Verslas

2021.03.04 11:52

Seime siūloma numatyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą odontologijos priemonėms – tikimasi mažesnių paslaugų kainų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.03.04 11:52

Seime užregistruotas įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį siūloma numatyti 9 proc. PVM tarifą visoms odontologijoje naudojamoms medicinos priemonėms ir prietaisams.

Tai siūlantį Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo projektą įregistravo Seimo nariai Antanas Matulas, Aurelijus Veryga, Jurgita Sejonienė, Rimantė Šalaševičiūtė ir Zenonas Streikus.

Įstatymo pakeitimo projekte numatoma, kad medicinos priemonėms, prietaisams, skirtiems naudoti teikiant odontologinės priežiūros, pagalbos paslaugas būtų taikomas 9 proc. PVM tarifas.

Šiuo metu lengvatinis 5 proc. PVM tarifas taikomas daliai medicininių odontologinių priemonių. Tuo metu visoms likusioms, nekompensuojamoms odontologų naudojamoms priemonėms, instrumentams ir aparatams taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas.

Vieno iš projekto pakeitimo autorių Antano Matulo teigimu, privačiai odontologines paslaugas teikiamos įstaigos šiuo metu yra nepagrįstai išskirtos.

„PVM lengvata odontologijoje naudojamoms priemonėms taikomos viešosioms įstaigos – poliklinikoms, kurios perka medžiagas ir pan. su lengvatiniu PVM. Tuo metu visos privačios odontologijos klinikos jas perka su padidintu PVM tarifu“, – aiškina Seimo narys.

Kadangi didžioji dalis odontologinių paslaugų teikiamos privačiai, anot jo, tokiu būdu galėtų būti sumažintos jų kainos.

„Tikimės, kad priėmus šią lengvatą žmonėms kažkiek atpigs odontologinės paslaugos“, – sako A. Matulas.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija, vertindama tokį įstatymo pakeitimo projektą, kelia klausimą, kodėl odontologija išskiriama iš kitų medicinos paslaugų. Anot asociacijos, tokiam įstatymo projektui galėtų būti pritarta, jei lengvatinis tarifas būtų taikomas visoms medicinos prekėms, neskirstant jų pagal naudojimo paskirtį ir ar jos kompensuojamos iš ligonių kasų.

Pasak A. Matulo, tam tikroms medicininėms prekėms, pavyzdžiui, nekompensuojamiems receptiniams vaistams, lengvata jau yra taikoma.

„Plane turime siūlymą taikyti lengvatą ir nereceptiniams vaistams. [...] Kai kurioms medicininėms priemonėms yra taikomas lengvatinis PVM tarifas. Be abejo, galima eiti ir tuo keliu, bet, kadangi susidaro nemažos sumos, tiesiog pasirinkome šį variantą – pradėti nuo odontologinių priemonių ir įrangos, nes yra skirtumas tarp pavaldumo formų perkant medžiagas“, – komentuoja Seimo narys.