Verslas

2021.03.04 23:21

Po nelaimės Ispanijoje – daugiau garantijų maisto kurjeriams, tačiau jie baiminasi, kad tai ribos jų darbo lankstumą

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.04 23:21

Ispanijai pristačius naują, maisto kurjeriams daugiau garantijų suteikiantį įstatymą, nauja tvarka pasitinkama nevienareikšmiškai. Naujasis įstatymas turėtų užtikrinti didesnį maistą į namus pristatančių darbuotojų teisinį bei ekonominį saugumą, tačiau dalis teigia, kad nauja tvarka apribos darbo lankstumą ir galimybę užsidirbti.

48-erių Venesueloje gimusio Nestoro Perezo mirtis Madrido gatvėje, pristatant užsakytą maistą į namus, praėjusį mėnesį sukrėtė šalį ir atkreipė dėmesį į darbo sąlygų pavojingumą bei garantijų stygių šiame sektoriuje.

Europoje jau kurį laiką kalbėta apie didesnę maisto kurjerių ar kitų per internetines platformas samdomų, laikinų darbuotojų sektoriaus kontrolę. Paprastai jie nėra įdarbinami, vadinasi, jiems nesuteikiamos atlyginimo garantijos, sveikatos apsaugos draudimas.

Žinios. Atidaroma Kaziuko mugė – vyks internete, nors svarstyta gyvos šventės datą perkelti

Sukrėsta nelaimės Madride, Ispanija siūlo planą, kuriuo šie darbuotojai oficialiai būtų įdarbinti, o tai reikštų garantijas jiems, nelaimės atveju – jų šeimų nariams. Ir Vyriausybė, ir profesinė sąjunga teigia – jie yra ne laisvai samdomi darbininkai.

„Jei išmanioji programėlė tau sako kur dirbti, kiek užsakymų priimti, koks tavo atlyginimas, kur ir kada būti, vadinasi, esi normalus darbuotojas. Bendrovė – tavo viršininkas. Jei nori būti laisvai samdomas darbuotojas, būti pats sau viršininkas, reikia ieškoti kitos srities, nes tai neįmainoma šiame sektoriuje“, – sako profesinės sąjungos atstovas Gonzalo Pino.

Ir nors naujo įstatymo detalės iki galo neaiškios, dėl jų su Vyriausybe derasi tiek profesinės sąjungos, tiek verslo asociacijos, dalis darbuotojų jau dabar džiaugiasi galimu fiksuoto darbo užmokesčio įvedimu.

„Mano situacija – prasta. Kelias savaites dirbau 8, 9, 10 valandų per dieną, tačiau užsidirbau 10–15 eurų. Negaliu pragyventi, išlaikyti šeimos, todėl būtų gerai turėti kontraktą ir fiksuotą darbo užmokestį“, – tikina maisto kurjeris Rana Azadas.

Tačiau ne visiems popieriuje parašyta konkreti alga – privalumas. Dalis rengia protestus ir ragina įstatyme įrašyti galimybę likti laisvai samdomais darbuotojais. Jie teigia, kad oficialus įdarbinimas gali reikšti, kad nebeliks lankstumo ir galimybės dirbti bei užsidirbti daugiau.

„Kas man patinka šiame darbe, tai – laisvė. Galimybė dirbti, kai norime. Galimybė dirbti, kai reikia, jei šokteli išlaidos, tarkime, pakyla būsto nuomos kaina. Jei reikia, galime dirbti dvigubai daugiau ir niekas negali pasakyti, kad tai draudžiama“, – teigia maisto kurjeris Manzurulas Hoque.

Pagal dabartinius Ispanijos įstatymus, įdarbintas asmuo privalo gauti minimalią, kiek daugiau nei 1100 eurų algą, taip pat socialinį draudimą. Darbdavys jį privalo aprūpinti reikalinga įranga, šiuo atveju dviračiu ar mopedu.

Dėl pandemijos, paskutiniai metai buvo itin prasti maitinimo sektoriui. Tačiau joms užvėrus duris, smarkiai išaugo maisto kurjerių poreikis. Didelė dalis ispanų labai vertina maisto išvežiotojus bei tai, kad nepaisydami rizikos užsikrėsti, jie ir toliau dirba.

Populiariausi