Verslas

2016.05.04 09:00

L. Graužinienė: prekybininkai padidino bendrą kainų lygį

BNS 2016.05.04 09:00

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako, jog prekybininkai kilstelėjo bendrą kainų lygį, norėdami susigrąžinti prarastas pajamas, kai prieš euro įvedimą tarp valdžios ir jų buvo susitarta pusę metų nedidinti kainų. Anot jos, kainas sumažintų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo mažinimas būtiniausiems maisto produktams.

„Jeigu kalbėsime apie kainų kylimą, tai bendras brangimas yra. Aš neneigčiau kilimo vienos iš priežasčių ir situacijos dėl euro įvedimo. Tai ne pats euras pakėlė kainas. Pusę metų buvo verslo ir Vyriausybės susitarimas nekelti kainų. Pusę metų buvo dirbtinai sustabdytas rinkos reguliavimo mechanizmas ir, manau, kad po to pusmečio vis tiek buvo stengiamasi išlyginti tą situaciją ir kainas šiek tiek reguliavo prekybininkai nenorėdami netekti pelnų. Tai yra natūralu“, – interviu Žinių radijui trečiadienį sakė L. Graužinienė.

Anot Seimo vadovės, šiuo metu daržovių ir vaisių kainos yra didesnės dėl sezoniškumo.

„Jeigu mes dabar kalbame tik apie daržoves. Dabar yra tas sezoninis periodas, kai daržovės ir vaisiai visada būna brangesni, nes yra tolesnės ir brangesnės transportavimo bei auginimo išlaidos“, – sakė L. Graužinienė.

Seimo pirmininkė išreiškė nuomonę, jog reiktų mažinti PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams, norint padėti mažiau uždirbantiems Lietuvos gyventojams.

„Mano manymu, mes, kaip valdžios atstovai, turime užtikrinti, kad žmonės turėtų galimybę įsigyti būtiniausių maisto produktų krepšelį tinkamomis kainomis. Lietuvoje maisto produktams yra 21 proc. PVM, o kitose valstybėse yra mažesnis PVM, tai aš palaikau idėją būtiniausiems maisto produktams sumažinti PVM. Taip užtikrinsime produktų mažesnę kainą, bet tada priklausys nuo pačių prekybininkų, kiek jie bus sąžiningi nemanipuliuodami PVM sumažėjimu“, – kalbėjo L. Graužinienė.

2014 metų rugpjūtį prekybininkai pasirašė geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą – jie įsipareigojo sąžiningai perskaičiuoti kainas, keičiantis valiutoms. Be to, pernai pusmetį – iki liepos 1 dienos – prekybininkai buvo įpareigoti skelbti kainas eurais ir litais. Pasibaigus šiam laikui, dalis prekybininkų savo noru toliau skelbė kainas dvejomis valiutomis.