Verslas

2016.05.03 20:24

Gyventojų piniginėse – baltų simbolika paženklintos monetos

LRT.lt 2016.05.03 20:24

Antradienį Lietuvos banko į apyvartą išleistos 2 eurų proginės monetos nacionalinėje pusėje iškaldintas vienas ryškiausių baltų kultūros simbolių – gintaro skridinys-amuletas, rašoma pranešime spaudai. Naujoji moneta visuomenei pristatyta Palangos gintaro muziejuje.

„Vieno milijono tiražu nukaldintomis lietuviškomis monetomis galima atsiskaityti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Tad ši moneta žinią apie mūsų istorines šaknis ir unikalią baltų kultūrą primins ir mums patiems, ir kitiems europiečiams. Be to, linkiu, kad šis skridinys, įriedėjęs į jūsų pinigines, taptų sėkmės ir laimės ženklu“, – monetos pristatyme sakė Deivis Stankevičius, Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktorius.

Gintaro skridinys – tai netaisyklingos formos sagą primenantis neolito laikų archeologinis radinys.

„Gintaras baltų pasaulį susiejo su Pietų Europa, o formuojantis lietuvių ir latvių tautinei tapatybei tapo neatskiriama jų kultūrinės savasties dalimi“, – lankstinuke, išleidžiamame kartu su moneta, rašo žinomas baltistas habil. dr. Bonifacas Stundžia.

Proginės monetos nacionalinės pusės grafinį projektą sukūrė Jolanta Mikulskytė, o gipsinį modelį išliejo Giedrius Paulauskis. Monetos bendroji pusė – kaip ir apyvartinių 2 eurų monetų. Monetos briaunoje iškaldinti žodžiai: LAISVĖ*VIENYBĖ*GEROVĖ.

Monetas nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. Tiražas – 1 milijonas, iš jo – 10 tūkstančių aukštesnės kokybės (BU) monetų numizmatinėje pakuotėje.

Lietuvos banko kasose nuo išleidimo dienos monetų (ne daugiau kaip 50 vnt. asmeniui per dieną) bus galima įsigyti nominaliąja verte. Taip pat čia bus galima įsigyti aukštesnės kokybės monetų numizmatinėje pakuotėje (vieneto kaina 9 eurų). Monetas platins ir oficialūs numizmatinių vertybių platintojai.

Proginės 2 eurų monetos yra teisėta mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė visoje euro zonoje.