja griežtesnių.

Nuo penktadienio Atėnuose vykstantys protestai kulminaciją pasiekė prieš parlamento posėdį dėl naujų įstatymų, mažinančių pensijas, didinančių pensijų įmokas ir keliančių mokesčius. Vyriausybė sako, kad sprendimų reikėjo prieš dvidešimt metų, bet ir pati juos atidėliojo nuo rudens, o skubų parlamento posėdį surengė tik likus kelioms valandoms iki pirmadienį vykstančio euro zonos finansų ministrų susitikimo.

Visą savaitgalį Graikijoje tęsėsi ir jau ketvirtas visuotinis streikas, valdant Aleksio Cipro vyriausybei – ironiškas priminimas, kad kairiųjų partija „Syriza“, dar pernai laimėjusi su šūkiais prieš taupymą, ir beatodairiškais sprendimais atvedusi Graikiją prie išstojimo iš euro zonos slenksčio, dabar pati priversta vykdyti liepą pasiektą sunkų susitarimą, jei nori gauti naują 86-ų milijardų eurų paskolos dalį ir išvengti bankroto, kai liepą reikės grąžinti didžiules senas skolas. Šią paramą Graikijai numatoma skirti dalimis,  visą sumą šalis turėtų gauti iki 2018 metų rugpjūčio 20-osios.

Kaip vykdomas susitarimas, skolintojai turėjo vertinti dar rudenį, bet vyriausybė delsė priimti skaudžiausias reformas, o pavasarį pasitikėjimą galutinai sužlugdė skandalas, kai paaiškėjo, kad kažkas skolintojų pasitarimų Atėnuose klausėsi.

Nesutaria ir patys skolintojai: Tarptautinis valiutos fondas reikalauja per dvejus metus sutaupyti 9 milijardus eurų ir spaudžia Europos Sąjungą nurašyti dalį senų skolų. Europos Sąjunga sunkiai sutiktų su skolų nurašymu ir sako, kad taupymo priemonių reikia už 5,5 milijardo eurų.

Kol kas sprendimo nėra, todėl ir auga būgštavimai dėl naujos krizės.

Euro zonos finansų ministrai balandį jo nerado ir buvo priversti neeilinį posėdį šaukti pirmadienį. Graikijos ministras jiems parašė laišką, gąsdindamas, kad jei pirmadienį mainais už pinigus bus reikalaujama taupyti dar daugiau, tai gali tik atnešti priešingų priemonių ir visai sužlugdyti šalį. Tokių priemonių nepriimtų nei ši, nei jokia kita vyriausybė.