Verslas

2021.03.07 16:29

Kavinės ir restoranai pasiruošę lauko sezonui: kokios sąlygos laukia šalies didmiesčiuose?

Žygintas Abromaitis, Jovita Gaižauskaitė-Remesė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.07 16:29

Artėjant pavasariui šalies didmiesčių kavinės, restoranai ir barai jau ruošiasi naujam sezonui. Vilniaus savivaldybė pradėjo kavinių, restoranų norinčių dirbti lauke registraciją. Įkandin – ir Kaunas su Klaipėda. Padėti verslams žada ir Vyriausybė – Ekonomikos ir inovacijų ministrė sako, gerėjant pandeminei situacijai bus siekiama kuo greičiau atlaisvinti prekybą lauke.

Klaipėda ir Kaunas teiks lengvatų

Artėjantis šiltasis sezonas simbolizuoja naują pradžią ir atgimimą. Taip mano ir „6 pupų“ savininkė Jelena Kirilovė. Jos valdoma kavinė Klaipėdoje persikraustė į naują vietą, kur užsukti atsigerti kavos, sukrimsti skanėstą turėtų būti dar jaukiau – vietos lauko staliukams dabar jau apstu. J. Kirilovė sako, tai galimybė verslui – orai pamažu šyla, tikėtina, kad pirmiausia bus leista dirbti būtent lauko kavinėms.

Žinios. Artėjant pavasariui didžiųjų šalies miestų kavinės jau ruošiasi sezonui

„Gerti kavą ar užkandžiauti – blogo oro nėra. Yra netinkama apranga. Jeigu tik tai man leistų išsinešti staliukus, kad ir šiandien, ko gero išsineščiau be gailesčio visus, kiek turiu šiai dienai“, – sako J. Kirilovė.

Verslininkė sako trokštanti padaryti klientams kavos ne į vienkartinius puodelius, girdėti pašnekesius gryname ore – tai, kas buvo taip įprasta, kol pasaulį sukaustė pandemija. Dabar miestiečiai esą jau pavargo gurkšnoti kavą iš vienkartinių ar daugkartinių puodelių, jau galima bent kuriam laikui nusimesti kaukes. J. Kirilovė sako, Klaipėda galėtų pasekti Vilniaus pavyzdžiu ir sudaryti kuo lengvesnes sąlygas kavinėms, barams ir restoranams plėstis į viešąsias erdves.

„Tai mums galimybė pasakyti, kad ir mes esame gyvi. Smulkus verslas, kad ir nedirba jau bemaž 4 mėn., jis vis dar gyvas, nori išgyventi. Ne apie paramą ar pagalbą kalbame, o apie norą dirbti – oras puikus, reikia išnaudoti visas galimybes“, – pasakoja „6 pupų“ savininkė.

Klaipėdos valdžia žada padėti: kaip ir pernai, tieks dezinfekcinį skystį, suteiks mokestinių lengvatų ir leis kavinėms plėstis į viešąsias erdves.

„Visi puikiai suprantame – verslas atsidūrė nemalonioje situacijoje, bet ką padarysi. Mes suprasdami visą tai turime priemones“, – sako Andrius Dobranskis, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Klaipėdos valdžia prekybos leidimus išduoda nemokamai. Kavinėms, barams, restoranams dirbantiems senamiestyje ir centrinėje dalyje taikoma 30 proc. nekilnojamojo turto mokesčio lengvata. Iki balandžio 1 d. naujai susikūrę verslai ar tie, kurių sutartys pasibaigusios, turi teikti prašymus tam, kad galėtų lauko prekybą vykdyti nuo gegužės 1 d. iki spalio 30 d. Prašymas padėtų ir verslininkams plėstis ir į viešąsias erdves.

„Plečiant kavinių veiklą važiuojamoje dalyje ar automobilių parkavimo vietoje tikrai reikalingas projektukas. Sakyčiau, tikrai minimalus. Paprastas aiškinamasis raštas, kad daugmaž būtų galima įvertinti, ar atsiradusios papildomos vietos netrukdys pėstiesiems, automobilių srautui“, – teigia A. Dobranskis.

Šiltesnių dienų ir šanso vėl pasitikti klientus laukia ir Kauno kavinės. Restorano, baro „Nuogas“ vienas savininkų Daivaras Judinas sako pernai pastebėjęs, kad žmonės po karantino tiesiog norėjo prasiblaškyti, bendrauti gyvai, todėl atsiradus galimybėms kauniečiai nesivaržė. Šįmet tikisi to paties, kaip ir pagalbos iš savivaldybės.

„Buvo leista plėstis į didesnes erdves negu prieš tai suderintuose projektuose. Nuoširdžiai tikimės tos pačios pagalbos ir šįmet. Taip pat buvo ir lauko terasų apmokestinimo lengvatos. To tikimės ir šiemet“ – sako D. Judinas.

Kavinės ir barai ne tik galės išsiplėsti – planuojama ir atleisti nuo lauko kavinių ir terasų mokesčių.

„Prašymų leisti įsirengti lauko kavines gauname tiek senamiestyje, tiek miesto centre. Šiais metais dar planuojama Vilniaus g. rekonstrukcija – ji gali šiek tiek sumažinti prašymų skaičių, tačiau tikimės, kad artėjant šiltajam sezonui lauko kavinių bus pakankamai nemažai.“ – pasakoja Paulius Keras, Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Sostinėje – paprastesnė tvarka nei pernai

Praėjusį sezoną Vilnius tapo viena didele atvira kavine. Idėja atverti viešąsias erdves skriejo aplink pasaulį, mirgėjo antraštėse. Vilnius ir dabar nesnaudžia – kavinių, restoranų savininkai jau gali registruotis, o sostinės valdžia pažėrė naujovių – nebereiks rengti projektų lauko kavinės teritorijai, pasiūlytos 128 naujos erdvės.

Šiemet kavines, laikantis nustatytų estetinių reikalavimų, bus galima įkurti trijose zonose: istoriniame centre Senamiestyje (1 zona), Naujamiestyje, dalyje Šnipiškių ir Žirmūnų (2 zona), likusiame Vilniuje (3 zona).

Dar viena naujovė – naujų lauko kavinių steigėjai gaus savivaldybės parengtą kavinės teritorijos schemą kartu su leidimu teikti paslaugas lauko kavinėje. Jei kavinių savininkai turėjo anksčiau parengtus ir dar tebegaliojančius lauko kavinių projektus, šiais metais jie galės kreiptis tik dėl leidimo išdavimo pagal galiojantį projektą.

Gavus kelis prašymus į tą pačią vietą, savivaldybė atrinks laimėtoją, atsižvelgusi į konkurso kriterijus: atstumą nuo stacionarių maitinimų įstaigų (kuo arčiau, tuo daugiau balų), turimą laiko kavinės plotą prie stacionarių maitinimų patalpų ir (ar) kitoje vietoje (kuo mažiau ploto turi, tuo daugiau balų) bei stacionarių maitinimo patalpų plotą (kuo didesnis, tuo daugiau balų). Svarbu pabrėžti, kad lauko kavinių teritorijų dydį ir išdėstymą 1A, 1C ir 2A zonose (aikštėse, skveruose, parkuose ne prie stacionarių maitinimo patalpų, gatvėse, kuriose bus uždaromas automobilių eismas) pasiūlo savivaldybė, įvertinusi visų viešosios erdvės naudotojų poreikius. Atlikus paraiškų vertinimą, daugiausia balų surinkusiam pretendentui bus parengta lauko kavinės teritorijos schema ir suteiktas leidimas prekiauti lauko kavinėje.

Sostinės meras Remigijus Šimašius sako, kad savivaldybė ieškojo būdų, kaip dar labiau padėti kavinėms, barams ir restoranams. Kartu su jų atstovais derino projektus, kol galiausiai pasiektas bendras sutarimas, kaip šįmet verslas galės darbuotis. Pasak mero, pernai daugiau nei 400 barų, kavinių ir restoranų prašė galimybės dirbti lauke. Šįmet tikimasi jų bus dar daugiau.

„Mes radome būdą, kaip padaryti, kad realiai pagal oro sąlygas galėtų žmonės orientuotis. Būna kartais ir balandžio pradžia labai šilta, bet pagrindinis iššūkis dabar yra karantino režimas, kaip jis atrodys. Nuo to viskas priklauso“, – sako Vilniaus meras.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė teigia, vis labiau šylant orams Vyriausybei teks ieškoti būdų ir sprendimų, kaip atlaisvinti lauke dirbti galinčius verslus.

„Žinoma, ta situacija yra vis dar ganėtinai dinamiška pandemine prasme ir mums reikia mažiau susirgimų turėti“, – sako ministrė A. Armonaitė.

Pagal dabartinį Vyriausybės numatytą planą, lauko kavinės vėl veikti galėtų kai 100 tūkst. gyventojų tektų 25-50 susirgimų atvejų. Dabar skaičius svyruoja apie 250 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Populiariausi