Verslas

2021.03.06 16:01

Vilčių netenkantis verslas prašo valdžios parengti konkretų atvėrimo planą su datomis, tačiau valdžia neskuba – nenori teikti lūkesčių

Irma Janauskaitė, LRT RADIJO laida „Aukso amžius“, LRT.lt2021.03.06 16:01

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) viceprezidentas Marius Dubnikovas LRT RADIJUI sako, kad be konkretaus karantino atlaisvinimo plano verslas praranda viltį. Pasak jo, tam tikra verslo dalis jau supranta, kad veiklos atnaujinti nebegalės, o tai reiškia augsiantį nedarbą šalyje. Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis tikina, kad prisirišimas prie konkrečių datų sukels nepagrįstų lūkesčių, kurie, pablogėjus pandemijos situacijai, taip ir liktų neįgyvendinti.

Skaičiuojama, kad apie 70–80 proc. verslo karantino nepajuto – dirba, kaip dirbę. Bet štai kita dalis kažin ar išvis išgyvens. Verslo atstovai sako pasigendantys diskusijų, kaip reikės grįžti į normalų gyvenimą. Anot jų, trūksta konkrečių datų ir politiko lyderio. Išėjimą iš karantino verslas siūlo sieti ne su susirgimų skaičiumi.

Siekia saugumo ir užtikrintumo

LVK viceprezidentas M. Dubnikovas sako, kad Vyriausybei labai svarbu yra nurodyti laiką, kada tas išėjimas iš karantino įvyks. Pasak jo, kada verslas žinos tikslias datas, jausis saugiau ir užtikrinčiau.


„Šiandien svarbiausia yra turėti planą, kuriame matytųsi, kad dieną x atsidaro barai, kitą dieną x atsidaro viešbučiai, o dieną y atsidaro kažkokie kiti verslai. Datos gali būti koreguojamos, tačiau labai svarbu yra matyti konkretų planą“, – sako M. Dubnikovas.

Pasak LVK viceprezidento, tokio konkretaus plano verslui reikia dėl to, kad visuomenė, o ir pats verslas, galėtų planuoti savo veiksmus. „Tai yra saugumo klausimas, – tvirtina jis. – Mes tikimės, kad kažkada visa šita situacija praeis, tačiau tas laikas gali būti labai ilgas. Žmonės tada negali prognozuoti, kas bus su jų gyvenimais.“

Būtina suteikti viltį

Pašnekovas primena, kad verslas negali piršto spragtelėjimu atsidaryti tą pačią dieną. „Jei, tarkime, pirmadienį gautume pranešimą, kad ta x diena bus jau antradienį, atnaujinti veiklą būtų labai sudėtinga. Juk reikia apskambinti visus darbuotojus, juos sukviesti, pradėti teikti paslaugas ir t.t. Taigi, norint atsidaryti, tarkim, pirmadienį, reikia ruoštis ne sekmadienį, o visą savaitę prieš“, – neabejoja LVK viceprezidentas.

M. Dubnikovas teigia, kad verslui žinoti konkrečias datas svarbu ne tik dėl to, kad būtina prieš tai susiplanuoti veiklos atnaujinimą, bet ir dėl „vilties darbuotojams palaikymo“. „Vilties palaikymas čia yra labai svarbus, – sako jis. – Tos datos gali būti ir netikslios, tačiau, šiuo atveju, žmonės turėtų viltį, kad po mėnesio ar po dviejų jie pradės dirbti.“

Šioms sritims būtina suteikti viltį. Kitu atveju, neturint vilties, vyks žmonių atleidimas, nekalbant jau apie psichologinę darbuotojų padėtį, kuri išties darosi problematiška.

Lietuvos ekonomiką pašnekovas dalina į dvi sritis. Viena, anot jo, demonstruoja augančius raumenis, o kita, deja, merdi ir susiduria su rimtomis problemomis. „Viena verslo sritis veikia labai puikiai, siekia net rekordinius rezultatus. Tačiau kita sritis yra labai stipriai susidūrusi su problemomis. Visų pirma kalbu apie maitinimo, viešbučių ir turizmo sektorius.

Šioms sritims būtina suteikti viltį. Kitu atveju, neturint vilties, vyks žmonių atleidimas, nekalbant jau apie psichologinę darbuotojų padėtį, kuri išties darosi problematiška“, – tikina verslo konfederacijos viceprezidentas M. Dubnikovas.

Įspėja apie augsiančią bedarbystę

Ekonomikos ir inovacijų viceministras V. Jurgutis sako, kad Vyriausybė jau yra pateikusi karantino laisvinimo planą verslui. Pasak jo, prioritetas plane dedamas ne konkrečioms datoms, o susirgimų COVID-19 skaičiaus kitimui.

Jau geriau reikėtų spręsti problemą, kaip per dieną ar kelias greitai atsidaryti verslus, nei kad mes įsivardinsime datas, sukelsime nepaprastai didelius lūkesčius, o tada tas datas koreguosime į blogesnę pusę, jei tie susirgimų skaičiai negerės taip, kaip norėtųsi.

„Viskas ten yra sudėliota, tik neprisirišta prie konkrečių datų, o prie sergamumo skaičiaus. Puikiai suprantame, kad datas nusistatyti galime, kokias tik norime, tačiau sprendimus dėl laisvinimų žmonės priiminės, atsižvelgdami į realią situaciją“, – sako V. Jurgutis.

M. Dubnikovui dėl konkrečių datų skelbimo V. Jurgutis nepritaria. Konkrečių išėjimo iš karantino datų paskelbimas verslui gali sukelti nepagrįstus lūkesčius, nuogąstauja jis. Pasak Ekonomikos ir inovacijų viceministro, geriau įgyvendinti staigų verslo atsidarymą, nei sukelti darbuotojams ir darbdaviams nepagrįstų lūkesčių.

„Jau geriau reikėtų spręsti problemą, kaip per dieną ar kelias greitai atsidaryti verslus, nei kad mes įsivardinsime datas, sukelsime nepaprastai didelius lūkesčius, o tada tas datas koreguosime į blogesnę pusę, jei tie susirgimų skaičiai negerės taip, kaip norėtųsi“, – galima visuomenės nusivylimą tokiu sprendiniu mato V. Jurgutis.

O tai reiškia, kad didžioji dalis verslų šiai dienai neturi galimybės atsidaryti. Ir tokios galimybės atsidaryti nebeturės. [...] Tai reiškia, kad mes matysime labai didelius bedarbystės skaičius – žmonės bus tiesiog atleidžiami.

Tokiems viceministro žodžiams M. Dubnikovas sako negalintis pritarti. Anot jo, jei bus žiūrima tik į susirgimų skaičius, daliai verslo atsidaryti galimybių išvis nebus, o tai reikš bankrotų ir darbuotojų atleidimo bangą. Jis primena, kad nemažai verslų, kaip antai kino teatrai, neturėjo galimybės normaliai vystyti veiklos ir tarp pirmosios bei antrosios koronaviruso bangų.

„Jei mes kalbėtume apie A variantą, tai, praktiškai, jo pasiekti jau nebeįmanoma. O tai reiškia, kad didžioji dalis verslų šiai dienai neturi galimybės atsidaryti. Ir tokios galimybės atsidaryti nebeturės. Tai yra didžiausia problema. Verslas tą jau pradeda suvokti. Tai reiškia, kad mes matysime labai didelius bedarbystės skaičius – žmonės bus tiesiog atleidžiami“, – niūrią tam tikrų verslų ir nedarbo situacijos ateity prognozuoja LVK viceprezidentas Marius Dubnikovas.

Visos diskusijos apie verslo situaciją Lietuvoje klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi