Verslas

2021.03.03 18:47

Naujas sąrašas kelia kai kurių merų pyktį – kuriuose miestuose ir regionuose šeimos vėl gali pretenduoti į paramą pirmam būstui

Vesta Tizenhauzienė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.03 18:47

Jaunoms šeimoms vėl grąžinta galimybė pasinaudoti subsidija pirmajam būstui kai kuriose savivaldybėse. Į sąrašus nepateko tie miestai ir rajonai, kuriuose nekilnojamasis turtas gerokai brangesnis. Merai piktinasi, esą tokia tvarka ne tik nelogiška, bet ir skatina gyventojus persikraustyti į kitą regioną, kuriame tokia parama teikiama.

Panevėžietės Evelinos Žalakienės keturių asmenų šeima iki šiol gyveno vieno kambario bute. Moteris sako ne kartą svarsčiusi persikelti į erdvesnį būstą, tačiau nepakaktų nei banko paskolos, nei nuosavų lėšų.

„Darbo stažas, pradinis įnašas – vis tiek tu žiūri finansus, kad užtektų pragyvenimui. Turint vaikų tai tikrai nėra lengva“, – sako ji.

Atnaujinta galimybė jaunoms šeimoms gauti paramą įsikurti regionuose kursto aistras – kai kurie merai tvarką kritikuoja

Tačiau dabar šiaulietės šeimai atsirado galimybė įsigyti erdvesnį būstą. Po dvejų metų pertraukos Panevėžys grąžintas į sąrašą savivaldybių, kuriose jaunos šeimos iki 36 metų gali gauti valstybės paramą būstui įsigyti. Panevėžio savivaldybės atstovė sako, kad norinčiųjų pasinaudoti šia subsidija sulaukta itin daug. Panevėžiui atsiranda daugiau galimybių pritraukti čia persikelti gyventi kitų miestų gyventojus.

„Prašymų viena iš sudedamoji dalis yra besikreipiančių asmenų deklaruotos gyvenamosios vietos. Kai žiūrime į šiuos duomenis, tai tikrai galime daryti išvadą, kad į Panevėžį atvyksta gyventi ir dabartiniai nepanevėžiečiai“, – sako Panevėžio Socialinių reikalų skyriaus atstovė Zita Ragėnienė.

Kad pirmąjį savo būstą Panevėžyje perkančios jaunos šeimos vėl gali gauti valstybės paramą, lėmė pakelta didžiausia būsto kvadratinio metro normatyvinė vertė. Į finansinę paskatą dabar galima pretenduoti tuose regionuose, kuriuose šis rodiklis neviršija 667 eurų. Kitaip tariant, į sąrašą nepateko savivaldybės, kuriose nekilnojamojo turto kainos gerokai didesnės, o tai – Vilniaus, Klaipėdos, Neringos ir Šiaulių miestai.

„Jeigu turto kaina yra brangesnė, tai tuomet negauni paramos, nors, man atrodo, kaip tik logiškiau, jeigu turto kaina yra didesnė, turėtum gauti paramą. Visi žinom, kad Panevėžyje šiek tiek vidutinis atlyginimas yra didesnis, vadinasi, ten žmonės uždirba daugiau ir dar gauna paramą, o Šiauliuose uždirba mažiau ir tos paramos negauna“, – tikina Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Pagal valstybės remiamų savivaldybių sąrašą, yra ir tokių miestų, kuriuose parama gali būti skiriama būstą įsigyjant tik tam tikruose rajonuose. Remiamų savivaldybių sąrašai atnaujinami kas metus.

„Kol kas didelių pokyčių šioje srityje nematyti, bet atliekant stebėseną, be abejo, bus vertinamas tikslingumas dėl įstatymo pakeitimų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Asta Misiukienė.

Valstybės subsidija naujakuriams gali siekti nuo 15 iki 30 procentų perkamo būsto vertės. Būsto kredito suma negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų. Pernai tokia parama pasinaudojo 1200 jaunų šeimų.