Verslas

2021.03.04 20:02

Prekybininkai toliau gudrauja: sumaniai pasitelkusi įvairias priemones kaip niekur nieko dirba ir „Technorama“

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.03.04 20:02

Gyventojai gūžčioja pečiais dėl Klaipėdoje veikiančios parduotuvės „Technorama“. Žmonėms kelia klausimų, ar veiklą atnaujinęs įvairios technikos bei elektronikos prekybos centras nepažeidžia karantino reikalavimų. „Technoramos“ atstovai tvirtina, kad elgiasi tinkamai, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija akcentuoja – dirbti gali nedidelės parduotuvės, o ne tam tikros parduotuvių dalys.

Nustebino atnaujinę veiklą

Šiomis dienomis kai kurie uostamiesčio gyventojai atkreipė dėmesį į beveik visu pajėgumu dirbantį televizorių, telefonų, buitinės ir kompiuterinės technikos bei namų elektronikos centrą „Technorama“.

Žmones stebina verslininkų išradingumas – įvairiais būdais apribojusi prekybos plotą ir atskyrusi du prekybos centro aukštus Klaipėdoje veikianti „Technorama“ dirba kaip fizinė parduotuvė, o ne kaip prekių atsiėmimo punktas.

„Kodėl dalis verslo dirba nebijodami baudų, kai kiti laikosi taisyklių? Labai domina klausimas, kodėl kai kurie buitinės technikos centrai (pvz., „Technorama“, įsikūrusi Taikos pr. 39, Klaipėdoje), turėdami žymiai didesnį plotą nei 300 kv. m, įsileidžia žmones vaikščioti po parduotuvę, net per du jos aukštus, ar tokios mažos baudos?“ – nuostabos neslėpė į LRT.lt skaitytoja.

Du Klaipėdoje, Taikos prospekte, veikiančios „Technoramos“ aukštai šiuo metu atskirti. Pirmame pastato aukšte veikia „Technoramos“ buitinės technikos parduotuvė, o antrame – „Technoramos“ televizorių, kompiuterių, telefonų parduotuvė. Užėjus į abi šias parduotuves galima laisvai vaikščioti, apžiūrėti prekių asortimentą, konsultantams užduoti klausimų.

Antrame pastato aukšte, kur veikia „Technoramos“ televizorių, kompiuterių, telefonų parduotuvė, informacinės lentelės skelbia, kad šiame aukšte galima apžiūrėti ir trečio aukšto ekspoziciją.

Pastate taip pat įsikūręs prekių atsiėmimo punktas.

Anksčiau, pasak klaipėdiečių, visuose aukštuose esančias šiuo adresu įsikūrusios „Technoramos“ prekių ekspozicijas buvo galima apžiūrėti neišeinant į lauką, mat tai buvo viena parduotuvė.

Klientai užsuka tik trumpam

„Technoramos“ rinkodaros vadovė Agnė Sinkevičiūtė teigė, kad „Technorama“ rūpinasi klientų ir darbuotojų saugumu, todėl pirkėjai skatinami pirkti internetu ir lankytis parduotuvėje tik tais atvejais, kai būtina apžiūrėti prekę arba gauti eksperto konsultaciją.

„Atkreipiame dėmesį, kad daugelis lankytojų į „Technoramą“ užsuka tik trumpam, kad pasinaudotų prekių atsiėmimo paslauga internetu įsigytiems pirkiniams arba dėl trumpų, iki 15 minučių trukmės, konsultacijų, kurios pagal Vyriausybės nutarimo dėl karantino 2.2.3 punktą nėra draudžiamos. Nuo pat pradžių įvedėme griežtą srautų kontrolę, tačiau lankytojų skaičius yra gana mažas, todėl nebuvo pasiekęs 300 kvadratinių metrų prekybos plotui taikomo 15 žmonių normatyvo“, – dėstė A. Sinkevičiūtė.

Ji taip pat aiškino, kad parduotuvių veikla atnaujinta atsižvelgiant į esą karantino metu išaugusį serviso paslaugų ir būtinosios buitinės technikos bei elektronikos prekių, kurias sunku įsigyti be apžiūros ir profesionalios eksperto konsultacijos, poreikį.

„Dedame visas pastangas, kad toks apsilankymas „Technoramos“ prekybos vietose būtų nepalyginamai saugesnis nei vizitas visiems įprastose maisto prekių parduotuvėse. Ypač daug dėmesio skiriame personalo mokymams ir instruktažui“, – tikino A. Sinkevičiūtė.

„Technoramos“ rinkodaros vadovė taip pat akcentavo saugumo priemones, kurių imamasi darbo metu. Tarp jų – intensyvi patalpų ventiliacija, žmonių srautų valdymas, paviršių dezinfekcija, apsaugos priemonių tinkamas naudojimas ir panašiai.

Atkreipiame dėmesį, kad daugelis lankytojų į „Technoramą“ užsuka tik trumpam.


Patarė atkreipti dėmesį į kitus

Tiesa, A. Sinkevičiūtė pažėrė ir patarimų, kaip turėtų dirbti žurnalistai.

„Technorama“ visada laikosi Vyriausybės nurodymų. Todėl siūlytume atkreipti didesnį dėmesį ne į Vyriausybės reikalavimų besilaikančias įmones, o į tuos rinkoje veikiančius prekybininkus (statybinių medžiagų ir remonto prekių tinklai), kurie prisidengdami maisto produktų prekyba tęsė darbą viso karantino metu ir atvėrė pirkėjams gerokai 1 000 kvadratinių metrų viršijančius ne maisto prekių prekybos plotus. Tuo metu visos mūsų parduotuvės visiškai sustabdė savo įprastą veiklą. Tik vadovaujantis 2021 metų vasario 10 dienos Vyriausybės nutarimu Nr. 77 veikla nuo vasario 15 dienos buvo iš dalies atnaujinta atsižvelgiant į naujai įvestą 2.2.2.6 punktą. Parduotuvėse, adresu: Klaipėda, Taikos pr. 39, šie Vyriausybės reikalavimai yra išpildomi“, – dėstė A. Sinkevičiūtė.

Ji tvirtino, kad šiuo atveju dirbama nepažeidžiant Vyriausybės reikalavimų, kadangi yra atskiri įėjimai į šių parduotuvių atskiras prekybos sales. Anot A. Sinkevičiūtės, veikiančių parduotuvių Klaipėdoje, Taikos pr. 39, prekybos salės plotas atitinkamai yra po 300 kv. m.

„Technoramos“ rinkodaros vadovė taip pat paaiškino, kad „Stop“ juostomis ir informaciniais ženklais, draudžiančiais žmonėms patekti į tam tikras parduotuvės erdves, atskirti plotai yra ne prekybos zonos.


Ministerija: veikti gali parduotuvės, o ne jų dalys

Vis dėlto gyventojų keliami klausimai, ar iš tiesų „Technorama“ veikia nepažeisdama jokių karantino taisyklių, atrodo pagrįsti.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Grinius teigė, kad esant griežtiems karantino apribojimams visiškai suprantamas verslo noras dirbti visu pajėgumu, tačiau Vyriausybės nutarimas leidžia veikti parduotuvėms, kurių prekybos plotas neviršija 300 kv. m ir kurios turi tiesioginį įėjimą iš lauko arba turi atskirą įėjimą, kuriuo gali naudotis tik tos parduotuvės klientai.

„Taigi, nutarimas numato galimybę veikti parduotuvėms, o ne parduotuvių dalims“, – akcentavo M. Grinius.

Prekybos plotu laikomos prekybos salės, skirtos pirkėjams aptarnauti ir prekėms išdėlioti, plotas, įskaitant matavimosi kabinas. Į prekybos plotą neįskaičiuojamas administracinių patalpų, sandėlių ir pagalbinių patalpų, dirbtuvių, laiptinių, sanitarinių patalpų plotas.

Konkretus prekybos plotas konkrečiame objekte nustatomas vadovaujantis nuosavybės valdymo dokumentais, o prekybos plotu laikomas tas, kuris skirtas prekėms eksponuoti ir apžiūrėti. Ministerijos atstovas pridūrė, kad atsakingos institucijos, kurios prižiūri, kaip laikomasi karantino nutarimo sąlygų, turi teisę kiekvieną prekybos ploto atvejį vertinti atskirai ir priimti sprendimą dėl galimo karantino pažeidimo.

„Parduotuvės gali vykdyti internetinę prekybą, kai prekės pristatomos į namus ar atiduodamos atsiėmimo punktuose. Tikimės verslininkų bendradarbiavimo ir supratingumo, nes kiekvienas piktnaudžiavimo atvejis apsunkina pastangas, siekiant toliau laisvinti karantino taisykles“, – pabrėžė M. Grinius.