Verslas

2021.03.08 16:33

Kinijos siekiai įsitvirtinti Lietuvos energetikos sektoriuje – mainais už nemokamą įrangos sumontavimą siekė sistemos valdymo

atnaujinta 16.54
Marius Jokūbaitis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.03.08 16:33

Kinijos kompanija praėjusiais metais vienai strateginei Lietuvos įmonei pasiūlė mainus – siūlėsi nemokamai sumontuoti dalį įrangos mainais už sistemos valdymą. Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje įmonės pavadinimas praėjusią savaitę nebuvo paviešintas, tačiau LRT RADIJO žiniomis – tai akcinė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), priklausanti valstybės valdomai „Ignitis grupei“.

Tačiau ESO paneigė gavusi siūlymų nemokamai sumontuoti dalį įrangos. „Įmonė negavo siūlymų nemokamai montuoti įrangos“, – sakė ESO atstovas Paulius Kalmantas.


Ketvirtadienį paviešintoje nacionalinių grėsmių ataskaitoje daug vietos skirta Kinijos bandymams prasiskverbti į Lietuvos strategines įmones.

VSD paskelbė, kad kinai susidomėjo nacionaliniam saugumui svarbios įmonės konkursu. Tiksliau, infrastruktūros diegimo konkursu. Pačios įmonės Valstybės saugumo departamentas neįvardino.

LRT RADIJO žiniomis, praėjusiais metais bendrovė ESO paskelbė tarptautinį konkursą išmaniesiems elektros skaitikliams įsigyti. Šis projektas labai svarbus Lietuvai, nes konkurso laimėtojas šalies gyventojams patieks 1,2 milijono išmaniųjų skaitiklių, taip pat bus atsakingas už duomenų surinkimo bei valdymo sprendimą, o visą sistemą turės palaikyti dešimt metų.

Bendrovės ESO atstovas Paulius Kalmantas LRT RADIJUI sakė negalintis nei patvirtinti, nei paneigti, kad VSD ataskaitoje kalbama būtent apie išmaniųjų skaitiklių konkursą. Tačiau prasitarė, kad pradėjo bendradarbiavimą su Vyriausybės nacionalinio saugumo komisija.

„Šiuo metu neturime galimybės komentuoti, patvirtinti ar paneigti VSD ataskaitoje minimų aspektų, nes tai nėra bendrovės ESO informacija, – sako P. Kalmantas. – Galime patvirtinti, kad ESO vykdytas išmaniosios apskaitos pirkimo konkursas išties sulaukė didžiulio susidomėjimo iš įvairių šalių.

Bendrovė jau kvalifikacijos etape, atrinkusi geriausius pagal turimą patirtį ir kvalifikaciją potencialius tiekėjus, pradėjo bendradarbiavimą su Vyriausybės nacionalinio saugumo komisija. Taip padaryta, siekiant įsitikinti dėl atitikties reikalavimų, kurie teisės aktuose keliami dėl šalies nacionalinio saugumo interesų.“

VSD skelbė, kad mainais už sistemos valdymą Kinijos kompanija siūlė nemokamai sumontuoti nemažą dalį projektui reikalingos įrangos. Net penkiose iš atrinktų galimų tiekėjų grupių buvo verslo subjektų, susijusių su Kinija.

Kinų valdomos kompanijos dalyvauja Lietuvos energetikos sektoriaus konkursuose ir pasiūlo pačią mažiausią kainą, kur jokia kita Lietuvos ar Vakarų įmonė negali pateikti tokios kainos.

Tai, kad Kinija bando prieiti prie strateginių mūsų šalies įmonių valdymo, nenustebino Lietuvos elektros energetikos asociacijos (LEEA) vadovo Kęstučio Jauniškio. „Tai yra raktiniai žodžiai. Taip siekiama gauti sistemos valdymą. O ką reiškia gauti sistemos valdymą? Reiškia turėti prieigą prie jautrios infrastruktūros informacijos“, – įsitikinęs K. Jauniškis.

Asociacijos vadovas įsitikinęs, kad mažiausios kainos kriterijus čia pakiša koją. Tokiu principu konkursus strateginėse Lietuvos įmonėse, anot jo, neretai laimi su Kinija susijusios įmonės. Tai gali būti ir kainų dempingas, turint siekius prieiti prie sistemos, sako K. Jauniškis.

Mums tai turėtų būti signalas, kad čia dirbančios Kinijos kompanijos veikia ne komerciniais pagrindais. Tokių kompanijų siekis yra perimti jautrią infrastruktūros kontrolę ir ten įsitvirtinti.

„Daugiau stebina didžiųjų valstybinių energetikos įmonių vadovų pozicija, kodėl jiems nekelia įtarimų dempinguojamos kainos, – stebisi K. Jauniškis. – Kinų valdomos kompanijos dalyvauja Lietuvos energetikos sektoriaus konkursuose ir pasiūlo pačią mažiausią kainą, kur jokia kita Lietuvos ar Vakarų įmonė negali pateikti tokios kainos.

Mums tai turėtų būti signalas, kad čia dirbančios Kinijos kompanijos veikia ne komerciniais pagrindais. Tokių kompanijų siekis yra perimti jautrią infrastruktūros kontrolę ir ten įsitvirtinti. Tai yra minima ir VSD ataskaitoje.“

Bendrovė ESO vasarį atrinko išmaniųjų skaitiklių konkurso nugalėtoją. Juo tapo prancūzų „Sagemcom Energy & Telecom SAS“, pasiūlęs 77 mln. eurų kainą be PVM. Kol kas sutartis dar nepasirašyta. Trečioje galimų tiekėjų vietoje liko konsorciumas, kuriame taip pat yra ir Kinijos įmonės.

Apie kinų siekius įsitvirtinti strateginėje Lietuvos energetikos įmonėje pasakojama ir radijo reportaže.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi