Verslas

2021.03.01 10:29

Maikštėnas įvertino ESO pastangas pašalinti elektros sutrikimus: su ankstesniais pajėgumais būtų reikėję laukti kelis kartus ilgiau

atnaujinta 11.34
Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2021.03.01 10:29

„Jeigu būtume turėję reagavimo pajėgumus tokius, kaip 2017 m., tai daugeliui [elektros] vartotojų būtų reikėję laukti kelis kartus ilgiau“, – žurnalistams pirmadienį sakė „Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

„Ignitis grupės“ vadovas sureagavo į situaciją, kada dėl didžiulio snygio 2021 m. sausio gale dešimtys tūkstančių šalies gyventojų net keletą dienų liko be elektros.

D. Maikštėno teigimu, per pastaruosius 2 metus ESO vadovybė padidino stacionarių brigadų kiekį. Jei to nebūtų padaryta, elektros sutrikimai būtų šalinami kelis kartus ilgiau, įsitikinęs jis.

„Į ką labai stipriai susikoncentravo ESO bendrovė per paskutinius metus, tai į reakcijos greitį ir pajėgumų didinimą. Buvo didinamas stacionarių brigadų kiekis, kuris buvo sumažintas 2015–2017 m. periode. Jos buvo atkurtos ir padidintos. Padidinta ir avarinių brigadų mobilizacija.

Jeigu žiūrėtume į 2017 m. audrą ir lygintume su 2021 m. snygio atveju, tai dvigubai daugiau operatyvių brigadų dirbo snygio atveju. To nepakako, vis tiek buvo dalis vartotojų, kurie turėjo ilgą laiką laukti. Tačiau jeigu būtume turėję reagavimo pajėgumus tokius, kaip 2017 m., tai daugeliui vartotojų būtų reikėję laukti kelis kartus ilgiau“, – tikino D. Maikštėnas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad panašių situacijų ateityje gali daugėti, o atnaujinti tinklą gali prireikti iki 10 metų.

„Dėl ESO tinklų esame tam tikrose lenktynėse, nes klimato kaita spartėja, o tų beprecedenčių įvykių, tikėtina, padažnės. Iš kitos pusės, supraskime, kad tinklo gyvenimo periodas yra apie 40 metų. Tai nei per tuos 2 metus ESO vadovybė galėjo nudėvėti tą tinklą, nei radikaliai pakeisti, kad jis būtų keletą kartų atsparesnis. Tam reikia maždaug 10 metų“, – pažymėjo jis.

Tikisi akcijų kainos kilimo

Pristatydamas bendrovės finansinius rezultatus D. Maikštėnas atkreipė dėmesį ir į įmonės akcijų kainą. Anot jo, ji turėtų būti didesnė.

„Akcijų kainų dinamika yra formuojama pasiūlos ir paklausos. Po pirminio viešo akcijų siūlymo (angl. Initial Public Offering, IPO) natūralu, kad buvo tam tikras periodas tų trumpalaikių investuotojų, kurie galbūt tikėjosi turėti trumpalaikių spekuliacinių privalumų. Tačiau vėliau buvo pastebimas jų išėjimas iš tokių pozicijų. Tai sudarė galimybę naujiems, vidutinio ir ilgalaikio periodo investuotojams ateiti į rinką ir pasipildyti portfelį.

Toliau, jei matote, tai ta akcijų dinamika nuosekliai kyla į viršų. Mes matome potencialo jai augti daug daugiau nei dabartinis lygis. Toks mūsų požiūris sutampa su tarptautinių investicinių analitikų požiūriu“, – spaudos konferencijoje pirmadienį žurnalistams teigė D. Maikštėnas.

Kalbėdamas apie 2020 m. rezultatus „Ignitis grupės“ vadovas pažymėjo, kad koreguota EBITDA 2020 m. pasiekė 291,6 mln. eurų ir buvo apie 10 proc. didesnė, nei prognozuota, ir 12,2 proc. didesnė nei 2019 m.

„Metai buvo pilni iššūkių dėl COVID-19 bangų, bet kartu ir rezultatyvūs. Viršijome savo prognozes. EBITDA viršijome 10 proc.“, – sakė D. Maikštėnas.

Jo teigimu, iš viso bendrovė 2020 m. investavo 350 mln. eurų, o 2021 m. planuoja investuoti apie 1,7–2 mlrd. eurų. Pagrindinės investicijos bus į žaliąją gamybą ir į tinklų plėtrą.

„Šiame 4 metų laikotarpyje didžiausias dėmesys ir investicijos bus Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Suomijoje. Taip pat turime 5 proc. nuosavybę projekte Jungtinėje Karalystėje. Ten taip pat investuosime. Bet pagrindinės investicijos bus Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. Klientų ir sprendimų didžioji plėtra bus Suomijoje ir Lenkijoje“, – sakė D. Maikštėnas.

D. Maikštėnas taip pat pažymėjo, kad papildomų obligacijų emisijos bendrovė artimiausiais metais neplanuoja, o plėtros projektus vystys su turimais pinigų rezervais.

„Šiuo metu po IPO skolos lygis yra nukritęs arti 600 mln. eurų. Turime pakankamus pinigų rezervus ir artimiausiu metu neplanuojame obligacijų emisijos, finansavimo pakanka“, – žurnalistams pirmadienį sakė D. Maikštėnas.

Vėjo parkas Lenkijoje per 30 metų uždirbs 440 mln. eurų EBITDA

Lenkijoje baigtas statyti Pomeranijos vėjo elektrinių parkas per 30 metų valstybės valdomai energetikos grupei „Ignitis grupė“ uždirbs 440 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją (EBITDA), prognozuoja grupė.

Į šį vėjo parką, kuris yra vienas didžiausių „Ignitis grupės“ plėtojamų vėjo parkų Lenkijoje, investuota beveik 130 mln. eurų, pranešė bendrovė.

„Pomeranijos vėjo elektrinių parkas yra puikus „Ignitis grupės“ žaliosios tarptautinės plėtros pavyzdys. Į tokius komercinius projektus investuojame, siekdami užsienyje uždirbti kuo didesnę grąžą, ji paskui dividendų forma bus išmokėta Lietuvos biudžetui ir smulkiesiems akcininkams“, – pranešime sakė D. Maikštėnas.

Parke veiks 29 vėjo turbinos, jų nominali galia siekia 3–3,3 MW. Komercinę veiklą 94 MW galios vėjo parkas, užbaigus elektrinių bandymus, pradės šį pavasarį, jame per metus bus pagaminama apie 300 GWh elektros.

„Ignitis grupės“ vystomas vėjo parkas yra laimėjęs Lenkijos atsinaujinančių energijos išteklių skatinamųjų tarifų aukcioną. Skatinamasis tarifas Pomeranijos vėjo jėgainių parkui bus skiriamas penkiolikos metų laikotarpiui.

Populiariausi