Verslas

2021.03.03 15:22

Prokuroras apie verslininkui Stoniui ir dar keturiems asmenims pareikštus įtarimus: surinktų duomenų užtenka, prašoma suimti keturis asmenis

atnaujinta 15.34
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.03.03 15:22

Pagrindinis uždavinys šiuo metu yra atlyginti padarytą žalą ir išieškoti atitinkamą sumą, komentuodamas tyrimą dėl stambaus masto PVM sukčiavimo, teigė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius. Vėliau tikimasi atskleisti ir daugiau detalių apie tai, kaip veikė grupuotė.

Kaip nurodė D. Valkavičius, valstybei padaryta žala viršija milijoną eurų. Nusikalstamai veiklai įrodyti, anot prokuroro, surinkta pakankamai įrodymų. Prašoma leisti suimti keturis asmenis.

„Turime pakankamai duomenų apie tai, kad buvo vengiama mokėt valstybei mokesčius. Nustatyta žala yra daugiau kaip vienas milijonas. (...) Areštuotas turtas yra daugiau kaip 2 mln. vertės“, – teigė D. Valkavičius.

Verslininkas Stonys ir dar keturi asmenys įtariami dėl PVM sukčiavimo: galimai nuslėpė per 1 mln. mokesčių

Areštuotas turtas priklauso skirtngiems grupės nariams. D. Valkavičiaus teigimu, tarp areštuoto turto yra ir banko sąskaita, kurioje – daugiau kaip 400 tūkst. eurų.

„Žiūrint į šį tyrimą, manau, laiku bėgant, galėsime plačiau pristatyti, kaip veikė organizuota grupė, vengdama mokėti mokesčius valstybei. Ir pakomentuosime, kokia tikroji žala, kaip mums pavyks atlyginti valstybei padarytą žalą. Pagrindinis uždavinys – užtikrinti žalos atlyginimą valstybei ir vėliau išieškoti minėtą sumą valstybės naudai“, – nurodė D. Valkavičius.

FNTT Kauno apygardos valdybos viršininkas Rolandas Urbonas nurodė, kad kratos buvo atliktos keturiuose Lietuvos miestuose.

„Vakar daugiau kaip 85 pareigūnai atliko kratas Mažeikiuose, Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune. (...) Buvo surinkti gana reikšmingi dokumentai, kiti duomenys. Šiuo metu analizuojama. Ši penkių asmenų grupė buvo sukūrusi nusikalstamos veiklos mechanizmą, t. y., tarsi atskira prekyba aliejumi ir dyzeliu“, – sakė R. Urbonas.

Jo aiškinimu, prekiaujant dyzeliu susidaro mokėtinas PVM ir akcizai, todėl, siekiant to išvengti, buvo sukurtos fiktyvios įmonės.

„Taip mokėtinas PVM perkeliamas fiktyvioms įmonėms, o ta mūsų pagrindinė įmonė, kuri parduoda į užsienį, gauna PVM permoką, ir ją naudoja sudengti iš dyzelio prekybos susidariusiam PVM. Per nedidelį laikotarpį, žiemos, rudens mėnesius, susidarė virš 1 mln. eurų mokesčių suma“, – paaiškino R. Urbonas.

Jo tvirtinimu, pagrindinis grupės vadovas – daug kartų teistas asmuo.

„Toliau vykdo tą pačią veiklą. Labai mėgsta prabangą, naudojasi 2020 m. prabangiu „Mercedes Benz“ automobiliu. (...) Žmona – 2017 m. „Range Rover“. Kitas organizuotos grupės narys taip pat 2015 m. „Mercedes Benz“ analogišku. Sekėsi neblogai šis šešėlinis verslas“, – kalbėjo D. Urbonas.

Paklaustas, koks buvo R. Stonio vaidmuo grupėje, D. Urbonas nurodė negalintis atskleisti konkrečių asmenų dėl vykdomo ikiteisminio tyrimo. Dėl šios priežasties, anot jo, negalima pateikti ir daugiau detalių apie situaciją.

LRT.lt primena, kad tyrime dėl stambaus masto PVM sukčiavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo veikiant organizuotoje grupėje įtarimai buvo pareikšti penkiems asmenims.

Kaip anksčiau informavo FNTT, nusikalstama veika atskleista bendradarbiaujant su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI). Atlikus per 30 kratų sulaikyti 5 įtariamieji, tarp jų ir galimas organizatorius – 13 kartų teistas už panašius finansinius nusikaltimus.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, per pastaruosius septynis mėnesius bendrininkų grupė, įtariama, siekdama sumažinti Lietuvoje registruotai energetikos bendrovei, prekiaujančiai naftos produktais, privalomą mokėti pardavimo PVM ir akcizo mokestį, siekiantį virš 1,1 mln. eurų, galimai vykdė nusikalstamą schemą – imitavo aliejaus pirkimo pardavimo sandorius tarp penkių Lietuvos ir užsienio bendrovių, kurios, tyrimo duomenimis, jokios veiklos nevykdo.

FNTT nurodo, kad nesumokėtų mokesčių suma tyrimo metu gali keistis.