Verslas

2021.03.05 19:53

ES ir JAV susitarė laikinai atšaukti viena kitos prekėms įvestus muitus

atnaujinta 20.15
ELTA2021.03.05 19:53

Vašingtonas ir Briuselis susitarė laikinai atšaukti muitus, įvestus vienas kito prekėms dėl „Boeing“ ir „Airbus“ ginčo, penktadienį pranešė Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Man buvo džiugu šią popietę pasikalbėti su prezidentu (Joe) Bidenu – tai pirmas iš daugelio pokalbių ir geros asmeninės partnerystės pradžia“, – U. von der Leyen cituojama EK pranešime.

„Kartu su prezidentu Bidenu susitarėme pradiniam keturių mėnesių laikotarpiui atšaukti muitus, įvestus dėl „Boeing“ ir „Airbus“ ginčo ir taikomus tiek orlaiviams, tiek su orlaiviais nesusijusioms prekėms“, – sakė EK pirmininkė.

16 metų trukmės transatlantiniame konflikte dėl vyriausybės subsidijų konkuruojančioms lėktuvų gamintojoms Briuselis ir Vašingtonas įvedė vienas kito prekėms baudžiamųjų muitų.

Vašingtonas įvedė muitų 7,5 mlrd. dolerių (6,2 mlrd. eurų) vertės europietiškoms prekėms, kaip vynui, sūriui ir alyvuogių aliejui bei įvedė 15 proc. muitus kompanijos „Airbus“ produktams, o ES savo ruožtu įvedė muitų 4 mlrd. dolerių vertės JAV prekėms, įskaitant „Boeing“ orlaivius ir žemės ūkio prekes, kaip kviečius ir tabaką, bei alkoholį ir šokoladą.

JAV prezidentas J. Bidenas iš pradžių neatšaukė jo pirmtako Donaldo Trumpo įvestų muitų, tačiau U. von der Leyen teigė besitikinti, kad laikinas jų atšaukimas žymi „naują pradžią“.

Ketvirtadienį JAV ir Jungtinė Karalystė (JK), kurioje yra viena „Airbus“ gamykla ir kuri tebebuvo ES dalis, kai prasidėjo šis konfliktas, taip pat susitarė keturiems mėnesiams atšaukti viena kitos prekėms įvestus muitus.

U. von der Leyen teigė, kad pokalbis su J. Bidenu praėjo gerai, jame buvo paliesta ir daugiau transatlantinių santykių temų.