Verslas

2021.03.06 14:55

„Motyvuojantis“ atlyginimas žinomoje ligoninėje: už valytojo poziciją – mažiau nei minimali alga

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.03.06 14:55

Darbo ieškantį vyrą papiktino Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės darbo skelbimas. Ligoninė ieško valytojo, o jam už visą etatą siūlomas „motyvuojantis nuo 607 iki 645 eurų popieriuje siekiantis darbo užmokestis bei erdvė asmeniniam tobulėjimui“. Ligoninė teisinasi, kad skelbime pateikti duomenys yra pasenę, o atlyginimas padidintas nuo 642 iki 682 eurų popieriuje. 

LRT.lt gautame skaitytojo laiške piktinamasi, kad Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė ieško valytojo, kuriam žadamas nuo 607 iki 645 eurų siekiantis atlyginimas, nors skelbime nurodoma 40 valandų darbo savaitė.

„Juk ten žmonės dirba didesnės rizikos sąlygomis, galima užsikrėsti koronavirusu, o siūlomas tik toks mažas darbo užmokestis. Be to, jis netgi mažesnis už minimumą“, – stebisi vyras.

LRT.lt primena, kad nuo 2021 metų minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) padidėjo nuo 607 eurų popieriuje (447 eurų į rankas) iki 642 eurų (468 eurų į rankas). Vadinasi, už visą darbo etatą (40 valandų per savaitę) negali būti mokamas mažesnis nei 1 MMA.

Ligoninės skelbime taip pat rašoma, kad darbdavys siūlo motyvuojantį atlyginimą už darbą bei visas socialines garantijas. Taip pat pažymima, kad darbe bus suteikta erdvė asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui.

Ligoninė: skelbime – praėjusių metų duomenys

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės atstovė Asta Bagdonavičienė pažymėjo, kad darbo skelbimas į ligoninės interneto svetainę buvo įkeltas dar praėjusiais metais, todėl ir nurodytas mažesnis darbo užmokestis.

„Dėl paprasčiausios žmogiškosios klaidos liko neatnaujinti skaičiai pasikeitus MMA dydžiui 2021 metais. Šį neatitikimą jau ištaisėme“, – teigė ligoninės atstovė.

Atnaujintame skelbime darbo užmokestis padidintas ir svyruoja nuo 642 iki 682 eurų popieriuje (nuo 468 iki 491 euro į rankas).

Paklausta, nuo ko priklauso, kokį darbo užmokestį gaus valytojas, A. Bagdonavičienė pažymėjo, kad konkretus atlyginimo dydis priklausys nuo individualių kriterijų – pretendento patirties, asmeninių savybių, motyvacijos ir panašiai.

„Apgailestaujame, kad Jūsų skaitytojui teko patirti nemalonių išgyvenimų. Labai vertiname visas pastabas, kuriomis atkreipiamas dėmesys į mūsų veiklos trūkumus, – jos leidžia mums pasitaisyti ir nuolat tobulėti“, – rašoma pateiktame atsakyme.

Valytojų valandinis atlyginimas svyruoja nuo 3,93 iki 9,38 euro

Užimtumo tarnybos duomenimis, kovo 4 dieną tarnyboje buvo registruoti 423 darbo pasiūlymai dirbti biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojais, kambarinėmis ir pagalbininkais.

„Šios profesijos atstovams siūlomas minimalus darbo užmokestis arba valandinis nuo 3,93 iki 9,38 euro už valandą, priklausomai nuo darbo pobūdžio“, – sakė Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad MMA Lietuvoje galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. Ar valytojo darbas yra nekvalifikuotas, turi įvertinti darbdavys.

„Nekvalifikuotu darbu laikomas darbas, kuriam atlikti nekeliami jokie specialūs kvalifikaciniai įgūdžiai ar profesiniai gebėjimai. Taigi darbdavys turi įvertinti konkrečią darbo funkciją ir nustatyti, ar tai funkcijai atlikti reikalingi tam tikri reikalavimai, gebėjimai, įgūdžiai, žinios“, – aiškino VDI Administravimo skyriaus organizavimo ir metodų specialistė Agnė Kiškytė-Rarivanė.

Kvalifikuotų ir nekvalifikuotų profesijų sąrašą taip pat galima rasti Lietuvos profesijų klasifikatoriuje. Remiantis juo, kai kurie valytojų darbai įtraukiami į kvalifikuotas, o kai kurie į nekvalifikuotas profesijas.

Pavyzdžiui, namų, viešbučių, biurų, restoranų, kitų įstaigų valytojai, vagonų, rezervuarų, batų, tarnybinių patalpų, langų, kilimų, plaukimo baseinų, grafitų, gatvių ar teritorijų valytojai yra priskiriami prie nekvalifikuotų darbininkų.

Prie kvalifikuotų darbininkų priskiriami tik vyresnieji, statybinių konstrukcijų, pastatų vidaus, dūmtakių, pastatų išorės, metalo ir tabako lapelių valytojai.

Populiariausi