Verslas

2021.03.01 12:13

„Lietuvos geležinkeliai“ atsisveikina su įspūdingu pastatu sostinėje: svarstoma, kad čia galėtų įsikurti ministerijos

atnaujinta 21.10
ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.01 12:13

Buvęs pagrindinis „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) biuras Mindaugo g. 12 Vilniuje nuo kovo 1-osios perleidžiamas Turto banko žinion. LTG grupė keliasi arčiau savo veiklos į Vilniaus geležinkelio stoties rajoną, o 11 tūkst. kvadratinių metrų pastatui Turto bankas planuoja svarbią visuomeninę funkciją, praneša LTG. Svarstoma, kad pastate galėtų įsikurti viena, galbūt dvi ministerijos.

Pasak įmonės atstovo Tomo Digaičio, 11 tūkstančių kvadratinių metrų pastatas sutalpino bene visą gežinkeliečių šeimą. O ir istorijų šie koridoriai turi ne vieną. Nuo smagių nutikimų, šiek tiek paklydusių aukšto rango pareigūnų, iki itin reikšmingų sprendimų geležinkelių ateičiai.

„Tai vienas ilgesnių koridorių Lietuvoje ir kažkada net buvo registruotas rekordų knygoje, kol aplenkė naujesnio verslo centro koridorius“, – vaikščiodamas po didžiulį pastatą pasakoja T. Digaitis.

Svarstoma, kad buvęs Lietuvos geležinkelių biuras galėtų tapti kelių ministerijų naujausiais namais

Dabar sostinės Naujamiestyje įsikūrusiame pastate – kraustynių nuotaikos. Generalinis direktorius Mantas Bartuška sako, vos pradėjus dirbti geležinkeliuose ir įžengus į šio pastato vidų jį pribloškė didingumas. Tačiau galiausiai teko susidurti su realybe – daugiau nei šimto metų senumo būstinė nebeatitinka darbuotojų poreikių.

„Mes norėdami truputėlį būti ir lankstesni, ir greitesni, turėti kitokias darbo, biuro vietas, siekiant pritraukti talentus, žiūrime į priekį. Turėdami erdves, turėdami nuostabų projektą „Vilnius Connect“ niekaip kitaip, iš principo, negalėjome pasirinkti“, – sako M. Bartuška.

Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius, kalbėdamas apie tolesnes pastato perspektyvas, teigia, jog tikslingiausia jį išlaikyti valstybės rankose ir toliau naudoti kaip administracinės paskirties turtą.

„Pastato panaudojimas viešojo sektoriaus poreikiams pagerintų valstybės tarnautojų darbo sąlygas – šiandien apie du trečdalius valstybės biurų yra patenkinamos arba blogos būklės, tad LTG pastato atsisakymas ir perdavimas Turto bankui yra reikšmingas indėlis į viešojo sektoriaus darbo sąlygų gerinimą“, – teigia M. Sinkevičius.

Pasak jo, šiuo metu Turto banko analitikai vertina pastato pritaikomumo galimybes. Svarstomi tokie variantai, kaip vienos ministerijos miestelio įkūrimas, valstybės institucijų hub‘o sukūrimas ar pastato naudojimas kaip tranzitinių patalpų, kol vyksta institucijų patalpų atnaujinimo ir remontų darbai.

Neoficialiai dvi ministerijos jau domėjosi galimybe persikraustyti. Ne vienerius metus kalbama apie Žemės ūkio ministerijos iškraustymą. Į Kauną nepavyko, gal pavyktų į Mindaugo gatvę.

Turto Bankas žada per artimiausius trejetą metų modernizuoti apie 20 valstybei priklausančių pastatų, valdininkus teks kažkur kraustyti – labai realu, kad galbūt būtent čia. Ankstesnė Vyriausybė ministerijų miestelio idėją sustabdė, o naujoji kol kas koronaviruso akivaizdoje prie tos minties sugrįžti nelinkusi.

Geležinkelių administracinį pastatą Mindaugo g. 12 projektavo Lenkijoje gimęs ir Vilniuje gyvenęs architektas Tadeušas Rostvorovskis. 20-ojo amžiaus pradžioje iškilusiame pastate veikė Polesės geležinkelio valdyba. Šis geležinkelio ruožas, driekęsis nuo Vilniaus iki Oriolo gubernijos, buvo tiesiamas tenkinti Rusijos kariuomenės poreikius.

Valstybei priklausantis pastatas 2003 metais buvo įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Jis ir nuo Basanavičiaus gatvės matomas vartų pastatas kartu su terasa sudaro bendrą pastatų kompleksą, abu buvo pastatyti tarp 1901–1903 m. Mindaugo g. 12 ir Basanavičiaus g. 14 pastatų bendras plotas siekia 12,6 tūkst. kv. m. Vienam darbuotojui tenkantis plotas – 19,8 km. m., įskaičiuojant koridorius, pagalbines ir bendro naudojimo erdvėmis.